Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie. Będzie obora online

Redakcja
Podlaskie. Będzie obora online
Podlaskie. Będzie obora online
Czy osiem cyfrowych kamer upilnuje 280 krów? – Owszem.

A ja w tym czasie, z tabletem w ręku, spokojnie zjem śniadanie lub wybiorę się na zakupy – nie ma cienia wątpliwości Patryk Zakrzewski, młody rolnik z podbiałostockiej wsi Liza Nowa.

Rodzina Zakrzewskich prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 100 hektarów. Specjalizują  się w produkcji wysokiej jakości mleka. Z zaradności i pomysłowości słyną nie tylko w regionie, ale już w całej Polsce. Renata i Bogdan Zakrzewscy, rodzice Patryka to zdobywcy wielu prestiżowych nagród i wyróżnień związanych z rolnictwem. Otrzymali statuetkę Rolnika - Farmera Roku.  Zostali też wybrani na wicemistrzów Krajowej Agroligi. W gospodarstwie od lat pomagają im synowie. I tym razem to młodzi wpadli na pomysł wybudowania we wsi supernowoczesnej obory, w której zwierzętami będą zarządzać … komputery.

- Wiedzieliśmy, że do naszego pomysłu musimy zaangażować firmę budowlaną, która nie tylko wybuduje nam piękny obiekt, ale pomoże na każdym etapie inwestycji. Taką, która nie boi się nowych wyzwań i podpowie ciekawe rozwiązania - opowiada Bogdan Zakrzewski. 

Obora o powierzchni 2,5 tys. m kw. powstała w ciągu dwóch miesięcy. Wjeżdżając do wsi, widać ją z daleka. Teraz trwają prace wykończeniowe w wewnątrz.

Budynek został wyposażony w roboty do dojenia krów, szczotki myjące oraz dwa bardzo duże, również zarządzane przez komputer, bojlery na mleko. Niedługo przyjadą kolejne urządzenia m.in. do podgarniania paszy.

- Gdy już wszystkie komputery zostaną zainstalowane to podłączymy je do sieci, zamontujemy też osiem, bardzo dobrej jakości, kamer i będziemy naszym stadem zarządzać online. Nie wychodząc z domu będziemy mogli zareagować na potrzeby zwierząt, sprawdzić ich wydajność, a w razie potrzeby dozować antybiotyk lub odprowadzać zwierzę do izolatki

– mówi Patryk.

Zwierzęta w nowej oborze zamieszkają na początku lipca. Jak zapewnia Andrzej Dunaj, prezes KSB Grupy zwierzęta będą czuły się w niej komfortowo i wygodnie.

- Obora Zakrzewskich ma wiele zalet, ale największa to idealna cyrkulacja powietrza. W porównaniu do obiektów inwentarskich budowanych metodą tradycyjną, ta obora ma dużo lepszy mikroklimat.

Utrzymany jest głównie dzięki zastosowaniu odpowiednio dobranych wlotów powietrza oraz świetlika dachowego. Praktyczne są również bardzo szerokie wrota otwierane też elektrycznie – wymienia zalety Andrzej Dunaj, generalny wykonawca inwestycji.

 

KSB Grupa
to jedna z największych w Polsce firm budowlanych stawiających budynki inwentarskie w systemie tzw. pod klucz. Specjalizuje się również w obróbce stali oraz produkcji wszelkiego rodzaju konstrukcji stalowych wykorzystywanych zarówno w rolnictwie jak i przemyśle. Obory budowane w systemie KSB Grupy znajdują się już m.in. w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim i lubelskim. Ta będzie pierwszą w kraju sterowana online.

obora

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny