MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podlaski samorząd. Zarząd województwa przygotował projekt budżetu na 2023 rok

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Marszałek województwa Artur Kosicki stwierdził, że projekt budżetu na 2023 rok jest budżetem niemal rekordowym
Marszałek województwa Artur Kosicki stwierdził, że projekt budżetu na 2023 rok jest budżetem niemal rekordowym UMWP
Ma być więcej pieniędzy m.in. na ochronę zdrowia, transport, turystykę i rekordowe wydatki na kulturę. Będzie też kolejna edycja Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów, tzw. rezerwa energetyczna i budżet obywatelski. Tak w skrócie wygląda projekt budżetu województwa podlaskiego na 2023 rok.

– Pomimo sytuacji związanej z agresją Rosji na Ukrainę, wywołaną przez nią inflacją, wciąż trwającym kryzysem na granicy z Białorusią i pandemią przedstawiamy projekt budżetu województwa podlaskiego na 2023 rok, który jest budżetem niemal rekordowym pod względem dochodów i wydatków. Określiłbym go, jako stabilny, prorozwojowy, a nawet historyczny – mówił marszałek Kosicki.

W 2023 roku dochody mają wynieść 865,5 mln zł (więcej o 34 proc. wobec 2022r.). Z kolei mają sięgać niemal 955 mln zł, co oznacza, że w stosunku do tegorocznych wzrosną o 44 proc. Marszałek przypomniał jednak, że w obecnym projekcie nie zostały jeszcze ujęte pieniądze z nowego budżetu unijnego na lata 2021-2027.

Z kolei skarbnik województwa Paweł Jungerman stwierdził, że planowany deficyt budżetowy zarząd ustalił na 88 mln zł, zaś nadwyżkę operacyjną (dodatnia różnica między dochodami bieżącymi a wydatkami – red.) na 108 mln zł. Przyznał też, że władze województwa chcą po raz pierwszy w tej kadencji zaciągnąć kredyt.
– To jest tylko możliwość, a mając na uwadze doświadczenia z poprzednich lat, prawdopodobnie nie będzie to konieczne – mówił skarbnik, a marszałek Kosicki dodał, że kredyt może wspomóc inwestycje drogowe.

Transport i łączność

Na ten obszar zaplanowano prawie 359 mln zł (więcej o ponad 122 mln zł), z których niemal 203 mln zł to inwestycje drogowe (bez unijnego wsparcia), jedne z najwyższych wydatków na ten cel.

Na przewozy kolejowe zarząd województwa chce przeznaczyć ponad 58,5 mln zł, a na dróg wojewódzkich zapisano 56 mln zł.
Najważniejsze inwestycje to m.in.: przebudowa drogi Bielsk Podlaski – Hajnówka (43,3 mln zł) i modernizacja ul. Raginisa w stronę Supraśla (35 mln zł).

Czytaj również:

W projekcie budżetu 2023 zaproponowano też pieniądze na mniejsze inwestycje, m.in. na budowę ronda w Kolnie czy przebudowę mostu w Talkowszczyźnie.

– To nie wszystko, co planujemy zrobić w przyszłym roku. Uzgodniliśmy już projekt Fundusze Europejskie dla Podlaskiego na lata 2021-2027, a będziemy też mogli korzystać z programu dla Polski Wschodniej. Z pieniędzy unijnych chcemy sfinansować przebudowę trasy Łapy-Roszki Wodźki-Wysokie Mazowieckie wraz z obwodnicą Łap – zaznaczył marszałek.

Ochrona zdrowia

W przyszłym roku na ochronę zdrowia zarząd województwa chce przeznaczyć 69,4 mln zł, a głównym zadaniem będzie budowa oddziału kohortacyjnego w Szpitalu Wojewódzkim w Białymstoku. Inwestycję zaplanowano na lata 2023-2026 rezerwując w budżecie 10 mln zł. Ponadto, zarząd będzie się też ubiegał się o wsparcie z funduszy zewnętrznych.

Czytaj również:

Turystyka i sport

Na turystykę w 2023 roku Podlaskie chce przeznaczyć ponad 3,1 mln zł (więcej o 1 mln zł w stosunku do 2022 roku). Więcej, bo 800 tys. zł otrzyma też Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna.
Natomiast aż 11,6 mln zł zarząd chce wydać na kulturę fizyczną (wzrost o 1,6 mln zł), w tym 10 mln zł na dotacje: – Będziemy wspierać duże i małe kluby sportowe. Będziemy dofinansowywać akcje sportowe, które promują nasze województwa: mityngi, zawody, turnieje, a także Team Podlaskie – wyliczał marszałek.

Inne wydatki planowane w budżecie na 2023 rok:

  • Na tegorocznym poziomie (2 mln zł) zostaną utrzymane wydatki na zakup sprzętu ratowniczo-gaśniczego, umundurowania i modernizacji wyposażenia OSP. Natomiast na ochronę zabytków zaplanowano 3,2 mln zł.
  • W przypadku kultury budżet ma być dwukrotnie większy i wyniesie 135 mln zł i wspomoże m.in. prowadzony remont Teatru Dramatycznego oraz remonty należących do PIK: „Spodków” i budynku przy ul. Kilińskiego.
  • Zarząd województwa zarezerwował też pieniądze – 25 mln zł – na trzecią edycję Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów.
  • Będą też pieniądze m.in.: 5 mln zł - na poprawę efektywności energetycznej, 2 mln zł na zabezpieczenie wydatków w związku z podwyżkami energii i 500 tys. zł na budżet obywatelski.
  • Z kolei przyszłoroczny Program Odnowy Wsi Województwa Podlaskiego ma zasilić 1,4 mln zł, zaś działalność Kół Gospodyń Wiejskich - 525 tys. zł.

Teraz projekt budżetu 2023 trafi pod obrady sejmiku - na sesję 28 listopada.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny