Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie. 143 jednostki OSP wsparte kwotą 3 mln zł w ramach programu "Mały Strażak". Strażacy otrzymali symboliczne czeki (ZDJĘCIA)

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Wojciech Wojtkielewicz
W piątek (30 września) przedstawiciele 143 jednostek OSP z woj. podlaskiego otrzymało symboliczne czeki na zakup sprzętu. Strażacy mogli maksymalnie otrzymać do 25 tys. zł. Dotacje pochodzą z "Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych" prowadzonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Program "Mały Strażak" dotyczy dofinansowania jednostek na wyposażenie w funkcjonalny sprzęt. Nabór trwał od kwietnia do maja. W tym okresie jednostki OSP z woj. podlaskiego złożyły 176 wniosków na łączną kwotę 3.9 mln zł. Ostatecznie dofinansowano 143 jednostki na kwotę ponad 3 mln złotych. Dystrybucja środków w woj. podlaskim zajmuje się WFOSiGW w Białymstoku. - Jako formacja jesteście wyjątkowi. Na co dzień łączycie pracę zawodową z bezinteresowną chęcią niesienia pomocy. Nasze wsparcie będzie kontynuowane - mówił prezes zarządu Maciej Borzyszkowski.

W przekazaniu czeków wzięli udział m.in. wiceminister Dariusz Piontkowski oraz poseł Jarosław Zieliński. - Polski rząd wychodzi z założenia, że służby mundurowe powinny być jak najlepiej wyposażone. Dzięki temu mogą skutecznie interweniować w przypadkach zagrożenia. Strażacy ochotnicy są tymi, którzy pierwsi pojawiają się na miejscu zdarzenia - podkreślił Dariusz Piontkowski.

Poseł Jarosław Zieliński zwrócił uwagę na fakt, że stale zwiększa się liczba wozów ratowniczo-gaśniczych. - Przed 2015 rokiem w woj. podlaskim zakupywano rocznie 4-5 wozów strażackich. Obecnie liczba ta wzrosła do 20-31. Rekordowy pod tym względem był rok 2019 - poinformował poseł. - Wsparcie samorządowe oraz rządowe sprawiło, że OSP stanowi obecnie ogromny potencjał. Motto OSP „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek” wypełniane jest na co dzień waszą ofiarnością - dodał Jarosław Zieliński.

Poseł poinformował, że w przyszłości dotację otrzymają także młodzieżowe drużyny pożarnicze. Łącznie na ten cel przeznaczone ma zostać 25 mln zł.

Strażacy podkreślają, że nowy sprzęt zwiększy efektywność ich pracy oraz poprawi bezpieczeństwo. - Realizujemy około 50% zdarzeń na terenie woj. podlaskiego. Sprzęt ochrony osobistej jest niezwykle ważny, ponieważ druh po akcji musi cało wrócić do domu - mówił prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP Andrzej Koc.

Zobacz też:Podlaskie. Powstaną dwa nowe punkty konsultacyjno-informacyjne dotyczące programu Czyste Powietrze

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny