Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaski ZUS sprawdził zwolnienia lekarskie. W funduszu chorobowym został prawie milion złotych

Opr. Andrzej Matys
Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował wyniki kontroli zwolnień lekarskich jakie przeprowadził w pierwszych sześciu miesiącach 2022 roku. W województwie podlaskim kwota obniżonych i cofniętych świadczeń wyniosła 963 tys. zł, natomiast w całym kraju przekroczyła 77,8 mln zł.

- W całym kraju także w województwie podlaskim Zakład Ubezpieczeń Społecznych regularnie kontroluje zwolnienia lekarskie. Sprawdza, czy osoby chore prawidłowo wykorzystują czas przeznaczony na rekonwalescencję, a także czy wystawione zwolnienie było zasadne - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Czytaj również:

Podczas kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich pracownicy ZUS sprawdzają, czy chory nie pracuje w czasie niedyspozycji, albo nie wykonuje innych aktywności, które mogłyby wydłużyć powrót do zdrowia jak np. remont mieszkania. Taką kontrolę mogą również przeprowadzić pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 pracowników.

Jakie nieprawidłowości inspektorzy ZUS stwierdzili w województwie podlaskim? W większości przypadków osoby chorujące zostały przyłapane na pracy zarobkowej. Przykłady prezentujemy w galerii:

Kontrole prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy wykonują lekarze orzecznicy ZUS, którzy weryfikują czy osoba na zwolnieniu lekarskim nadal jest chora i niezbędna jest kontynuacja zwolnienia, czy też nieobecność w pracy należy skrócić. Kontrola ta może odbyć się także w oparciu o dokumentację medyczną na podstawie, której lekarz wystawił zwolnienie.

- Tylko w pierwszym półroczu w Podlaskiem zostało przeprowadzonych 4,7 tys. kontroli. W ich następstwie ZUS zakwestionował świadczenia chorobowe na 59 tys. zł. Taką kwotę w wyniku kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich, a także orzekania o czasowej niezdolności do pracy po dwóch kwartałach tego roku muszą zwrócić m.in. ci, którzy podczas choroby nie stosowali się do zaleceń lekarza. W naszym regionie chodzi o 40 osób - podkreśla Katarzyna Krupicka.

Czytaj również:

Natomiast w całej Polsce w I półroczu ZUS przeprowadził prawie 210 tys. kontroli osób, które miały zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. Efekt? Zostało wydanych 10,6 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych, a kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków sięgnęła prawie 9 mln zł.

- Ale kontrole to nie wszystko. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma również obowiązek obniżyć wysokość świadczeń chorobowych osobom, którym ustał tytuł do ubezpieczenia. Zasiłek nie może być wtedy wyższy niż przeciętne wynagrodzenie krajowe. W regionie z tego powodu obniżono wypłaty o 904 tys. zł, a w kraju o 68,8 mln zł - informuje rzeczniczka podlaskiego ZUS.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny