Nasza Loteria

Podlaski biznes 2008: kalendarium cz. III

(now)
Z centrum miasta znikają sklepy i bazary. Instalują się banki, bo je na to stać, albo knajpki i kawiarenki, bo pasują do wizji włodarzy Białegostoku. Nowe jednak wchodzi czasem z oporami, a czasem wejść nie chce. Jak na Plac Inwalidów.

Wrzesień

Coraz więcej słychać zapowiedzi podwyżek, a tanieją - mieszkania. Choć na razie bardziej statystycznie niż w rzeczywistości. Ekonomiści wieszczą zbliżający się kryzys, a zakupowe szaleństwo pod koniec roku - test naszych nowych galerii handlowych - zadaje kłam sugestiom, by zaciskać pasa.

Poza tym, jak zwykle. Sukcesy zostały rozliczone, z niezałatwionymi sprawami przyjdzie się nam potykać w kolejnym roku. Nikt nie zgadnie - lepszym, czy gorszym. Na pewno za to interesującym, bo nowym. W końcu żyjemy w ciekawych czasach...

4.09 - Koniec białostockiej Desy. Właściciele znanego wszystkim białostoczanom salonu z antykami przegrali przetarg na prowadzenie kulturalnej kawiarni w centrum Białegostoku, w lokalu, który zajmowali do tej pory. Wyższą stawkę za czynsz zaproponowała firma TK Gastro i to ona stanie się właścicielem lokalu.

5.09 - Darmowych toreb na zakupy nie rozdają już Jaskółki, wkrótce dołączy do nich PSS "Społem". Takich sklepów w Białymstoku - i nie tylko - przybywa. Opinie klientów na temat ekologii w handlu - podzielone.

Znikną żabki. Właściciele tych sklepów (mamy ich w Białymstoku 8) wywiesili na drzwiach plakaty z napisem "Zamykamy". Klienci zdezorientowani, sieć wyjaśnia, że to tylko nowa kampania reklamowa.

5.09 - Simmtech w stanie upadłości. Białostockiego sprzedawcę sprzętu komputerowego "dobiło" otwarcie sklepu Media Markt, w którym klienci znaleźli atrakcyjniejsza ofertę, oraz brak klientów ze Wschodu, którzy przed wejściem do Polski do strefy Schengen i wprowadzeniem ograniczeń wizowych, chętnie zaopatrywali sie w sklepach Simmtechu.

8.09 - 1,3 mln złotych - dzięki takiej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego Promotech w Łapach będzie mógł wybudować halę, zatrudnić więcej ludzi i produkować tam innowacyjne urządzenia - prasy hydrauliczne i zaginarki do blach nowej generacji.

9.09 - Ceny energii wzrosną od początku 2009 roku. Średnio o 25 proc. - wynika z przebiegu negocjacji w sprawie dostaw prądu między spółkami sprzedającymi prąd a elektrowniami. Jak przełoży się to na rachunki płacone przez gospodarstwa domowe? Po nowym roku zapłacimy o 12-15 proc. więcej, pod warunkiem, że nie zmienią się koszty przesyłu energii ("niższa" połowa rachunku).

Zdrożeje też wywóz śmieci. Od nowego roku za składowanie tony odpadów na wysypisku w Hryniewiczach miasto zapłaci 230 zł (płaciło 174 zł).

11 września upływa termin, do którego zainteresowane firmy mogą zgłaszać oferty kupna białostockich Zakładów Pralniczych Femina przy ul. Hetmańskiej. To już drugie podejście do sprzedaży majątku upadłej spółdzielni. Nieruchomości Feminy wyceniono na ponad 8,5 mln zł.

12.09 - Euro zastąpi złotówkę już w 2011 roku - ogłosił premier Tusk. Przedsiębiorcy się cieszą - mogą zaoszczędzić na różnicy kursów. Ale generalnie z wejściem do strefy euro kojarzą nam się podwyżki i zaokrąglanie cen w górę.

W Białymstoku powstanie telefoniczne centrum informacji dla bezrobotnych i pracodawców. Ma ruszyć w styczniu 2009.

13.09 - Dziesięć milionów złotych - tyle białostockie Społem wyda jeszcze w tym roku na inwestycje. Skąd ten pośpiech? Spółdzielnia szuka swego miejsca na coraz ciaśniejszym - ze względu na inwazję hipermarketów - rynku. Firma otworzyła właśnie odnowiony supermarket Kometa przy ul. Wyszyńskiego (prawie 840 mkw. powierzchni).

17.09 - Plac Inwalidów Wojennych, najdroższa, ale za to pechowa nieruchomość w centrum miasta, jeszcze poczeka na inwestora. Nikt nie wpłacił 5 mln złotych wadium, miasto unieważnia więc następny przetarg.

Augustowianie protestują przeciw kolejnemu już wstrzymaniu budowy obwodnicy w ich mieście. Chcą wpłynąć w ten sposób na Europejski Trybunał Sprawiedliwości, który pod koniec miesiąca ma podjąć decyzję co do ostatecznej trasy obwodnicy.

20.09 - Podlaski rekordzista otrzymał za miniony rok 614 tys. zł dopłat bezpośrednich do ziemi rolnej. Pochodzi z Przebrodu w powiecie suwalskim, uprawia 1,2 tys. ha ziemi.

22.09 - Pracownicy Zakładów Naprawczych Taborów Kolejowych w Łapach boją się zwolnień. Powód? Firma ma mało wagonów do napraw. Szefostwo zakładu liczy, że sytuacja poprawi się w czwartym kwartale, bo wtedy przewozów jest więcej, a zatem będzie więcej zamówień.

27.09 - 2,5 miliona złotych - tyle ma nadzieję uzyskać z emisji akcji białostockie przedsiębiorstwo Automatyka Pomiary Sterowanie. Firma wchodzi na NewConnect - parkiet na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych dla spółek młodych, ale o dużych możliwościach.

29.09 - Znamy firmy, które są zainteresowane kupnem akcji Cefarmu Białystok. Jest pięciu chętnych. W tym polski lider - Polska Grupa Farmaceutyczna (PGF), która ma niemal 20 proc. polskiego rynku sprzedaży i dystrybucji leków.

30.09 - Mispol, suwalski producent konserw i karmy dla zwierząt, jest do kupienia - poinformowała gazeta "Puls Biznesu". Marek Piątkowski, w rozmowie z "Kurierem Poranny" dementuje.

Październik

1.10 - Będziemy mogli nauczyć się języka migowego, obsługi programów komputerowych, makijażu i stylizacji paznokci. To tylko niektóre ze szkoleń, na jakie WUP w Białymstoku przydzielił 6,13 mln zł z unijnych dotacji. W sumie przyjęto 13 projektów.

2.10 - Bazar przy Jurowieckiej oficjalnie zamknięty. Pod zamknięte bramy przychodzą jeszcze - siłą przyzwyczajenia - stali klienci. Kupcy przenoszą się na Kawaleryjską, na Andersa, część na targowisko, które ma powstać przy ul. Wierzbowej.

Przenosi się także Desa. Na ulicę Suraską, czyli niedaleko od swej dotychczasowej lokalizacji przy Rynku Kościuszki. Zajmie lokal po zlikwidowanej pralni Femina.

8.10 - Tylko cztery podlaskie spółki - najmniej w całym kraju - ogłosiły w tym roku upadłość. - W związku z kryzysem za rok upadłości może być więcej - ostrzegają ekonomiści.

10.10 - Giełdy w dół, złoty traci. Nerwowo przy bankowych okienkach w Białymstoku. Ludzie słyszą o kryzysie, o funduszach, które padają na zachodzie Europy i w USA, i zaczynają wypłacać pieniące - komentują pracownicy białostockich banków.

11.10 - Ambasadorowie 41 państw zwiedzali Białystok, m.in. zakłady Polmosu i fabrykę dywanów Agnella. Nasi przedsiębiorcy liczą na nowe, korzystne kontakty i kontrakty handlowe.

14.10 - Royal Unibrew Polska chce zainwestować 13 mln zł w swoje regionalne browary. Część tej sumy trafi do Browaru Łomża.

15.10 - W samo południe otwarła swe podwoje największa - jak dotąd - białostocka galeria handlowa Alfa.

Rośnie podatek od nieruchomości w Białymstoku. Np. stawka z metr kwadratowy bloku mieszkalnego - z 0,57 zł do 0,61 zł. Przedsiębiorcy, którzy zainwestują i stworzą nowe miejsca pracy, dostaną ulgi.

19.10 - Drożeją kredyty mieszkaniowe. Banki anulują nawet już podjęte decyzje kredytowe i zmieniają warunki zaciągania pożyczek. - To wszystko z powodu kłopotów banków z pozyskiwaniem pieniędzy - wyjaśniają analitycy. Z ich wyliczeń wynika, że nowy kredyt (na przykład 300 tys. na 30 lat), będzie droższy - miesięczne raty będą wyższe o około 100 zł.

21.10 - Mlekpol i Mlekovita razem? Przez moment wydawało się, że połączą się dwaj najwięksi podlascy producenci mleka - spółdzielnie z Grajewa i Wysokiego Mazowieckiego. Ale skończyło się na dobrych chęciach. Dwaj najwięksi (także konkurenci) nie usiedli do stołu rozmów.

Tankujemy coraz taniej. Litr oleju napędowego na białostockich stacjach kosztuje poniżej 4 zł.

29.10 - Firma KAN, producent instalacji wodnych i grzewczych z Kleosina, otwiera kilka nowych przedstawicielstw na rosyjskim rynku. 80 proc. eksportu KAN-a trafia na Wschód. Firma posiada już oddziały na Ukrainie, Białorusi i w Rosji.

31.10 - Pomimo zamknięcia, ogrodzenia i tabliczek z zakazami, odżył handel w okolicach Jurowieckiej, a dokładnie przy ul. Fabrycznej. - Dopóki handlarze nie wyjdą na jezdnię lub chodnik przy Jurowieckiej, nie będziemy interweniować - zapowiada Straż Miejska.

Listopad

Listopad. Białostockie firmy tchnęły nieco życia w podupadające Fasty. Na zdjęciu: nowy sklep firmowy Białostockiej Wykańczalni Tkanin w Fastach.
(fot. Fot. Anatol Chomicz)

5.11 - Koniec z niezapowiedzianymi wizytami urzędników podatkowych. Zgodnie z nową ordynacją podatkową, od przyszłego roku fiskus będzie musiał informować przedsiębiorców o kontroli z tygodniowym wyprzedzeniem.

7.11 - Jagiellonia opróżnia biura przy ul. Jurowieckiej. Przenosi się do "błękitngo wieżowca" przy ul. Legionowej. Za trzy lata na miejscu starego budynku i boiska powstanie największa w Białymstoku galeria handlowa.

12.11 - Kryzys dotarł do białostockiej huty szkła. Część załogi została oddelegowana do pracy w PMB (właścicielem obu spółek jest ta sama grupa kapitałowa).

14.11 - Galeria Alfa w Białymstoku (wykonawca - Unibep z Bielska Podlaskiego) zdobyła prestiżową nagrodę architektoniczną CIJ Awards 2008 w kategorii najlepsze inwestycje w centra handlowe.

15.11 - Niepokoje załogi w łapskich Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego. Obawy budzi brak zamówień i sytuacja finansowa firmy. Prezes ZNTK zapewnia, że płace nie są zagrożone.

17.11 - Przedsiębiorcy mają kłopot z zaciągnięciem kredytu. Banki żądają coraz większych zabezpieczeń. Jedni się martwią, inni uważają, że wracamy do normalności - ostatnio udzielano kredytów zbyt "lekką ręką", a to w końcu stało się przyczyną kryzysu.

20.11 - 1,1 tys. mkw. powierzchni będzie miał nowy supermarket Społem przy ul. Kołłątaja w Białymstoku. Zakupy będzie można w nim zrobić pod koniec 2009 roku.

23.11 - Biznes idzie do Fast. Spółki: Havo, Podlasiak i Białostocka Wykończalnia Tkanin zamieniają przemysłową dzielnicę miasta w handlową. Nieopodal powstanie jeszcze centrum dystrybucyjne Cefarmu Białystok, hipermarket Selgros, a w przyszłym roku nowy sklep Społem.

24.11 - Białostocki Market ABC po nowym roku idzie do generalnego remontu. Na jego miejscu powstanie kolejna galeria handlowa. W sklepie trwają ostatnie wyprzedaże.

Protestowali plantatorzy tytoniu. Rolnicy z Augustowa, Suchowoli - tradycyjnych rejonów upraw tytoniu na Podlasiu - pojechali do Brukseli. Chcą utrzymania dopłat do upraw, które Komisja Europejska zamierza obciąć w 2010 roku.

25.11 - Spółka energetyczna Enea SA z Poznania kupi 30 proc. akcji białostockiej elektrociepłowni (minimalna cena za akcję wynosiła 310 zł).

Krzysztof Żukowski, dotychczasowy dyrektor Loży Białostockiej Business Centre Club, został jej kanclerzem, a przy okazji wiceprezesem BCC w Polsce. Gratulujemy!

27.11 - Tanieją mieszkania - o 7-8 proc. na rynku wtórnym - w Białymstoku. Na Antoniuku można kupić lokum za 3340 lub 5600 zł za metr kwadratowy. A na Nowym Mieście za metr mieszkania zapłacimy od 4700 do 6100 złotych.

Syrena przemieniła się w salę koncertową, Ton znowu otwarty, Pokój i Forum nie narzekają na brak widzów i pomysłów na swoją działalność. Stare białostockie kina poradziły sobie - lepiej lub gorzej - z konkurencją w postaci ulokowanych w nowych galeriach handlowych mulitpleksów.

28.11 - Augustowianie są zbulwersowani. Czym? Eksperci ustalili, że najlepszym wariantem budowy obwodnicy przez to miasto ma być droga biegnąca nie przez Dolinę Rospudy, ale przez Chodorki. A tam trzeba wywłaszczyć kilkunastu rolników. Innym obwodnica przetnie gospodarstwa na pół. Cieszą się ekolodzy, mieszkańcy zapowiadają protest.

29.11 - W przyszłym roku kredyty walutowe mogą zupełnie zniknąć z rynku - przewidują analitycy. Niektóre banki już rezygnują z udzielania takich pożyczek, m.in. Millenium, Bank Ochrony Środowiska i Raiffeisen Bank. Wcześniej oferty kredytów walutowych zniknęły już z Lukas Banku i DomBanku.

30.11 - Rząd zapowiada utworzenie rezerwy na wypadek kryzysu. "Rezerwa Solidarności Społecznej" ma być sfinansowana z podwyższonej akcyzy na papierosy, alkohol i samochody o poj. silnika powyżej 2 litrów.

Grudzień

Grudzień. Ponad 500 osób z naszego regionu wyruszyło do Warszawy, protestować przeciw ograniczeniu emerytur pomostowych.
(fot. Fot. Wojciech Oksztol)

1.12 - 21 tysięcy mieszkańców Podlasia ma kłopot ze spłatą swych długów (suma zaległości - 110 mln zł) - wynika z raportu InfoMonitora. Skąd się wzięły długi? Spóźniamy się z płaceniem rachunków za energię elektryczną, telefon, czynsz.

W hajnowskich zakładach meblowych grupy Forte pracę stracą 184 osoby. Przyczyna? Zła kondycja przedsiębiorstwa.

2.12 - 55 milionów złotych z UE dostaną cztery podlaskie firmy: Masterpress SA, Mostostal Białystok, PHU BAWI oraz PPUH Medgal. To pieniądze na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań przez te przedsiębiorstwa.

Mniejsze wpływy z abonamentu dają w kość Radiu Białystok. - Nie unikniemy zwolnień, być może trzeba będzie zaprzestać nadawania niektórych audycji - powiedział nam Mirosław Bielawski, prezes białostockiej rozgłośni.

4.12 - 2009 roku rachunki za prąd wzrosną góra o 4-5 proc. - zapowiada Urząd Regulacji Energetyki. Sprzedawcy energii liczyli nawet na 40-proc. wzrost cen. Jeśli URE postawi na swoim, przeciętna rodzina, która płaci obecnie około 1 tys. zł za prąd rocznie, wyda o 50 zł więcej. Gdyby cenniki proponowane przez sprzedawców przeszły bez zmian, podwyżka wynosiłaby w ich przypadku nawet ponad 400 zł rocznie.

10 tys. mkw. powierzchni liczy otwarty hipermarket Selgros. To kolejny w Białymstoku sklep Cash&Carry, w którym zakupy robić mogą wyłącznie osoby prowadzące zarejestrowaną działalność gospodarczą i legitymujące się specjalną kartą klienta.

7.12 - Znów protestują przewoźnicy. Tym razem na granicy w Kuźnicy Białostockiej. Żądania wciąż te same: - Chcemy krótszych kolejek na granicach i pozostawienia stałej opłaty za użytkowanie dróg oraz ogłoszenia stanu kryzysowego w transporcie - powiedział nam Jan Powichrowski, dyrektor Stowarzyszenia Przewoźników Podlasia.

8.12 - Wykorzystaliśmy 418 mln zł z UE w latach 2004-2006 w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR) - poinformował wojewoda podlaski Maciej Żywno. Za te pieniądze m.in. zbudowano lub zmodernizowano 218 km dróg, 353 km wodociągów i 123 km kanalizacji, powstało 18 oczyszczalni ścieków i stacji uzdatniania wody. Najwięcej wzięły gminy: Krypno, Choroszcz i Brańsk.

10.12 - Podlasie to inwestycyjna pustynia. Omijają nas wszelkiej maści przedsiębiorcy, bo nie opłaca się u nas ani produkcja, ani prowadzenie usług, ani handel. Kolejna edycja raportu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową analizującego atrakcyjność inwestycyjną województw w Polsce nie pozostawia złudzeń: jesteśmy na szesnastym, ostatnim miejscu tabeli. Praktycznie we wszystkich kategoriach.

12.12 - Bony na zakupy, premie pieniężne, nagrody - przed Bożym Narodzeniem pracodawcy obdarowują swoich pracowników.

15.12 - 95 firm z Podlasia znalazło się wśród Gazel Biznesu - rankingu przeprowadzanego przez "Puls Biznesu" i firmę Coface Poland. To, wbrew pozorom, niewiele. Mniej Gazel wytypowano tylko w woj.: lubuskim i świętokrzyskim. Na pierwszym miejscu wśród naszych firm jest Centrum Dystrybucji Cateringowej Art-Line.

Ikea zainwestuje w Porosłach koło Choroszczy. Na 40 hektarach ziemi pod Białymstokiem powstanie centrum handlowe i sklep Ikei za 350 mln euro.

Turystyka hamuje. W tym roku mniej osób chce spędzać sylwestra w gospodarstwach agroturystycznych. - Widać, że ludzie mają mniej pieniędzy - twierdzą właściciele kwater.

16.12 - Prezydent nie podpisał ustawy o wcześniejszych emeryturach. - Zwyciężył rozsądek - powiedział nam szef podlaskiej "Solidarności". - Ludziom trzeba pomagać w inny sposób, a nie przyłączać ich do systemu emerytalnego - skomentował Robert Gwiazdowski, ekonomista z Centrum im. Adama Smitha.

18.12 - Solidarność jedzie do Warszawy. 500 osób z regionu będzie protestować przed Sejmem. Ponad 100 nauczycieli, 60 kolejarzy i przedstawiciele innych branż. W sumie około pół tysiąca osób związanych z Solidarnością pojechało do Warszawy protestować przeciwko ograniczeniu emerytur pomostowych.

27.12 - Zdrożeją: wódka, wino, piwo, papierosy. Także tytoń do skrętów i, być może, niektóre samochody z importu. Rezerwa Solidarności Społecznej - antykryzysowy pakiet rządu, która ma być sfinansowana z podwyżki akcyzy na te produkty, nabiera kształtów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Inwestycje w powiecie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny