Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Podlaskie lotnisko regionalne. Historia, która nie ma końca. Przynajmniej w sądach

Marta Gawina
Marta Gawina
Zamiast budowy dużego portu, władze województwa skłonne są pomagać w budowie lotnisk lokalnych, m.in. na Krywlanach
Zamiast budowy dużego portu, władze województwa skłonne są pomagać w budowie lotnisk lokalnych, m.in. na Krywlanach Andrzej Zgiet
Do trzech razy sztuka. Referendum w sprawie budowy podlaskiego lotniska regionalnego znów zajmie się wojewódzki sąd administracyjny.

Tak zdecydował Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie, do którego już po raz drugi odwołali się zwolennicy budowy portu.

- Zakwestionowaliśmy uzasadnienie wrześniowego wyroku WSA dotyczące sposobu sformułowania pytania referendalnego - przypomina Paweł Myszkowski przedstawiciel Komitetu Referendalnego i radny miejski PiS.

Sąd wtedy uznał m.in. że pytanie referendalne było źle sformułowane. Powinno brzmieć: Czy jesteś za wystąpieniem przez sejmik o wydanie zezwolenia na lotnisko, a nie czy jesteś za jego budową. Zgodę wydaje bowiem prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego - stwierdził sąd w Białymstoku.

NSA miał inne zdanie.

- Uznał, że referendum opiniodawcze nie prowadzi do rozstrzygnięć sprzecznych z prawem - dodaje Paweł Myszkowski. Mówi o sukcesie, bo sąd w Warszawie nie mógł wczoraj zdecydować o samym referendum. Mógł skargę przyjąć albo odrzucić. Zwyciężył ten pierwszy wariant, dlatego WSA w Białymstoku po raz trzeci zajmie się referendum.

Lotnisko regionalne: Lotnisko regionalne nie powstanie w województwie

Wniosek o jego przeprowadzenie już raz odrzucili radni sejmiku. Nie jest jednak tajemnicą, że władze województwa z PO i PSL nie chcą budować dużego regionalnego portu. Główny powód - ekonomiczny. Unia Europejska nie chce dofinansowywać takich inwestycji. Z kolei budżet województwa nie udźwignie budowy lotniska. Wątpliwości budzi też utrzymanie portu.

Za portem opowiada się PiS. - Najpierw powinniśmy wykorzystać wszystkie możliwości, by powstał prawdziwy port lotniczy. Zmieniła się władza, może otwiera się przed nami szansa - mówił w grudniu białostocki radny PiS Tomasz Madras.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny