Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaski Browar Biały – to kolejne miejsce, gdzie warzone jest piwo rzemieślnicze (zdjęcia)

peż
Wojciech Wojtkielewicz
15 lat temu Sławomir Ignatiuk, pracownik naukowy Politechniki Białostockiej, pierwszy raz posmakował u znajomych w Wielkiej Brytanii piwa kraftowego – czyli rzemieślniczego. I tak go zafascynowała odmienność tego smaku od tego, jaki znał jako produkt wielkich koncernów, że zainteresował się tematem na długo zanim stał się on tak modny w Polsce, jak jest obecnie.

Zaczął eksperymentować w domu, uczyć się sztuki warzenia, aż po latach uznał, że może warto tą pasją szerzej podzielić się z pasjonatami piwa.

Ponieważ nie zamierzał (i nadal nie zamierza) zrezygnować z pracy na uczelni, znalazł wspólnika i zainwestowali w mały browar.
Przejęli budynek po sklepie spożywczym w podbiałostockich Łyskach w gminie Choroszcz. Sławomir Ignatiuk, skupiony przede wszystkim na pracy naukowej, jest w nim mentorem opracowującym autorskie receptury, a firmę prowadzi Przemysław Średziński.

To jeszcze maleńki biznes - browar zatrudnia na razie jedną osobę.

Pierwsze warki w pięciu stylach uwarzyli w lutym 2018 roku. Dziś mają na koncie i półkach w białostockich klubach i pubach India Pale Ale, Irish Red Ale, Weizenbier, Bohemie Amber Ale, Irish Red Ale, Milk Stout. Na dniach dołączyło do nich piwo w stylu Weizenbock - najmłodsze i najmocniejsze, bo mające 6,9 proc. alkoholu.

Każde z nich swój smak zawdzięcza interpretacji Sławomira Ignatiuka.

Jeszcze nie wiadomo, które jest liderem produktów Browaru Białego, bo minęły zaledwie dwa miesiące od wejścia browaru na rynek. Sami właściciele zauważają, że dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z piwami kratowymi, świetnym i przyjaznym doświadczeniem może być Bohemie Amber Ale, z wyraźnym smakiem czeskiego chmielu Bohemie, młodej odmiany powstałej w 2010 roku. Ale kto wie, jak ocenią złote trunki z Białego piwosze.

Do grilla nie musi być zawsze - lub tylko - piwo. Są świetne i niedrogie wina, które idealnie pasują do grillowego menu, a którymi zaimponujesz gościom. Oto top 10 najlepszych w relacji cena do jakości i poniżej 20 zł za butelkę. Po prostu kliknij!

Więcej na ten temat w kolejnym Magazynie Kuriera Porannego.

Magazyn Informacyjny Kuriera Porannego i Gazety Współczesnej 06.07.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny