Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie kluby sportowe ze wsparciem Województwa Podlaskiego. Pierwsze kluby otrzymały blisko milion złotych

opr. [email protected]
Kluby sportowe otrzymały blisko milionowe wsparcie od Województwa Podlaskiego
Kluby sportowe otrzymały blisko milionowe wsparcie od Województwa Podlaskiego Wojciech Wojtkielewicz
W środę, 19 kwietnia, w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku symboliczne czeki wręczył przedstawicielom klubów sportowych uczestniczących w najwyższej klasie rozgrywkowej marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki. Sportowcy otrzymali blisko milionowe wsparcie. Marszałek poinformował także, iż trzeba jak najszybciej podjąć działania zmierzające do budowy w stolicy województwa podlaskiego hali sportowej z prawdziwego zdarzenia.

Marszałek Artur Kosicki zwrócił uwagę, że obecny zarząd od początku swojej kadencji aktywnie wspiera sport. Do tej pory przeznaczył na ten cel ponad 52 mln zł. Dla porównania w latach 2014-2018 było to ponad 10 mln zł. – Będziemy się starali, aby taki poziom finansowania podlaskiego sportu był zachowany przez cały okres naszej działalności. Bardzo dobry stan finansów województwa pozwala na to – zapewnił Artur Kosicki.

–Chcę przede wszystkim podziękować w imieniu całego zarządu za to, co robicie dla promocji naszego regionu. A te dotacje to właśnie forma podziękowania dla sportowców i działaczy. Dzięki wam możemy cieszyć się sukcesami: medalami olimpijskimi i wygranymi w grach zespołowych. Wiemy, że te pieniądze będą bardzo dobrze spożytkowane – mówił do przedstawicieli organizacji sportowych marszałek.

Dotację otrzymały kluby:

  • 250 tys. zł – Podlaska Federacja Sportu na dofinansowanie klubów za wyniki sportowe osiągnięte w 2022 r.,
  • 200 tys. zł – Lowlanders Białystok na szkolenia i rozwój drużyny w ramach Polskiej Futbol Ligi,
  • 130 tys. zł – Podlaski Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy na realizację Programu Powszechnej Nauki Pływania „Umiem Pływać” 2023,
  • 130 tys. zł – Podlaski Okręgowy Związek Lekkiej Atletyki na program „Upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży w zakresie Lekkiej Atletyki”,
  • 100 tys. zł – BS Futsal na organizację meczów i turniejów towarzyskich,
  • 80 tys. zł – UKS Hubal Białystok na organizację szkoleń sportowych w seniorskich grach zespołowych,
  • 80 tys. zł – Suwalski Klub Badmintona na upowszechnianie badmintona wśród mieszkańców województwa podlaskiego,
  • 12 tys. zł – Białostocki Klub Petanque na organizację szkoleń sportowych i udział w rozgrywkach I ligi.

Przedstawiciele klubów i organizacji sportowych podkreślali, jak ważne jest dla nich wsparcie Zarządu Województwa Podlaskiego.

– W tym roku odnieśliśmy już duże sukcesy. Awansowaliśmy do finałów Pucharu Polski i będziemy grali w play-offach. Powalczymy o jak najwyższe miejsce. Te pieniądze na pewno dobrze spożytkujemy – stwierdził Krzysztof Kożuszkiewicz, prezes zarządu Jagiellonia Białystok Futsal.

Podobnego zdania był Piotr Morko, prezes Lowlanders Białystok. Podkreślił, że dzięki dotacjom z budżetu województwa klub może skutecznie realizować swoje cele. – W tym roku pierwsze dwa mecze wygraliśmy do zera, więc będziemy bronić tytułu mistrza Polski. Dzięki wsparciu zarządu województwa możemy ze spokojem przygotowywać się do rozgrywek, rozszerzać kadrę trenerską, zwiększać liczbę zawodników – wymieniał Piotr Morko.

Z kolei Jan Zalewski, wiceprezes Podlaskiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki, przypomniał, że lekkoatleci z Podlaskiego z igrzysk wracają z medalami. – A te pieniądze zostaną przeznaczone dla ich następców, dla młodzieży na sprzęt sportowy, wyjazdy na zawody – zapowiedział.

Mariusz Klimaszewski, prezes Białostockiego Klubu Petanque, podziękował zarządowi województwa za to, że docenia i wspiera również niszowe dyscypliny sportowe. – To wsparcie jest dla nas ogromną pomocą. Dzięki niemu możemy uczestniczyć w rywalizacji na ogólnopolskich i międzynarodowych arenach, a tym samym promować województwo poprzez swoje osiągnięcia. Nasza dyscyplina nie trafia na pierwsze strony gazet, ale sportowcy równie ciężko pracują na swój sukces. Dlatego tym bardziej dziękujemy za tę pomoc - stwierdził prezes Białostockiego KP.

Ważne słowa padły jeszcze od marszałka województwa podlaskiego. – Najwyższy czas, abyśmy mieli w Białymstoku halę. W mojej ocenie, to miasto i cały nasz region na to zasługują. Przez brak hali omija nas wiele ważnych imprez. Musimy ten problem rozwiązać, bo od 2006 r. jest nierozwiązany. Czas, abyśmy się nad nim poważnie pochylili z władzami Białegostoku, ale i polskim rządem – zapowiedział Artur Kosicki.

Kluby i drużyny, które otrzymały wsparcie, wzięły udział w otwartym konkursie na realizację zadań z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej. W ramach tego naboru wyróżnione zostały jeszcze dwa kluby: Jagiellonia Białystok i Ślepsk Malow Suwałki (po 1,45 mln zł). Jak zapowiedział marszałek, w maju będzie ogłoszony kolejny konkurs, uzupełniający. Tak, aby pomoc trafiła do wszystkich organizacji sportowych w najwyższej klasie rozgrywek.

od 12 lat
Wideo

92. Derby Rzeszowa: Stal pokonuje Resovię 2:0

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny