Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaski System Informacyjny e-Zdrowie za 62 mln zł

Magdalena Kuźmiuk
Przedstawiciele samorządu województwa - marszałek Jarosław Dworzański (w środku) i Jacek Piorunek (z lewej) - podpisali umowę z Tomaszem Bejmem, przedstawicielem konsorcjum, które jest inżynierem kontraktu w ramach projektu "Podlaski System Informacyjny e-Zdrowie".
Przedstawiciele samorządu województwa - marszałek Jarosław Dworzański (w środku) i Jacek Piorunek (z lewej) - podpisali umowę z Tomaszem Bejmem, przedstawicielem konsorcjum, które jest inżynierem kontraktu w ramach projektu "Podlaski System Informacyjny e-Zdrowie". Andrzej Zgiet
Wadze województwa podpisały umowę na realizację projektu e-Zdrowie. Umożliwi on m.in. elektroniczną historię choroby, sprawdzanie kolejki do lekarza lub zapisanie do poradni bez wychodzenia z domu.

Podpisanie tego projektu to początek porządkowania usług medycznych, ochrony zdrowia w naszym regionie - zapowiedział w poniedziałek marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański.

Projekt, o którym mowa, to tzw. Podlaski System Informacyjny e-Zdrowie. Wdrażanie projektu, którego pomysłodawcą jest województwo podlaskie, będzie trwało do 2014 roku. Wtedy system ma już działać sprawnie. W projekcie bierze udział 16 szpitali wojewódzkich i 12 powiatowych, które podlegają samorządowi. Korzyścią dla pacjentów to przede wszystkim oszczędność czasu, bo nie będą musieli wyczekiwać w poradniach przed gabinetami lekarzy po kilka godzin. Na wizytę lub zabieg chorzy zarejestrują się, nie wychodząc z domu - przez internet. W sieci znajdą także przydatne informacje dotyczące np. godzin otwarcia placówek czy udzielanych w nich świadczeń.

Do sieci trafi też cała dokumentacja medyczna danego pacjenta. Jednak tylko chory i lekarze będą mieli do niej nieograniczony dostęp. To z kolei pozwoli lekarzom na sprawniejszą i bardziej precyzyjną diagnostykę. - Z perspektywy organów założycielskich e-Zdrowie umożliwi m.in. sprawniejsze zarządzanie placówkami i lepszy przepływ informacji - ten fakt podkreślił w poniedziałek Cezary Cieślukowski, członek zarządu województwa odpowiedzialny za służbę zdrowia.

Inne zalety to m.in. monitorowanie finansów szpitali, optymalizacja kosztów badań, które nie będą powtarzane w każdej jednostce, do której zgłosi się pacjent.

Na wprowadzenie e-Zdrowia czeka Tomasz Goździkiewicz, szef szpitala psychiatrycznego w Choroszczy. - Jesteśmy jednym z nielicznych szpitali, które nie mają swojej sieci informatycznej.

Funkcjonujemy w oparciu o instytucję gońca, co nieraz jest trudne, bo powierzchnia szpitala zajmuje 15 hektarów - przyznaje dyrektor placówki.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny