Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie instytucje działają na Wschodzie

Anna Kopeć [email protected]
Mamy ambicje zaprezentować na Białorusi naszą stałą ekspozycję – zapowiada Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego (z prawej). Takie plany zaakceptował wicemarszałek Maciej Żywno (w środku) i Anatol Wap, dyrektor departamentu kultury w urzędzie marszałkowskim.
Mamy ambicje zaprezentować na Białorusi naszą stałą ekspozycję – zapowiada Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego (z prawej). Takie plany zaakceptował wicemarszałek Maciej Żywno (w środku) i Anatol Wap, dyrektor departamentu kultury w urzędzie marszałkowskim. Andrzej Zgiet
Wymieniają się wystawami i spektaklami, organizują konferencje. Regionalna kultura coraz częściej gości za wschodnią granicą

Kultura łączy ludzi także ponad podziałami politycznymi. Na tej przestrzeni warto rozbudowywać współpracę ze wschodnimi sąsiadami. Nasza tożsamość historyczna i kulturowa jest mocno z nimi związana. Dlatego musimy dbać o dobry kontakt i poszukiwanie naszej wspólnej drogi - mówi Maciej Żywno, wicemarszałek odpowiedzialny m.in. za kulturę.

Szefowie podległych mu instytucji kultury rozumieją tę ideę i od kilku lat na Wschodzie znajdują nowe przestrzenie dla rozwijania swojej działalności.

Ciekawymi projektami może pochwalić się Muzeum Podlaskie. Dotąd w Mińsku i Homlu prezentowało m.in. malarstwo Andrzeja Strumiłły, a w Grodnie Zycha Bujnowskiego. Do Brześcia dotarł także słynny ręcznik obrzędowy. W planach ma także prezentację twórczości Józefa Jodkowskiego, międzywojennego fotografa Białegostoku Bolesława Augustisa. Już we wrześniu w Muzeum Historii Religii w Grodnie podlaska instytucja chce zaprezentować swoją kolekcję judaików, czyli przedmiotów należących do Żydów.

Z partnerami zza wschodniej granicy działa też Teatr Dramatyczny. Przykładem mogą być spektakle "Sońka" i "Antyhona" z gościnnym udziałem aktorów z Białorusi. Białostoccy aktorzy grali też na scenach w Mińsku, Mohylewie, Alytusie na Litwie czy Kiszyniowie. W tym ostatnim w listopadzie nasz teatr zaprezentuje swoje trzy spektakle.

Zaś Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu w Bibliotece Narodowej w Mińsku pokaże wystawę "Oleodruki religijne". A w czwartek i piątek organizuje m.in. z historykami z Grodna konferencję poświęconą m.in. bieżeństwu.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny