MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podlaski Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przypomina przedsiębiorcom

Andrzej Matys
Andrzej Matys
ZUS Białystok
Przedsiębiorcy pamiętają, że kwoty składek płaconych na ubezpieczenie społeczne zmieniają się wraz z początkiem roku. W Podlaskiem osób prowadzących działalność na większą czy mniejszą skalę jest 68 tys. Nie wszyscy opłacają standardową wysokość składek. Jedni korzystają z „ulgi na start” i płacą tylko składkę zdrowotną, a inni z „preferencyjnych składek” czy „małego ZUS”. Od 1 lutego doszła kolejna grupa, która przystąpi do „małego ZUS plus”.

- Stałym elementem, niezmiennym dla wszystkich przedsiębiorców, i tych którzy korzystają z wymienionych ulg, jak i tych, dla których minimalna podstawa wymiaru to 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, jest wysokość składki zdrowotnej. Wylicza się ją na podstawie przeciętnego wynagrodzenia, uwzględniającego wypłaty z zysku w IV kwartale, które wynosi 5 368,01 zł. W związku z tym, składka zdrowotna w tym roku to 362,34 zł i właśnie tyle zapłacą przedsiębiorcy, którzy korzystają z „ulgi na start” - informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowa ZUS województwa podlaskiego.

Składki preferencyjne przedsiębiorca płaci wyłącznie za siebie. Po skorzystaniu przez 6 miesięcy z tego uprawnienia mogliśmy rozpocząć opłacanie składek preferencyjnych, czyli liczonych od zadeklarowanej kwoty, ale nie niższej niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Gdy przedsiębiorca zdecyduje się płacić składki od podstawy 780,00 zł (2600,00 zł x 30 proc.) będą one wyglądać następująco:
•152,26 zł - na ubezpieczenie emerytalne;
•62,40 zł - na ubezpieczenie rentowe;
•19,11 zł - na ubezpieczenie chorobowe;
•13,03 zł - na ubezpieczenie wypadkowe.
•Łącznie 609,14 zł ze składką na ubezpieczenie zdrowotne.

Po 24 miesiącach składek w wysokości preferencyjnej kolejna możliwość to „mały ZUS”, a od lutego „mały ZUS plus”. Tu niestety, składki społeczne dla każdego będą w innej wysokości.
- Aby obliczyć podstawy wymiaru na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą na mniejszą skalę można skorzystać z kalkulatora zamieszczonego na stronie eskladka.pl - dodaje rzeczniczka podlaskiego ZUS.

Gdy jednak żadne ulgi przedsiębiorcy już nie dotyczą, wówczas – przy deklaracji minimalnej podstawę wymiaru, która wynosi 3 136,20 zł - składki będą się kształtowały tak:
•612,19 zł - na ubezpieczenie emerytalne;
•250,90 zł - na ubezpieczenie rentowe;
•76,84 zł - na ubezpieczenie chorobowe;
•76,84 zł - na Fundusz Pracy;
•52,37 zł - na ubezpieczenie wypadkowe.
•Łącznie do zapłaty będzie 1431,48 zł. z uwzględnieniem składki zdrowotnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny