MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podlaski Fundusz Kapitałowy z sukcesem wychodzi z inwestycji w Bitcraft

peż
W lipcu br. sfinalizowano wyjście Podlaskiego Funduszu Kapitałowego z inwestycji w białostocki software house Bitcraft. Po dwóch latach współpracy z Funduszem firmę przejął lider branży – poznański Netguru. Przejście Bitcraft pod skrzydła nowego udziałowca odbyło się po zrealizowaniu wszystkich celów inwestycyjnych i jest przykładem udanej współpracy na linii inwestor – startup.

Bitcraft powstał w 2014 roku jako jednoosobowa działalność gospodarcza, a już dwa lata później współpracował z 29 specjalistami. W lipcu 2018, już jako spółka zatrudniał 50 osób, realizując projekty dla klientów z całego świata.

– O wyjściu z inwestycji nieczęsto mówi się w kategoriach sukcesu. Historia Podlaskiego Funduszu Kapitałowego i Bitcraft pokazuje jednak, że zakończenie procesu inwestycyjnego może oznaczać powodzenie dla każdego z partnerów. To zarazem przykład na to, jak fundusze venture capital pozwalają rozwijać skrzydła młodym, polskim firmom – komentuje Maciej Dardziński, menedżer inwestycyjny w Podlaskim Funduszu Kapitałowym.

Jak ze startupu uczynić międzynarodowego gracza

Jednym z głównych celów współpracy między Funduszem a Bitcraft było zwiększenie sprzedaży, przede wszystkim zagranicznej. Przed rozpoczęciem inwestycji 80 proc. przychodów firmy pochodziło ze sprzedaży krajowej, a 20 proc. z eksportu, po dwóch latach proporcja ta uległa odwróceniu.

- Przesunięcie ciężaru na eksport pomaga znacząco zwiększyć marże i uzyskać dostęp do rynków, do których był on ograniczony. Istniejące zagraniczne kontrakty, takie jak londyński fin-tech pozwoliły nam nabrać doświadczenia i poczuć się pewnie na wymagających rynkach zagranicznych. Był to bardzo solidny i ważny fundament do dalszego rozwoju – mówił jeden z założycieli Bitcraft Michał Wasilewski. - Pomoc inwestora ułatwiła firmie nawiązanie kontaktów z zagranicznymi kontrahentami m.in. z Niemiec czy Ameryki Północnej oraz udział w targach branżowych światowej rangi.

Wsparcie finansowe ze strony Podlaskiego Funduszu Kapitałowego Bitcraft przeznaczył m.in. na zwiększenie powierzchni biurowej, zakup sprzętu i wyposażenia, wynajem profesjonalnej agencji generującej leady, rozwój infrastruktury teleinformatycznej.

– Najważniejszą inwestycją była rozbudowa zespołów programistycznych oraz szkolenia nowych pracowników. Dzięki temu Bitcraft stworzył zgrany i sprawnie działający zespół, a firma cechowała się niską, jak na warunki IT rotacją pracowników – mówi Michał Wasilewski, CEO Bitcraft, odpowiedzialny za strategię rozwoju. - Nie byłoby to możliwe bez utalentowanych ludzi oraz ambitnej kadry zarządzającej: założyciela firmy Marcina Piesiaka oraz Jakuba Protasiewicza, odpowiedzialnych za poszczególne procesy - dodaje Wasilewski.

W chwili przejęcia przez Netguru, Bitcraft miał na koncie kilkadziesiąt realizacji, w tym m.in. projekty dla brytyjskiego fin-techu Loot, systemy Smart Home oraz zarządzania energią w uprawach roślin dla startupów z Doliny Krzemowej, a także repozytoria dokumentów medycznych wdrożone w ponad 40 szpitalach w Polsce.

Kultura współpracy, a rosnąca wartość startupu

Sukces Bitcraft to z jednej strony efekt kompetencji białostockiego startupu, z drugiej – umiejętnego wykorzystania wsparcia ze strony inwestora. Przykład ten pokazuje, jak współpraca z funduszem venture capital może doprowadzić do wzrostu wartości firmy oraz jej dalszego rozwoju.

– Przez cały okres współpracy Bitcraft mógł korzystać z naszego doświadczenia biznesowego, pomocy w kwestiach strategicznych i organizacyjnych, istotna była dla nas również budowa partnerskich relacji. Kontrola spółki odbywała się jedynie z poziomu rady nadzorczej, Fundusz uczestniczył w kluczowych decyzjach, ale w bieżącej działalności pozostawił wolną rękę właścicielom – tłumaczy Maciej Dardziński, menedżer inwestycyjny w Podlaskim Funduszu Kapitałowym.

Współpraca między Bitcraft a Podlaskim Funduszem Kapitałowym pokazuje, jak powinien przebiegać udanie zrealizowany proces inwestycyjny – od chwili zaangażowania inwestora, przez realizację wyznaczonych celów, aż do momentu zakończonego pomyślnie wyjścia z inwestycji. W przypadku Bitcraft proces ten zakończył się nawiązaniem współpracy z będącym liderem branży Netguru oraz dalszy rozwój w strukturach nowej firmy.

Tym, co przykuło uwagę Netguru do białostockiej firmy, były przede wszystkim kompetencje programistyczne, w szczególności specjalizacja w technologii Python oraz kultura organizacyjna i ład korporacyjny, wypracowane we współpracy z dotychczasowym inwestorem. Rozmowy między założycielami Bitcraft, przedstawicielami Podlaskiego Funduszu Kapitałowego, a nowym inwestorem branżowym rozpoczęły się w pierwszym półroczu br. Po osiągnięciu kompromisu w kwestiach finansowych, w lipcu sfinalizowano transakcję, a od sierpnia, liczący ponad 40 osób zespół Bitcraft zasilił szeregi Netguru. Spółka planuje dalszy rozwój w Białymstoku poszukując nowych talentów, które mogłyby dołączyć do jej zespołu.


Sztuczna inteligencja skuteczniej diagnozuje od lekarzy. Pierwsze takie zawody w historii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny