Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie jest regionem, który posiada wyjątkowe atuty. Ale musimy o tym opowiedzieć światu - mówi marszałek Artur Kosicki

Adam Jakuć
Adam Jakuć
- Azja to ogromny rynek zbytu, a więc i ogromne szanse ekspansji dla naszych przedsiębiorców - mówi dr Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.
- Azja to ogromny rynek zbytu, a więc i ogromne szanse ekspansji dla naszych przedsiębiorców - mówi dr Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego. Krzysztof Duszyński/UMWP
- Liczę, że Polska wschodnia, a zwłaszcza nasz region, znajdą się w kręgu zainteresowania inwestorów z Azji. Podlaskie jest coraz - bardziej atrakcyjne dla biznesu, choćby przez wzgląd na powstające tu szlaki międzynarodowe: północ-południe; wschód-zachód. - mówi dr Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego, tuż przed I Podlaskim Forum Ekonomicznym.

W dniach 11-12 października urząd marszałkowski organizuje w Białymstoku I Podlaskie Forum Ekonomiczne - poświęcone współpracy gospodarczej Polski z Azją. Czy to znaczy, że kraje azjatyckie są najbardziej obiecującymi partnerami gospodarczymi dla naszego regionu?

Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego: Ideą Forum, którą oczywiście będziemy rozwijali w kolejnych latach, jest koncentracja na wybranym regionie świata, którego przedstawiciele w danym roku zostaną zaproszeni do Białegostoku. W tym roku stawiamy na partnerów z Azji Wschodniej i Azji Południowo-Wschodniej. Naszym celem jest przed wszystkim stworzenie warunków do nawiązania z nimi współpracy gospodarczej, biznesowej czy naukowej.
Chcemy pokazać potencjał naszego regionu, zaprezentować kluczowe branże, możliwości naszych uczelni oraz promować naszych przedsiębiorców. Jest to pierwsze, po dwuletniej przerwie, tego rodzaju wydarzenie w stolicy województwa. Cieszę się, że możemy po okresie pandemii i ograniczeń wrócić do spotkań bezpośrednich. W budowaniu relacji gospodarczych są one bezcenne.

Jak do tej pory wyglądała współpraca naszego województwa z państwami z Azji?

Azja jest coraz bardziej aktywna w Polsce, a w województwie podlaskim zwłaszcza Korea Południowa. To widać na przykładach inwestycji koreańskich w firmach Adampol, Danwood czy na przykładzie współpracy z Koreą firmy Pronar, która sprzedaje na tamtejszy rynek swoje produkty.
Z kolei Chiny od dawna aktywnie współpracują z podlaskimi uczelniami w zakresie wymiany naukowej i studenckiej.
A na przykład Japonia zalicza się do największych inwestorów zagranicznych w Polsce, ale inwestycje te skupione są głównie na zachód od Wisły. Chcemy zachęcić stronę japońską, aby zaangażowała się w Polsce wschodniej, zwłaszcza że w 2019 r. weszła w życie umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Japonią, która zniosła wiele barier we wzajemnej współpracy gospodarczej.
Liczę, że Polska wschodnia, a zwłaszcza nasz region, znajdą się w kręgu zainteresowania inwestorów z Azji. Podlaskie jest coraz bardziej atrakcyjne dla biznesu, choćby przez wzgląd na powstające tu szlaki międzynarodowe: północ-południe; wschód-zachód.

W jaki sposób województwo podlaskie może skorzystać na współpracy z azjatyckimi tygrysami?

Azja to ogromny rynek zbytu, a więc i ogromne szanse ekspansji dla naszych przedsiębiorców. My wiemy, że Podlaskie jest regionem, który posiada wyjątkowe atuty. Ale musimy o tym opowiedzieć światu, tylko w ten sposób wykorzystamy nasz potencjał i pozyskamy partnerów biznesowych. Zarząd województwa od początku kadencji prowadzi aktywne działania, dzięki którym inwestorzy na całym świecie będą mogli lepiej poznać Podlaskie.

Dużo miejsca w czasie forum poświęcacie tematyce bezpieczeństwa w wielu wymiarach. Jaką rolę odgrywa Azja w tym zakresie?

Zwłaszcza teraz, kiedy za naszą granicą trwa wojna, możemy się bezpośrednio przekonać, jak ważne jest bezpieczeństwo, i to w wielu wymiarach: żywnościowe, energetyczne, finansowe… Dlatego współpraca z państwami azjatyckimi w tym zakresie, uniezależnienie się od naszych wschodnich sąsiadów, to jedne z kluczowych tematów, które chcemy omówić podczas Forum.

Czy planuje Pan jakiś wyjazd z naszymi przedsiębiorcami do Azji?

W tym roku, jeśli chodzi o bezpłatne seminaria biznesowe i misje gospodarcze, skoncentrowaliśmy się na rynku europejskim. W kwietniu przedstawiciele naszego samorządu wraz z podlaskim przedsiębiorcami byli w Paryżu, w maju w Brukseli, a w czerwcu w Londynie. Z kolei w drugiej połowie roku planujemy misje branżowe do Niemiec i krajów bałtyckich.
Ale kierunek azjatycki na pewno uwzględnimy w naszych planach na kolejne lata. Zachęcamy wszystkich przedsiębiorców, zwłaszcza z sektora MŚP, żeby odwiedzali naszą stronę investinpodlaskie.pl. Tam publikujemy najnowsze informacje o naszych misjach i seminariach biznesowych.

Czego możemy nauczyć się od krajów azjatyckich?

Determinacji, pracowitości i wytrwałości w dążeniu do celu. Ale oni od nas też wiele mogą się nauczyć. Takie są korzyści płynące ze współpracy odmiennych kultur – poznajemy się i uczymy od siebie. Kontakty międzynarodowe wymagają więc przede wszystkim otwartości i możliwości nawiązania kontaktu. Właśnie po to organizujemy Podlaskie Forum Ekonomiczne.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny