Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie jednym z najsłabiej wyszczepionych regionów. Gdzie jest najlepiej, a gdzie najgorzej?

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Szczepienia w przychodni POZ przy szpitalu w Choroszczy.
Szczepienia w przychodni POZ przy szpitalu w Choroszczy. Izolda Hukałowicz
Województwo podlaskie to region, w którym poziom wyszczepienia mieszkańców poszczególnych gmin jest jednym z najniższych w Polsce. Najniższe wskaźniki możemy zaobserwować w powiatach zachodnich i północnych. Najwyższe - w Białymstoku i powiatach białostockim i sokólskim.

Według danych Ministerstwa Zdrowia 28 czerwca w województwie podlaskim wykonano 2557 szczepień. To najmniej spośród wszystkich województw. Od rozpoczęcia Narodowego Programu Szczepień w Podlaskiem ogółem wykonano 867 890 szczepień, w tym 388 392 drugą dawką.

Najwięcej szczepień zanotowano ogółem w Białymstoku - 419 809, w tym 191 373 drugą dawką. Najmniej - w powiecie suwalskim (bez miasta Suwałki) - 7117, w tym 3131 drugą dawką.

O spadku tempa szczepień świadczą choćby liczby szczepień wykonanych wczoraj (28 czerwca). W powiecie łomżyńskim nie wykonano ani jednego szczepienia, w grajewskim - 1 (drugą dawką), w augustowskim - 29 (wszystkie to drugie dawki), w monieckim - 38 (w tym 36 to drugie dawki).

Większość to drugie dawki

W pięciu powiatach ani jednej osobie nie podano pierwszej dawki. Są to powiaty: augustowski, grajewski, łomżyński, sejneński, siemiatycki. We wszystkich powiatach zdecydowanie przeważają osoby, które zgłaszały się po drugą dawkę: na 2557 szczepień wykonanych 28 czerwca aż 2094 to drugie dawki. To oznacza, że zaledwie 463 osoby zaszczepiły się wczoraj po raz pierwszy.

Spadek tempa szczepień jest zauważalny w punktach. Jeszcze dwa miesiące temu tworzyły się długie kolejki, teraz w wielu panują pustki.

Malejąca liczba szczepień znajduje swoje odzwierciedlenie w poziomie wyszczepienia poszczególnych gmin. Województwo podlaskie należy do regionów z najniższym odsetkiem zaszczepionych mieszkańców. Jak na razie, konkurs dla samorządów ogłoszony przez rząd, nie ma większego wpływu na mobilizację Podlasian.

Wyścig gmin po pieniądze

Przypomnijmy, że trwa wyścig, w którym samorządy mogą wygrać pieniądze za najwyższy odsetek zaszczepienia swoich gmin. Składają się na niego trzy odrębne konkursy.

Pierwszy to "Gmina na Medal". Do zdobycia tu jest 100 tysięcy złotych dla pierwszych pięciuset gmin w Polsce, których poziom wyszczepienia przekroczy 67 procent. Nie ma tu znaczenia wielkość ani położenie gminy. Mają one czas na zdobycie nagrody do 31 grudnia 2021 roku, chyba że pięćset gmin osiągnie taki wskaźnik wcześniej.

Drugi konkurs to Najbardziej Odporna Gmina. Jest on podzielony na trzy kategorie: dla gmin do 30 tys. mieszkańców, dla gmin od 30 tys. do 100 tys. mieszkańców oraz dla gmin powyżej 100 tys. mieszkańców.

Pierwszą kategorię "Małe gminy" podzielono na 49 regionów (byłych województw). Zwycięzca w każdym regionie - czyli 49 gmin - otrzyma 1 mln zł. W drugiej kategorii, "Średnie gminy" 1 mln zł otrzymają trzy najlepsze gminy tej wielkości w kraju. W kategorii "Duże gminy" 1 mln złotych trafi do jednej gminy powyżej 100 tys. z najwyższym wskaźnikiem zaszczepionych.

W ramach tego konkursu jest także szczególna nagroda dla Najbardziej Odpornej Gminy w Polsce. To 2 mln złotych dla gminy z najwyższym odsetkiem zaszczepionych mieszkańców. Warunkiem przyznania nagrody jest minimum 50 proc. zaszczepionych mieszkańców.

Najlepiej wyszczepione gminy

W kategorii "Najbardziej odporna gmina w Polsce (wszystkie gminy)" z województwa podlaskiego najwyżej plasuje się miasto Białystok, które zajmuje 98 pozycję z poziomem wyszczepienia 38,6% (mowa o osobach w pełni zaszczepionych). Warto dodać, że Białystok znajduje się też na 20 miejscu w kategorii dużych gmin (powyżej 100 tys. mieszkańców).

Kolejne najlepiej wyszczepione podlaskie gminy to: gmina Białowieża - 141 miejsce w ogólnym rankingu (37,4%), Wysokie Mazowieckie - 257 miejsce (35,2%), Supraśl - 310 miejsce (34,5%), Choroszcz - 317 miejsce (34,4%).

W skali kraju rekordzistą jest gmina Podkowa Leśna (pow. grodziski, woj. mazowieckie), w której zaszczepiło się już 48,7% mieszkańców. Gmina zajmuje pierwsze miejsce w ogólnopolskim rankingu przed Warszawą, Gdańskiem i Sopotem.

Najsłabiej wyszczepione gminy

W których podlaskich gminach zaszczepiło się najmniej mieszkańców? Najgorzej jest w gminie Turośl (pow. kolneński), gdzie w pełni zaszczepiło się zaledwie 15% osób. Drugie miejsce od końca zajmuje gmina Grajewo, gdzie też zaszczepiło się 15% mieszkańców, jednak ilościowo jest ich więcej niż w gminie Turośl, dlatego w rankingu Grajewo znajduje się wyżej.

Kolejne gminy z najniższym poziomem zaszczepienia, to Wąsosz (pow. grajewski) - 16,4% i Radziłów (pow. grajewski) - 17,4% . Piątkę najsłabiej wyszczepionych gmin zamyka gmina Stawiski (pow. kolneński) z 17,5% wynikiem.

Listę TOP 10 najlepiej i najsłabiej wyszczepionych podlaskich gmin znajdziecie w artykule:

Na pocieszenie możemy dodać, że w skali kraju najniższy odsetek zaszczepienia posiada na razie gmina Lipnica Wielka z powiatu nowotarskiego w województwie małopolskim. Zaszczepiło się tam zaledwie... 8,5% mieszkańców.

Dlaczego nie chcemy się szczepić?

Dlaczego mieszkańcy naszego regionu nie kwapią się do szczepień przeciwko COVID-19? Robert Bagiński, wójt gminy Giby - jednej ze słabiej wyszczepionych podlaskich małych gmin - sam zastanawia się nad przyczynami oporu swoich mieszkańców:

- Trudno powiedzieć, dlaczego tak jest. Prowadzimy działania promocyjne, staramy się docierać do naszych mieszkańców z informacjami, dowozimy wszystkich chętnych na szczepienia, no ale na siłę ich nie zmusimy - przyznaje Robert Bagiński. - Mamy stosunkowo niewielu mieszkańców i biorąc pod uwagę gęstość zaludnienia, to jest ono minimalne. Mamy też okres wakacyjny i urlopowy, co też nie pomaga.

Wójt gminy Giby mówi, że spotyka się z obawami mieszkańców odnośnie szczepionek. Zwłaszcza starsze osoby są sceptyczne:

- Mówią, że skoro przeżyli wojnę i obławy, to przeżyją też koronawirusa. Uważają, że i tak siedzą w domach, są odizolowani, więc nie czują takiego zagrożenia. Czasami podczas rozmów z sołtysami słyszę też, że u nich wszyscy są zaszczepieni, ale przecież nie jestem w stanie tego zweryfikować. Ostatecznie, to indywidualny wybór każdego z nas.

Niski poziom zaszczepienia może odbić się czkawką jesienią, gdy najprawdopodobniej będziemy musieli zmierzyć się z kolejną falą koronawirusa.

- Obecnie sporo osób podróżuje i mogą przynosić wirusa i zakażać osoby starsze, które nie są zaszczepione - mówi prof. Joanna Zajkowska, podlaska konsultant do spraw epidemiologii. - I to właśnie te starsze osoby są najbardziej zagrożone i powinniśmy ich zachęcać do szczepień. Młodszych również, aby nie transmitowali wirusa.

Jak mówi prof. Zajkowska, do tej pory Podlasie było oszczędzone przed dużymi falami pandemii z racji mniejszego zagęszczenia ludności.

- Obecny wariant delta jednak jest dużo bardziej zakaźny - zaznacza podlaska konsultant do spraw epidemiologii. - A nie unikniemy spotkań rodzinnych, większych wydarzeń kościelnych i wtedy może dojść do zakażeń. Nie powinniśmy więc bagatelizować niebezpieczeństwa i zadbać o zaszczepienie się.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podlaskie jednym z najsłabiej wyszczepionych regionów. Gdzie jest najlepiej, a gdzie najgorzej? - Gazeta Współczesna

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny