Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie. E-rozwój? Nie u nas

Maryla Pawlak-Żalikowska [email protected] tel. 85 7489 552
Kliknij, żeby powiększyć
Kliknij, żeby powiększyć
Z miliarda euro, jakie Polska może w latach 2007-2013 wykorzystać na walkę z analfabetyzmem internetowym, wydaliśmy zaledwie 18 milionów – ostrzega Anna Streżyńska, prezes Urząd Komunikacji Elektronicznej. – Tempo wydawania pieniędzy na sieci szerokopasmowe, bo o tym moim zdaniem mówi prezes URE, mogłoby być lepsze. Ale mamy jeszcze pięć lat i moim zdaniem spokojnie zdążymy – uspokaja Agnieszka Aleksiejczuk, nowy dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego Urzędu Marszalkowskiego Województwa Podlaskiego.

Przypomnijmy, że województwo w ramach Programu Rozwój Polski Wschodniej ma mieć na budowę sieci szerokopasmowej 250 milionów złotych, ale nie mogło z tym ruszyć, bo nie było studium wykonalności tego projektu. Kolejną jego wersję ministerstwo rozwoju regionalnego dostarczyło UM pod koniec lutego.

Sprawa więc na razie stoi.

Z naszych informacji wynika jednak, że nie tyle brak pieniędzy, co brak koncepcji jak je sensownie wydać, niepokoi środowiska zainteresowane informatyzacją naszego regionu.

Najlepiej skomputeryzowane urzędy w Polsce

"Województwo podlaskie nie posiada strategii ani programu rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Nie powiodła się próba opracowania takich dokumentów w latach 2003 – 2007" – alarmuje raport uczestników projektu Tr@nspod, prezentowany w Urzędzie Marszałkowskim w lutym. – "Od dwóch lat nie zanotowano postępu w działaniach władz na rzecz krystalizowania wizji e-rozwoju województwa i sposobów jej urzeczywistnienia".

A dalczego zdaniem grup eksperckich jest to tak ważne? Bo owszem w latach 2007-2009 najszybciej w kraju rosła u nas dynamika korzystania z internetu w sektorze publicznym województwa, ale za to ten sam wskaźnik wśród przedsiębiorców prywatnych należał do najniższych w Polsce.

Zobacz: Podlaski ebiznes rodzi się w bólach

– Najprościej mówiąc, macie ogromną liczbę komputerów, która wyróżnia was na tle ściany wschodniej, ale nie ma koncepcji, jak z tego wszystkiego korzystać, żeby ludzie wychodzili z dołka cywilizacyjnego – mówi nasz rozmówca należący do Podlaskiego Partnerstwa dla e-Rozwoju. I zarzuca naszym władzom regionalnym nieskuteczne zarządzania e-rozwojem wynikające m.in. z niedostatku wiedzy, zachowawczej polityki i braku otwarcia na informacje z zewnątrz.

– Znamy kwoty, które idą na e-rozwój, programy, ale tak naprawdę nie bardzo wiemy po rozmowach w UM, jakie to ma przynieść skutki – dodaje Wojciech Winogrodzki, przedsiębiorca z PP dla e-Rozwoju. 

Zobacz: Elektroniczny urząd na Podlasiu: komputery i papiery

Bez Internetu ani rusz

Są jednak i świetne przykłady. Z puli Regionalnego Programu Operacyjnego Urząd Marszałkowski uruchomił w grudniu konkurs, w którym do wzięcia było ponad 14 mln 600 tys. złotyych.

I prawie całość pójdzie na „Budowę Nadbużańskiej Szerokopasmowej sieci dystrybucyjnej” dla 13 samorządów, ktorych liderem jest gmina Drohiczyn. Innych chętnych do tych pieniędzy nie było!

– Od kilku lat zastanawialiśmy się, jak ugryźć problem dostarczenia internetu mieszkańcom naszych gmin – mówi Wojciech Borzyn, burmistrz Drohiczyna. – I ponieważ o sfinansowaniu światłowodów nie ma mowy, to zdecydowalismy się na nadajniki radiowe.

Wójt podkreśla, jak kapitalną sprawą jest, że radni podjęli decyzję o skierowaniu pieniędzy na ten cel (łącznie w pierwszym etapie udział własny gmin wynosi blisko 2 mln zł) i że teraz potrafią się dalej dogadywać.

– Bo ja sobie nie wyobrażam, żeby w XXI wieku tylko 20 procent ludzi miało internet – podkreśla Wojciech Borzyn. – Zarówno o dopłaty czy dotacje można teraz wystepować przez internet, jak i praca tą drogą jest coraz modniejsza.

Nie zawsze jest łatwo

Do 30 kwietnia nasi samorządowcy mogą też zgłaszać się do konkursu z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu”.

– Naszych radnych nie udało sie przekonać – mówi Robert Sidorski zastępca burmistrza Knyszyna. – Uznali, że jednak lepiej wydać pieniądze gminy na na drogi czy kanalizację.

Jaką więc mamy perspektywę w regionie?

– Nie będę na razie informował, w którym kierunku zmierza stretegia informatyzacji województwa, na czym ma polegać e-edukacja czy e-zdrowie – stwierdził w rozmowie z Porannym Jarosław Dworzański, marszałek województwa podlaskiego. – Najpierw powinni te zamierzenia poznać radni województwa. Zostaną one im przedstawione na najbliższej sesji sejmiku 22 marca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny