Podlaskie. Fiskus kontroluje przedsiębiorców

opr. (d)
Udostępnij:
Przedsiębiorcy są chronieni przed przedłużającą się kontrolą podatkową.

W praktyce jednak są okoliczności, które pozwalają na przedłużenie ustawowych limitów.
W ostatnich latach liczba kontroli podatkowych przeprowadzanych przez urzędy skarbowe i Urząd Kontroli Skarbowej w województwie  podlaskim się zmniejszyła – zwłaszcza w porównaniu do 2010 roku.

Przepisy ograniczają czas kontroli
Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej czas trwania wszystkich kontroli prowadzonych przez dany organ kontroli w firmie w roku kalendarzowym nie może przekraczać  w odniesieniu do:
– mikroprzedsiębiorców – 12 dni roboczych;
– małych przedsiębiorców–- 18 dni roboczych;
– średnich przedsiębiorców – 24 dni roboczych;
– do pozostałych przedsiębiorców – 48 dni roboczych.

Ustawa zawiera jednak szereg wyjątków. Ograniczeń czasu kontroli nie stosuje się m.in. w przypadkach gdy:
– przeprowadzenie kontroli jest niezbędne dla przeciwdziałania popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia,
– kontrola dotyczy zasadności dokonania zwrotu VAT przed dokonaniem tego zwrotu;
– kontrola zasadności zwrotu VAT na materiały budowlane.

b

Przedłużenie wizyty fiskusa
– Niezależnie od wyjątków, które pozwalają na to, aby łączny czas kontroli u danego przedsiębiorcy był dłuższy niż określone normy czasowe, to ustawa o swobodzie działalności gospodarczej przewiduje wyłom pozwalający na wydłużenie tych okresów – wyjaśnia Katarzyna Rola-Stężycka z firmy Tax Care. – Przedłużenie czasu trwania kontroli w sprawach podatkowych jest możliwe, jeżeli w toku kontroli zostanie ujawnione zaniżenie zobowiązania podatkowego lub zawyżenie straty w wysokości przekraczającej równowartość 10 proc. kwoty zadeklarowanego zobowiązania podatkowego lub straty, albo w przypadku ujawnienia faktu niezłożenia deklaracji pomimo takiego obowiązku. W takim przypadku organ kontroli zawiadamia kontrolowanego o ujawnionych okolicznościach, jednocześnie wskazując zgromadzony w tym zakresie materiał dowodowy. Uzasadnienie przedłużenia czasu trwania kontroli umieszcza się w książce kontroli i protokole kontroli. Czas trwania takiej kontroli, nie może jednak powodować przekroczenia odpowiednio dwukrotności maksymalnego czasu na kontrole u danego przedsiębiorcy.

Jeżeli natomiast wyniki kontroli wykazały rażące naruszenie  prawa przez przedsiębiorcę, można przeprowadzić powtórną kontrolę w tym samym zakresie przedmiotowym w danym roku, a czas jej trwania nie może przekraczać 7 dni. Czasu trwania powtórnej kontroli nie wlicza się do określonych powyżej limitów.

Do przedłużenia wystarczy zawiadomienie 
Ordynacja podatkowa nakłada natomiast na fiskusa obowiązek zakończenia kontroli podatkowej bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie wskazanym w upoważnieniu (pilnując jednocześnie powyżej wskazanych limitów czasowych). O każdym przypadku niezakończenia kontroli w terminie wskazanym w upoważnieniu, kontrolujący obowiązany jest zawiadomić na piśmie kontrolowanego, podając przyczyny przedłużenia terminu zakończenia kontroli i wskazując nowy termin jej zakończenia. Jeżeli w tym czasie fiskus nie zdąży zakończyć kontroli, dokumenty dotyczące czynności dokonanych po upływie tego terminu nie stanowią dowodu w postępowaniu podatkowym, chyba że został wskazany nowy termin zakończenia kontroli. Przedłużając w ten sposób czas trwania kontroli, fiskus nie może jednak naruszać wskazanych wyżej limitów. Samemu przedsiębiorcy służy jedynie ponaglenie na przedłużającą się kontrolę do organu wyższego stopnia (np. jeżeli kontrolę prowadzi naczelnik urzędu skarbowego, ponaglenie do dyrektora izby skarbowej).

Upoważnij księgową
Przedsiębiorca może ograniczyć uciążliwe obowiązki w przypadku kontroli podatkowej i powierzyć je innej osobie. Teoretycznie reprezentantem do celów kontroli może być np. małżonek, pracownik czy księgowy. Jednak w praktyce musi to być osoba zaufana. Gdy sprawy księgowe prowadzi biuro rachunkowe, w którym dokumenty są przechowywane przez określony czas, a do tego reprezentantem jest księgowy, który prowadzi sprawy firmy, można liczyć, że kontrola przebiegnie bez znacznego udziału przedsiębiorcy.
Żeby takie upoważnienie było skuteczne trzeba wybraną osobę zgłosić do organu podatkowego. Upoważnienie znajdzie zastosowanie do kontroli poprzedzonej zawiadomieniem, jak i tzw. kontroli na legitymację. Pomoc, czy wręcz wyręczenie, może mieć miejsce już od pierwszej czynności, jaką jest zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli, aż po złożenie zastrzeżeń do protokołu kontroli. W trakcie nie trzeba martwić się o udostępnienie właściwych dokumentów, czy np. okazanie majątku firmy  albo składanie wyjaśnień
 

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kalinka
Fiskus kontroluje, bo donosicieli nie brakuje. Ludzie czytają donosimy.waw.pl/ i donoszą na co tylko mogą. Wielu przedsiębiorców z tego powodu ma wiele kłopotów.
Dodaj ogłoszenie