Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaski Szlak Bociani

Benkowski
Turysta może wybrać dowolny fragment szlaku i ulubioną formę aktywnego wypoczynku poruszając się np.: rowerem, kajakiem czy łodzią pychówką bądź tratwą.
Turysta może wybrać dowolny fragment szlaku i ulubioną formę aktywnego wypoczynku poruszając się np.: rowerem, kajakiem czy łodzią pychówką bądź tratwą. Benkowski
Zachęcamy do aktywnego wypoczynku Podlaski Szlak Bociani uchodzi za największe skupisko bociana białego w Europie. Szlak liczący 412 km, łączy najpiękniejsze miejsca województwa podlaskiego. Można go przebyć rowerem, kajakiem czy łodzią.

Już w najbliższą sobotę (31.08) odbędzie się promocyjny rajd Podlaskim Szlakiem Bocianim, który Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna organizuje już po raz drugi wraz z Krajową Siecią Obszarów Wiejskich. W tym roku rajd przebiega przez Gminę Narewka w kierunku Puszczy Białowieskiej, kończąc się w Sioło Budach - miejscu gdzie piękno łączy się z tradycją wschodu.

Podlaski Szlak Bociani jest miejscem uchodzącym za największe skupisko bociana białego w całej Europie. Szlak łączy najpiękniejsze miejsca województwa podlaskiego, w tym 4 parki narodowe: Białowieski - z żubrami, Biebrzański - ostoja łosia, Narwiański - Polska Amazonia oraz Wigierski - z przepięknym jeziorem Wigry. Jest to najdłuższy, znakowany szlak rowerowy, liczący 412 km. Dzięki tablicom informacyjnym można poznać życie i zwyczaje bociana białego oraz o miejscowości i atrakcje turystyczne na szlaku. W 2009 i 2011 r. szlak został odnowiony i oznakowany nowymi tablicami informacyjnymi dzięki projektom dofinansowanym z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Szlak rozpoczyna się w Białowieży czyli od Białowieskiego Parku Narodowego, który chroni najlepiej zachowaną, naturalną część ekosystemów lasów porastających niegdyś niż Europy. Został on uznany za Światowy Rezerwat Biosfery oraz Obiekt Dziedzictwa Światowego. Uroku obrazowi pierwotnego lasu dodaje królujący tam żubr. Warto tu zobaczyć: Park Pałacowy, Muzeum Przyrodniczo - Leśne, Rezerwat Pokazowy, obszar ochrony ścisłej Orłówka.

Dalsza część Podlaskiego Szlaku Bocianiego biegnie przez Krainę Otwartych Okiennic. Krainę stanowią wsie charakteryzujące się tradycyjnym układem przestrzennym i typową dla regionu drewnianą zabudową mieszkalną. Prawie każdy dom zachował do dziś bogate zdobienia okiennic, narożników, pod i nadokienników. Są to prawdziwe dowody sztuki snycerskiej.

Na około 86 km szlaku jest miejscowość letniskowa położona nad Narwią - Doktorce. Będąc w Surażu i jego okolicach warto zwiedzić: Średniowieczne grodzisko - Góra Królowej Bony w Surażu, Kościół p.w. Bożego Ciała z lat 1873 - 1876, Muzea: Archeologiczne i Etnograficzne, Dziedzictwa Pokoleń, Krzyży i Kapliczek, Wczesnośredniowieczną Osadę słowiańską "Nawia", która organizuje średniowieczne festyny "Grodzisko" oraz Kurhany z IV w. w Surażu, Zawykach, Doktorcach i Śledzińskich. Za Surażem zaczyna się Narwiański Park Narodowy chroniący unikalny system rzeki wielokorytowej (anastomozującej) - Narwi. Zatrzymując się w miejscowości Waniewo można odwiedzić nowe Centrum Informacji Turystycznej położone tuż przy kładce przyrodniczej Śliwno - Waniewo. Kładka ma ponad 1km długości i pozwala na dotarcie do serca Parku bez korzystania z łodzi czy kajaka. Niewątpliwą atrakcją tej ścieżki jest przeprawa przez liczne koryta rzeczne przy pomocy pływających pomostów umocowanych na linach.

Na początku i środku trasy znajdują się wieże widokowe, z których można podziwiać panoramę doliny Narwi. (Centrum Informacji Turystycznej w Waniewie czynne jest codziennie w godzinach 10 - 18, z wyłączeniem środy, tel. +48 500 19 28 58).
Jednym z najpiękniejszych przystanków na szlaku jest barokowy Tykocin. Znajduje się tu ufundowany przez ród Branickich - Kościół pw. Św. Trójcy przy barokowym rynku w kształcie trapezu z pomnikiem Stefana Czarnieckiego. Szczególną uwagę turystów przykuwa zrekonstruowany zamek wcześniej wzniesiony przez Zygmunta Augusta oraz Wielka Synagoga z 1642 roku, pełniąca obecnie funkcję muzeum. Kilka kilometrów od Tykocina leży Pentowo "VII Europejska Wieś Bociania". Tytuł ten jest przyznawany tylko jednemu takiemu miejscu w każdym kraju. Obecnie w Pentowie jest 36 gniazd zasiedlonych i ta liczba nieustannie rośnie. W zabytkowym Dworze Szlacheckim rodziny Toczydłowskich oprócz Staniny Koni jest utrzymana hodowla koników polskich.

Od Strękowej Góry do Osowca prowadzi odcinek historycznej drogi zwanej "Carską Drogą" zbudowaną pod koniec XIX wieku na potrzeby carskiej armii. Twierdza Osowiec to rosyjska twierdza z II poł. XIX wieku. (Zwiedzanie carskiej twierdzy Osowiec oraz Muzeum tylko z przewodnikiem tel. 600 941 954, twierdza.goniadz.org.pl). Twierdza to najcenniejszy, obok Kanału Augustowskiego zabytek na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego, który chroni najważniejsze na świecie mokradła. Jest miejscem istnienia ponad 900 gatunków roślin, około 270 gatunków ptaków i 48 gatunków ssaków.
"Sztandarowymi" zwierzętami parku są bataliony oraz łosie, które nad Biebrzą mają swoją największą ostoję w Polsce. (Więcej informacji o atrakcjach Biebrzańskiego Parku Narodowego - Punkt Informacji Turystycznej, tel. +48 85 738 3035, www.biebrza.org). W Goniądzu warto zobaczyć: kościół p.w. Św. Agnieszki i Św. Antoniego Padewskiego kaplicę p.w. Św. Floriana, kaplicę cmentarną p.w. Św. Ducha oraz młyn wodny z końca XIX w. (www.goniadz.pl). Kolejną ciekawą miejscowością jest Sztabin, historycznie związany z hrabią Karolem Brzostowskim, który wybudował hutę szkła, cegielnię, tartak, fabrykę wyrobów żeliwnych doprowadzając upadający majątek do rozkwitu. W Sztabinie warto zatrzymać się w Ośrodku Wypoczynkowym "Biebrza", który jednocześnie prowadzi informację turystyczną, wypożyczalnię sprzętu turystycznego, organizację wycieczek krajoznawczych oraz spływów kajakowych i tratwami po Biebrzy. (Punkt Informacji Turystycznej Ośrodek Wypoczynkowy "Biebrza," tel. +48 87 641 21 79 www.turystyka-biebrza.pl).

Na ok. 307 km Podlaskiego Szlaku Bocianiego leży Mikaszówka. Warto tu zobaczyć jedną ze śluz Kanału Augustowskiego. Dalej zaczyna się Wigierski Park Narodowy, który jako jedyny w Polsce obejmuje dobrze wykształcony i urozmaicony krajobraz pojezierny ostatniego zlodowacenia. W sercu Parku leży Stary Folwark, gdzie mieści się nowoczesne Muzeum Wigier. (Centrum Informacji Turystycznej WPN, tel. +48 87 563 25 62, +48 510 992 672, www.wigry.win.pl, Punkt Informacji Turystycznej - Muzeum Wigier, tel. +48 87 563 01 52, www.wigry.win.pl/MW). Kilka kilometrów od Starego Folwarku w Szelmencie koło Jeleniewa warto zajechać do Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Szelment oferującego cały rok noclegi, wypożyczalnię rowerów, możliwość gry w paintball. Symbolem Suwalskiego Parku Krajobrazowego jest Góra Cisowa. Jest to doskonałe miejsce gdzie roztaczają się piękne widoki na 22 jeziora poprzedzielane wzgórzami oraz kolorowymi pasami pól i łąk. (www.wosir-szelment.pl)

Jadąc dalej szlakiem dotrzemy do Błaskowizny - wsi nad najgłębszym jeziorem w Polsce - Hańczą. Jest to popularne miejsce wśród miłośników nurkowania oraz wędkarstwa. Podlaski Szlak Bociani kończy się w Stańczykach. Znajdują się tu jedne z najwyższych w Polsce mostów kolejowych, ze zdobionymi filarami wzorowanymi na rzymskich akweduktach.

Informacje, mapy oraz materiały na temat PSB dostępne są w biurze Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej ul. Malmeda 6, Białystok tel. +48 85 732 68 31, www.podlaskieit.pl, www.podlaskiszlakbociani.pl).

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny