Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaski Uniwersytet Dziecięcy. Politechnika Białostocka rusza z kolejną edycją spotkań dla najmłodszych (zdjęcia)

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Miasta Białystok, Augustów, Grajewo i Siemiatycze biorą udział w Podlaskim Uniwersytecie Dziecięcym w roku akademickim 2022/2023. Z wykładów i zajęć popularyzujących przede wszystkim wiedzę techniczną skorzysta łącznie 192 uczniów z klas IV-VI szkół podstawowych w tych miejscowościach.

Działalność Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego to realizacja w regionie kształcenia ustawicznego, jednej z misji Politechniki Białostockiej.

- Politechnika Białostocka oferuje formy kształcenia dla osób od lat trzech do 103 – mówi z uśmiechem dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, rektor Politechniki Białostockiej. - Podlaski Uniwersytet Dziecięcy to seria warsztatów, wykładów, zajęć interaktywnych przygotowanych przez pracowników Politechniki Białostockiej z myślą o młodych adeptach nauki, którzy chcą rozwijać przede wszystkim swoje pasje i zainteresowania techniczne. W ten sposób mogą poznać naszą uczelnię od środka i połknąć bakcyla wiedzy.

Wykład inauguracyjny w murach Politechniki Białostockiej zaplanowano na 26 listopada.

- Do tej pory w zajęciach wzięło udział ponad 1700 uczestników. W roku akademickim 2022/2023 uruchomione zostaną Augustowski Uniwersytet Dziecięcy, Białostocki Uniwersytet Dziecięcy, Grajewski Uniwersytet Dziecięcy oraz Siemiatycki Uniwersytet Dziecięcy – mówi dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB, Prorektor ds. Studenckich Politechniki Białostockiej.

Rekrutacja uczniów do Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego rozpocznie się 3 listopada 2022 roku. W Białymstoku odbywać się będzie w formie elektronicznej. W Augustowie, Grajewie i Siemiatyczach zapisy będą prowadzone przez samorządy, we współpracy ze szkołami podstawowymi. Łącznie w zajęciach Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego weźmie udział 192 młodych studentów. Po 50 uczniów z klas IV-VI z Białegostoku, Augustowa i Siemiatycz i 42 uczniów z Grajewa, które w tym roku dołączyło do projektu edukacyjnego Politechniki Białostockiej.

- Od wielu lat współpracujemy m.in. z Wydziałem Elektrycznym czy z Wydziałem Architektury Politechniki Białostockiej – nadmienia Dariusz Latarowski, Burmistrz Miasta Grajewo. – Ta uczelnia jest chlubą naszego województwa. Możliwość rozwijania swoich pasji, możliwość bycia twórczym to wielka wartość Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego.

W tym roku inicjatywę Politechniki Białostockiej kwotą 45 tys. zł wsparł Marszałek Województwa Podlaskiego. Zadeklarował też, że w kolejnym roku akademickim podwoi tę kwotę.

Do tej pory sam Białostocki Uniwersytet Dziecięcy ukończyło 884 słuchaczy. Miasto Białystok od 2009 roku wspiera projekt edukacyjny Politechniki Białostockiej.

- Politechnika Białostocka, cieszy się bardzo dobrą renomą w województwie – mówi dr hab. Tadeusz Truskolaski, prof. UwB, Prezydent Miasta Białegostoku. - To jest chyba najlepsza forma promocji, bo młodzi ludzie są bardzo ciekawi wiedzy przekazywanej przez bardzo doświadczonych wykładowców w przystępnej formie. Możliwość powąchania murów uczelni, które tak naprawdę dla dziecka są z jednej strony niedostępne, a z drugiej strony nie ma takiej specjalnej wyobraźni, czym jest ta uczelnia? Im wcześniej zapoznają się, tym po prostu lepiej.

Po raz trzeci w Podlaskim Uniwersytecie Dziecięcym uczestniczy miasto Augustów. Po raz siódmy do inicjatywy edukacyjnej Politechniki Białostockiej dołączają Siemiatycze.

- Przed 35 laty ukończyłem tę uczelnię, dlatego też zawsze rekomenduję ją jako uczelnię, na której warto być i do której warto wracać – przekonuje Henryk Tomasz Czmut, Zastępca Burmistrza Miasta Siemiatycze. - Mieszkańcy bardzo dobrze reagują na fakt uczestnictwa ich dzieci w działalności Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Dzieci także wyrażają bardzo duże zainteresowanie i zaangażowanie w pracę tego uniwersytetu.

Zajęcia prowadzone w ramach Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego dotyczyć będą tematów podejmowanych przez poszczególne wydziały Politechniki Białostockiej.

- Tematyka związana będzie chociażby z budową mostów, z mechaniką, termowizją, z programowaniem. Będą zajęcia dotyczące zagadnień związanych z matematyką, fizyką, chemią. Nasze Radio Akadera też przygotowało cykl warsztatów dotyczących dziennikarstwa - mówi prof. Szusta.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny