Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie jednym z liderów w Europejskim Tygodniu Regionów i Miast – Open Days 2015

(peż) wideo: Committee of the Regions
O konferencjach i seminariach dziejących się w Brukseli, a także codziennej działalności Biura Regionalnego Woj. Podlaskiego Michal Szczepura opowiadał w tym tygodniu m.in. wycieczce przedstawicieli Uniwersytetów III wieku z Sokółki, Sejn i Nowego Miasta Lubawskiego. Uczestniczyła w spotkaniu także Kamila Iljasiewicz z Suchowoli, laureatka konkursu  europosłanki prof. Barbary Kudryckiej i Kuriera Porannego na najciekawsze hasło promujące korzystanie z unijnych funduszy.
O konferencjach i seminariach dziejących się w Brukseli, a także codziennej działalności Biura Regionalnego Woj. Podlaskiego Michal Szczepura opowiadał w tym tygodniu m.in. wycieczce przedstawicieli Uniwersytetów III wieku z Sokółki, Sejn i Nowego Miasta Lubawskiego. Uczestniczyła w spotkaniu także Kamila Iljasiewicz z Suchowoli, laureatka konkursu europosłanki prof. Barbary Kudryckiej i Kuriera Porannego na najciekawsze hasło promujące korzystanie z unijnych funduszy.
Dzięki zaangażowaniu Biura Regionalnego Województwa Podlaskiego w Brukseli województwo podlaskie pełni podczas Open Days rolę lidera konglomeratu „Healthy Strategies for Smart Regions” .

W jego skład wchodzą Irlandia Północna (Wielka Brytania), Umbria (Włochy), Navarra (Hiszpania), Limousin (Francja), Karlovac (Chorwacja) oraz województwo świętokrzyskie.
Jak informuje Michal Szczepura z Biura Regionalnego Woj. Podlaskiego w Brukseli, konglomerat, w którym znalazło się województwo zorganizuje debatę pt. „Rosnący wpływ innowacji w opiece zdrowotnej na gospodarkę regionalną”. Spotkanie będzie miało na celu dyskusję na temat poprawy skuteczności polityki rozwoju regionalnego w zakresie lokalnych i regionalnych podmiotów gospodarczych w sektorze zdrowia.
Debata będzie poświęcona m.in.: 

  • najlepszym praktykom i strategicznym podejściom do tworzenia i wdrażania inteligentnych strategii zdrowotnych na poziomie regionalnym i ich wpływowi na gospodarkę regionalną;
  • zbadaniu i opracowaniu nowych modeli współpracy między wszystkimi podmiotami z sektora zdrowia i znalezienia rozwiązania problemów prawnych utrudniających komercjalizację nowych technologii;
  • zbadaniu możliwości ułatwiających MŚP dostęp do finansowania i projektowania systemów innowacyjnych;
  • zbadaniu wartości transgranicznej opieki zdrowotnej i jej wpływu na gospodarkę regionalną;

Województwo podlaskie od trzech lat należy do zrzeszenia ok. 20 regionów europejskich skupionych wokół szeroko pojętej problematyki zdrowia. Wspólnie starają się przekazać instytucjom europejskim swoje zdanie na ten temat. Dotyczy to np. problematyki chorób onkologicznych,  chronicznych lub m-zdrowia (od mobile). 
- To dynamicznie rozwijająca się dziedzina, obejmująca np.  funkcjonalności smartfonów pozwalające na monitorowanie stanu zdrowia pacjentów i przekazywanie ich internetem bezpośrednio do lekarzy prowadzących – wyjaśnia nam Michał Szczepura. - Ułatwia to szczególnie osobom starszym stały kontakt ze służbą zdrowia bez potrzeby docierania do przychodni.
- W październiku, podczas Open Days  zorganizujemy w Brukseli konferencję z udziałem Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku – dodaje Michał Szczzepura. - Debata będzie dotyczyć innowacyjnych rozwiązań w zakresie opieki zdrowotnej i prób przeniesienia tego na rynek, czyli zainteresowania tą ofertą przedsiębiorców i wdrożenia pewnych wynalazków na szeroką skalę. 

Zobacz wideo »

Trzynasta edycja Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast – Open Days 2015
odbędzie się w dniach 12 - 15 października w Brukseli, gdzie zorganizowanych zostanie ponad sto warsztatów i debat. Wydarzenia te odbywać się będą pod hasłem „Europejskie regiony i miasta: partnerzy inwestycji i wzrostu”. Już od 8 lipca można rejestrować się na organizowane w ramach Open Days 2015 debaty, seminaria, warsztaty i konferencje. Pełny program oraz rejestracja dostępny jest na stronie: ec.europa.eu.

Tegoroczny program warsztatów i debat Open Days będzie się opierać na trzech priorytetach tematycznych:

1) Modernizacja Europy: regiony w Unii Energetycznej i jednolitym rynku cyfrowym
Organizowane w ramach tego zagadnienia konferencje skupiać się będą na strategiach dotyczących Europejskiej Unii Energetycznej i jednolitego rynku cyfrowego, które dają nowe istotne możliwości dla wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. Nowe programy polityki regionalnej i miejskiej UE mogą wnieść znaczący wkład w realizację polityki w obu przypadkach. Opierając się na doświadczeniach z przeszłości, wydarzenia w ramach tego zagadnienia, będą doskonałą okazją do dyskusji, jak nowe programy i projekty mogą sprawić, że Unia Europejska stanie się światowym liderem w zakresie energii odnawialnej, efektywności energetycznej i tworzenia prężnego społeczeństwa opartego na wiedzy.

2) Regiony otwarte na biznes: rozwój MŚP, innowacje i tworzenie miejsc pracy
Około 99% przedsiębiorstw w Europie to MŚP. Dostarczają one 2/3 miejsc pracy w sektorze prywatnym i przyczyniają się się do więcej niż połowy całkowitej wartości dodanej generowanej przez przedsiębiorstwa w UE. Nowe programy UE na lata 2014-2020 mogą korzystać z dużego doświadczenia w promocji małych i średnich przedsiębiorstw w regionach. Konferencje organizowane w ramach tego zagadnienia dadzą okazją do wymiany doświadczeń w tej dziedzinie, obejmujące najlepsze praktyki w opracowywaniu i realizacji programów pomocy dla MŚP i sposobów wspierania innowacyjności w MŚP ze szczególnym uwzględnieniem strategii inteligentnej specjalizacji.
 
3) Miejsca i obszary: rozwój miast i obszarów wiejskich, miejsko-wiejska integracja
Działania UE dotyczące obszarów miejskich odegrały kluczową rolę w wykorzystaniu potencjału innowacyjnego miastach do tworzenia nowych form działalności gospodarczej, rozwiązywaniu palących problemów spójności społecznej często powstających na obszarach miejskich oraz propagowaniu większej równowagi krajowych i europejskich sieci miejskich. Konferencje w ramach tego zagadnienia koncentrować się będą na tym, jak unijne programy mogą promować bardziej zrównoważony rozwój terytorialny, jak promować konkurencyjność obszarów wiejskich i zmniejszyć wiejsko-miejski dryf populacji. Szczególnie podkreślone zostaną  wyzwania jakie stoją przed miastami i regionami granicznymi.

Więcej informacji na stronie: ec.europa.eu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny