Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaski klaster ze statusem Krajowego Klastra Kluczowego

Redakcja
Działający w województwie podlaskim Klaster Obróbki Metali otrzymał status Krajowego Klastra Kluczowego – poinformowali członkowie organizacji oraz jej partnerzy strategiczni na czwartkowej konferencji w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym.

– To wielkie wyróżnienie, ale przede wszystkim nowe możliwości rozwoju naszych firm – mówił Sebastian Rynkiewicz, prezes Centrum Promocji Innowacji i Rozwoju, koordynatora klastra.

Klaster Obróbki Metali to organizacja zrzeszająca 43 przedsiębiorstwa i 16 partnerów strategicznych. Choć firmy reprezentują różnego rodzaju gałęzie produkcji i usług, to cechą charakterystyczną wszystkich, a także warunkiem członkostwa w organizacji jest wykonywanie czynności szeroko rozumianych jako obróbka metali. Od września tego roku KOM, decyzją Ministerstwa Gospodarki, należy do grona Krajowych Klastrów Kluczowych – siedmiu najbardziej perspektywicznych klastrów w Polsce.

- Decyzję o przystąpieniu do konkursu podjęliśmy dwa i pół roku temu. W finale, który miał miejsce kilkanaście dni temu, zostaliśmy bardzo wysoko ocenieni i kilka dni temu otrzymaliśmy oficjalne potwierdzenie wyników konkursu – mówił Sebastian Rynkiewicz.

Do konkursu, którego wymagania były bardzo wyśrubowane, stanęły 23 inicjatywy klastrowe z całej Polski, spośród istniejących 192. Po etapie formalnym, zostało dziesięć, po pierwszym etapie merytorycznym do finałowej rozgrywki zostało zakwalifikowanych osiem. Wreszcie 11 września w siedzibie Ministerstwa Gospodarki odbył się drugi, decydujący etap merytoryczny. Komisja złożona z ekspertów trzech ministerstw i rządowych agend przyznała podlaskiemu klastrowi w sumie 113 punktów na wymagane 101, co oznaczało, że klaster jako jeden z siedmiu otrzymał rekomendację do statusu KKK.

Co oznacza status KKK? Oprócz niewątpliwego zaszczytu, to wymierne efekty dla podlaskich firm. Członkostwo przedsiębiorstwa w klastrze o statusie Krajowym preferuje je dodatkowymi punktami przy ubieganiu się o środki publiczne. Sam Klaster Obróbki Metali może też ubiegać się o zewnętrzne finansowanie, korzystając preferencyjnych warunków, niedostępnych dla firm spoza klastra. Co ważne, pieniądze te będą kierowane do firm, a nie do klastra jako takiego. W bieżącej perspektywie finansowej środki dedykowane klastrom mają przede wszystkim służyć wzmocnieniem konkurencyjności firm oraz ich mocniejszym wejściem na rynki światowe. Na ten cel przeznaczonych jest około 133 milionów złotych.

Oprócz możliwości pozyskiwania zewnętrznych funduszy, ważna jest sama współpraca firm-członków, co podkreślali członkowie Zarządu KOM Michał Charkiewicz i Jerzy Boryś. – Na naszej stronie internetowej można znaleźć pełen zakres usług wykonywanych przez nasze firmy. Ewentualny kontrahent może szybko znaleźć interesującą go usługę – mówił Jerzy Boryś.

Anna Daszuta-Milewska, dyrektor BPNT i wicemarszałek Maciej Żywno podkreślali natomiast istotę współpracy firm z nauką i administracją samorządową, czego przykładem jest chociażby reprezentowana przez Michała Charkiewicza firma ChM, na co dzień korzystająca z jednego z laboratoriów Parku.

""""""

Przypomnijmy, że drugim wywodzącym się z województwa podlaskiego klastrem o statusie Krajowego Klastra Kluczowego jest Wschodni Klaster Budowlany.

 

Źródło: KOM

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny