Podlaski Oddział Straży Granicznej. Armia Ochotnicza 1920 upamiętniona tablicą z inicjatywy IPN (zdjęcia)

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Podlaski Oddział Straży Granicznej. Armia Ochotnicza 1920 upamiętniona
Podlaski Oddział Straży Granicznej. Armia Ochotnicza 1920 upamiętniona Anna Piekarska/IPN Białystok
18 lipca 2020 r. o godzinie 12, odbyło się odsłonięcie tablicy pamiątkowej, poświęconej żołnierzom Armii Ochotniczej 1920.

Uroczystość miała miejsce na terenie siedziby Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, przy ul. Bema 100 w Białymstoku.

Sto lat temu przy dzisiejszej ulicy Bema mieściły się koszary 8 pułku artylerii polowej, w których przyjmowano ochotników. W Białymstoku zaciąg ochotniczy był prowadzony przez sekcję Obywatelskiego Komitetu Obrony Narodowej i członków Towarzystwa „Sokół” od pierwszych dni lipca 1920 r. prowadzili Biuro Werbunkowe. Ogółem do Armii Ochotniczej zgłosiło się ok. 600 mieszkańców Białegostoku i okolic. Byli oni kierowani m. in. do koszar przy ul. Bema, aby po wcieleniu w szeregi Wojska Polskiego bronić odrodzonej Ojczyzny.

18 lipca 1920 r. obchodzono Dzień Armii Ochotniczej, który stał się wydarzeniem powszechnym, łączącym społeczeństwo w duchu obrony Niepodległości i granic. Tego dnia wymaszerował na front pierwszy pułk ochotniczy, jaki sformowano od chwili ogłoszenia słynnego apelu gen. Hallera.

Uroczystość swoją obecnością zaszczycili: minister oświaty - Dariusz Piontkowski, wojewoda podlaski – Bohdan Paszkowski, wielu przedstawicieli służb mundurowych m.in. gen. SG - Grzegorz Biziuk, dowódca Podlaskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej - płk Sławomir Kocanowski. Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku reprezentowali: dr Jarosław Schabieński – naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa – realizator i wykonawca tablicy, Urszula Gierasimiuk – naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej i dr hab. Krzysztof Sychowicz – naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych.

Po uroczystym odsłonięciu i poświęceniu tablicy przez kapelanów Straży Granicznej zostały wygłoszone przemówienia, złożone kwiaty i oddany hołd poległym.

Z inicjatywy prezesa IPN dr. Jarosława Szarka tego dnia w całej Polsce zostały upamiętnione miejsca związane z Armią Ochotniczą, która dała odpór prącym ku Warszawie bolszewikom.

Czytaj też: IPN Białystok zaprasza na wernisaż wystawy „Tu rodziła się Solidarność”. Odbędzie się on w trzech miastach

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie