Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaski biznes 2008: Kalendarium cz. I

(now)
Strzałki obrazujące wyniki finansowe firm idą ostro w górę. Fundusze inwestycyjne pomnażają nasze oszczędności w zawrotnym tempie.

Korzystamy z gospodarczego rozwoju i powoli przyzwyczajamy do życia na kredyt. Do czego zresztą zachęcają banki, których w Białymstoku pojawia się coraz więcej.

A dlaczego by nie? Bilans otwarcia mijającego roku mieliśmy znakomity. Niestety, tylko statystycznie...

Tylko gdzieś, w tle zachłystujących się optymizmem prognostyków wieszczących świetlaną przyszłość regionu, nieśmiało szemrali malkontenci. Nie tylko lekarze, nauczyciele, kolejarze czy pocztowcy, którzy, pomimo podwyżek, podnosili co jakiś czas głowy, wychodzili na ulice. Albo okupowali i blokowali.

Słychać zatem było, że wysyp galerii handlowych cudu nad rzeką Białą nie uczyni. A do budowy choć jednego pasa startowego, czy to w Krywlanach, czy w Topolanach, jeszcze wiele wody w tym naszym reprezentacyjnym cieku musi upłynąć.

Ale co tam, przecież nie będziemy się martwić na zapas. Unijna kasa, której wydawanie do tej pory szło nam tak znakomicie, jest przecież równie przepastna, co nasze rodzime białowieskie ostępy.

Zatem niezachwiana wiara w trwałość dobrobytu cechowała i decydentów, i zwykłych zjadaczy chleba - przez cały miniony rok, chciałoby się rzec. Tymczasem...

Styczeń

1.01 - Podlaskie sery nie pojadą na Wschód. Większość naszych mleczarni (m.in. SM w Hajnówce, Polser z Siemiatycz i OSM z Piątnicy), nie otrzymała pozwoleń na eksport swych wyrobów do Rosji.

3.01 - Dolar najsłabszy od 15 lat. Zakupy w amerykańskich sklepach internetowych to świetna okazja, by nabyć luksusowe perfumy czy sprzęt elektroniczny o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent taniej. I to pomimo cła, podatków i kosztów wysyłki.

Będziemy bogatsi. Od stycznia wchodzi ulga prorodzinna (na każde dziecko można będzie odliczyć dokładnie 1145,08 zł.

Rośnie płaca minimalna (o 190 zł). Obniża się składka rentowa, a nauczyciele dostaną wreszcie podwyżki.

4.01 - Rosną opłaty za wywóz śmieci. Firmy wywozowe płacą 174 zł (poprzednio: 89 zł) za składowanie tony odpadów na wysypisku w Hryniewiczach i podnoszą stawki swoim klientom.

Białostocka Fabryka Przyrządów i Uchwytów Bison-Bial dostanie ponad 31 mln zł unijnej pomocy. Zarząd i załoga nie muszą się już martwić o przyszłość zakładu.

100 dolarów za baryłkę ropy trzeba zapłacić na światowych giełdach. Dzięki mocnej złotówce na stacjach benzynowych na razie bez podwyżek. Relacja: złotówka-dolar-ropa, będzie wracać jak bumerang przez cały rok.

17.01 - Akcje firm notowane na polskiej giełdzie straciły w ciągu pół roku 20-30 proc. wartości. Wraz z nimi topniały oszczędności posiadaczy udziałów w funduszach inwestycyjnych opartych właśnie na akcjach.

21.01 - Coraz bardziej nerwowo na targowisku przy Kawaleryjskiej. Minął dokładnie miesiąc od wejścia w życie układu z Schengen, a Białorusinów wciąż jak na lekarstwo. Ugrzęźli w wizowych formalnościach.

22.01 - Na obowiązku zmiany tradycyjnych skrzynek pocztowych na euroskrzynki zarabia białostocka firma KAN i suwalski producent mebli metalowych - Malow. Wygrały duży przetarg na ich wykonanie.

24.01 - Bankowe depozyty wracają do łask. Wycofujemy pieniądze z funduszy inwestycyjnych i wybieramy bezpieczne, choć nie tak zyskowne lokaty. Banki kuszą klientów na wszelkie możliwe sposoby.

25.01 - Unia Europejska tnie dopłaty do upraw buraków cukrowych. Będą likwidować plantacje wokół cukrowni w Łapach, a potem sam zakład. Pracownicy cukrowni protestują na ulicach.

28.01 - Drożeją cegły, beton komórkowy i ceramika budowlana.

31.01 - Drożeje prąd. Rachunki dla czteroosobowego gospodarstwa wzrosną (średnio) o 60 zł miesięcznie.

Luty

Luty. Biaglass w posadach drży. Jak zakończy się proces Biruny - obecnego właścieciela białostockiej huty szkła, z poprzednim? Stawką jest 8 mln zł.
(fot. Fot. Anatol Chomicz)

2.02 - Nie przepadły unijne pieniądze na remont "ósemki", campus Uniwersytetu w Białymstoku i Operę Podlaską. 433 projekty z Podlasia (z pierwotnych 541) zostały uznane przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego za strategiczne w skali kraju.

4.02 - Do drożejących pustaków i cementu dołączyła stal. Producenci wyczuli, że na budowie stadionów przed zbliżającą się olimpiadą w Pekinie, a potem Euro 2012, można będzie zarobić.

6.02 - Pocztowcy chcą podwyżek. Co najmniej o 800 zł na etat. Dyrekcja proponuje po 100 zł na głowę. Listonosze odchodzą do prywatnych firm doręczycielskich.

Podnieśli głowy kolejarze. Związkowcy z PKP nie zgadzają się z rządowym pomysłem na restrukturyzację kolei.

7.02 - Unidrog z Grajewa otrzymał Gazelę Biznesu (nagrodę Pulsu Biznesu za ponad trzykrotny wzrost przychodów w ciągu dwóch lat). Super Gazele (dla przedsiębiorstw, które utrzymują się w rankingu najdłużej) wręczono firmom ZETO, Malow i Promotech).

12.02 - Biaglass w kłopotach: Marta Avny, żona byłego głównego udziałowca białostockiej huty szkła, domaga się od jej nowego właściciela - spółki Biruna - 8 mln zł za swoje udziały w hucie. Spór rozstrzygnie sąd w Lublinie, gdzie zameldowana jest Marta Avny. Przegrany proces oznacza poważne kłopoty finansowe białostockiego przedsiębiorstwa.

13.02 - Nie będzie nowych hal na targowisku przy Kawaleryjskiej. Jego zarząd, spółka "Lech" nie chce topić pieniędzy w podupadający (brak klientów) bazar.

15.02 - Podatek Religi jednak uderzy kierowców po kieszeni. PZU podnosi ceny polis OC. Pozostali ubezpieczyciele już to zrobili albo zapowiadają podwyżki.

16.02 - Uprawy buraka wokół Łap zostaną zlikwidowane. Już zapadła decyzja. Bez dostaw surowca tamtejszy, należący do Krajowej Spółki Cukrowej zakład, nie ma szans.

22.02 - znamy zwycięzców naszego rankingu "Innowacje 2007".

25.02 - Wszyscy zapłacą za rozbudowę składowiska odpadów w Hryniewiczach. Znów zdrożeje wywóz śmieci.

Marzec

Marzec. Za dolara płaciliśmy już tylko 2,28 zł. Gdzie jest koniec tego spadku? - zastanawiali się wtedy ekonomiści.
(fot. Fot. Bogusław F. Skok)

5.03 - Mlekpol powiększa się o kolejną spółdzielnię. Po połączeniu z radomskim Rolmleczem grupa grajewskiego Mlekpolu będzie przerabiać w ciągu roku ponad miliard litrów mleka.

12.03 - Runął mur na terenie budowy Galerii Alfa. W katastrofie zginął robotnik. Władze i inspektorat budowlany zapowiadają kontrole pozostałych białostockich galerii i supermarketów.

Bazary zmieniają adres. Kupcy z Jurowieckiej i Kawaleryjskiej przenoszą się na teren Centrum Rolno-Towarowego przy ul. Andersa.

13.03 - Dolar coraz tańszy. Płacimy za niego 2,28 zł. - Ludziom przestaje opłacać się wydawanie dolarów w Polsce - komentują białostoccy waluciarze. - Lepiej kupować coś za nie w USA.

Grajewska spółka Pfleiderer chce przejąć fabryki na Białorusi i Ukrainie. Chce też zainwestować 70 mln euro w budowę fabryki w Rosji.

19.03 - Amerykańskie banki padają jeden po drugim. Kryzys finansowy zatacza coraz szersze kręgi. Kiedy dotrze do nas? - zastanawiają się ekonomiści.

22.03 - Unibep wchodzi na parkiet. To już pewne, choć z powodu wypadku na terenie budowy Alfy, nastąpił niewielki poślizg w realizacji tych planów. Spółka z Bielska Podlaskiego przeznacza do sprzedaży w ofercie publicznej 7,9 mln akcji.

Kwiecień

1.04 - Korporacja CEDC (właściciel m.in. białostockiego Polmosu) przejmuje większość udziałów marki Parliament - wódki z segmentu premium w Rosji.

2.04 - 636 milionów euro dała nam UE do wykorzystania w ciągu najbliższych siedmiu lat, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Najwięcej dostanie Białystok - na budowę lotniska regionalnego, stadionu, przebudowę ulic wokół Opery Podlaskiej, halę widowiskowo-sportową.

3.04 - Krywlany - nie. Topolany - tak. Spór o lokalizację lotniska trwa.

11.04 - Białystok będzie "Wschodzący". Poznaliśmy strategię promocyjną naszego miasta, zaproponowaną przez konsultantów Grupy Eskadra.

12.04 - Zdrożał gaz. Na szczęście po sezonie grzewczym. Ale jeśli ogrzewasz dom gazem, jesienią i zimą rachunek wzrośnie o 40 i więcej złotych miesięcznie.

14.04 - Firmy niechętnie decydują się na kupno zestawu do podpisu elektronicznego. Powód? Cena. Zestaw kosztuje co najmniej 300 zł, ważny jest tylko rok lub dwa. Potem trzeba go odnowić za kolejne 100 lub 200 zł. Ale wkrótce e-podpis będzie konieczny do rozliczeń z ZUS.

16.04 - Eldom zostanie Partnerem. Sieć sklepów białostockiej spółki Havo dołączyła do grupy Partnetr AGD RTV, do której należy ponad 300 sklepów w całej Polsce należących do siedmiu firm.

19.04 - Solidarność pocztowców ostrzega, że bez 700 zł podwyżki, listonosze przestaną doręczać listy i rachunki. ZuS i skarbówka organizują pogotowie kryzysowe. W końcu ludzie muszą dostać emerytury, a z państwem trzeba się rozliczyć.

23.04 - Z kolei skarbówka zapowiada strajk. Urzędnicy mają brać urlopy na żądanie i honorowo oddawać krew (przysługuje za to dzień wolny). W Białymstoku, na szczęście, strajku nie będzie.

26.04 - Zwolnienia w SaMasz-u. Mocna złotówka dobija białostockiego eksportera maszyn rolniczych. - Może się okazać, że z 300 osób zostanie 200 - powiedział nam Antoni Stolarski, prezes firmy.

29.04 - Białostocka Wykończalnia Tkanin inwestuje. Należąca do grupy Andropol firma zainstalowała maszyny do druku tkanin w dawnych Fastach. Za pół miliona złotych. Czy dzięki temu wytrzyma zalew taniej bawełny z Chin?

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny