To już 11. edycja Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw. Znane i cenione marki trzymają się dobrze. Ale w zestawieniu jest też wiele nowych firm – można powiedzieć młode wilki atakują.

To coroczne zestawienie pokazuje, czy i jak zmienia się podlaska gospodarka. Nie jest zaskoczeniem, bo to trwa od kilku lat, że pierwsze miejsca okupują od lat te same przedsiębiorstwa – wielkie podlaskie spółdzielnie mleczarskie (Mlekpol, Mlekovita, Piątnica, moniecka mleczarnia), rosnące z roku na rok firmy budowlane (Unibep i Danwood), czy firmy związane z branżą rolniczą (Pronar, Contractus). Cieszyć mogą wysokie miejsca podlaskich firm handlowych – PSS „Społem” Białystok czy Arhelan Burzyńscy. To oznacza, że nie dają się zagranicznej konkurencji – mało tego, ekspansja bielskiej firmy pokazuje, że na tak konkurencyjnym rynku, mając za przeciwników Biedronkę, Kaufland, Lidla itd. można też znakomicie się rozwijać.

Na liście jest też dużo eksporterów – to znakomita wiadomość dla podlaskiej gospodarki, że coraz częściej i z coraz większym rozmachem nasi przedsiębiorcy próbują zawojować światowe rynki. Kapitalnym przykładem jest chociażby białostocka spółka giełdowa AC S.A. – jako pierwsza z Polski powołuje do życia przedsiębiorstwo w Peru. Gratulujemy i trzymamy kciuki za powodzenie tej inwestycji.

Z nawet pobieżnej lektury zestawienia widać też, jak świetnie sobie radzą spółki transportowe i motoryzacyjne – to już nie jest tylko Adampol, który przez lata brylował na naszej liście. Tu znajdziemy firmy Bagat, Bilax, Ekoil, czy Sieńko i Syn, Nord Auto, Auto Breczko. Branża dynamicznie się rozwija, bo wszyscy nie tylko kupujemy nowe samochody, ale musimy je też naprawiać.  

W roku 2013 świetnie radzili sobie nasi eksporterzy – bielski Danwood prawie całą swoją produkcję sprzedaje na zachód Europy, Unibep z kolei mógł się pochwalić wschodnimi inwestycjami.  O ambitnych planach eksportowych można też rozmawiać ze spółkami produkcyjnymi – z Biazetem, któremu służy współpraca z Philipsem, ChM, SaMASZ-em, Promotechem, Malowem, czy wspomnianą AC S.A.
11. edycja naszego rankingu jest też niejako podsumowaniem doświadczeń pokolenia wolności gospodarczej w naszym kraju. To właśnie nieco ponad 25 lat temu powstała tzw. „ustawa Wilczka”, ustawa o wolności gospodarczej. To wtedy przedsiębiorczy Polacy zaczęli zmieniać swoje życie, swój świat.

– Wałęsa mówił: weźcie sprawy w swoje ręce. Więc wzięliśmy – opowiadała mi Helena Burzyńska, Menedżerka Roku 2013.  Podobnie, jak wielu innych przedsiębiorców, którzy na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku założyli swoje firmy, nie wiedziała, co będzie za kilkanaście lat, jak będzie wyglądała jej firma i czym będzie się zajmowała.
– To, co teraz tworzymy jako SaMASZ przerosło moje wyobrażenia – mówił w czasie jednego ze spotkań ze studentami Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania właściciel i prezes tej białostockiej spółki Antoni Stolarski.

A Maciej Szumski, jeden z kandydatów na Menedżera Roku, szef jednej z najbardziej innowacyjnych podlaskich firm wspominał: – Marzył mi się biznes taki: gdy będę kończył swoją działalność, to będę zatrudniał pięć osób, gdy moje dzieci będą przechodzić na emerytury, to ich firmy będą zatrudniać 50 osób, a moje wnuki zbudują fabryki, zatrudniające 500 osób. Tymczasem ja już w tej chwili myślę o zbudowaniu fabryki, zatrudniającej kilkaset osób.

Taka jest właśnie Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw – w niej możemy znaleźć firmy z bogatą historią i takie, które są dopiero na początku swojej drogi biznesowej. Ale jedno jest niezmienne – każde przedsiębiorstwo, które ma poważne przychody (ok. 40 mln zł rocznie), zatrudnia ludzi, myśli o swojej przyszłości, musi mieć liderów, przywódców, którzy będą wiedzieli, dokąd mają zmierzać ich firmy.
Dlatego w tym roku, oglądając wyniki finansowe przedsiębiorstw, zwróćmy uwagę na listę właścicieli lub zarządców. 

Czytaj więcej w poniedziałkowym (13 października) papierowym dodatku do Kuriera Porannego "Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw - Wyjątkowe firmy tworzą wyjątkowi ludzie". Tu tez jest pełna lista 100 największych firm województwa w 2013 roku. 

Zasady wyboru
Dane finansowe podlaskich firm pozyskiwaliśmy z trzech źródeł:
1. Do 25 września przedsiębiorstwa mogły do nas przysłać swoje wyniki finansowe, wypełniając specjalną ankietę, która była umieszczona na portalu www.podlaskie.strefabiznesu.pl
2. Poprzez dostęp do sprawozdań finansowych składanych przez przedsiębiorstwa w Krajowym Rejestrze Sądowym. Dane te pozyskiwaliśmy od warszawskiej firmy Info Veriti – najważniejszego dostarczyciela informacji gospodarczych w Polsce.
3. Braliśmy pod uwagę wyniki finansowe podlaskich firm, opublikowane w innych mediach, m.in. 500 „Rzeczpospolitej”.
Głównym kryterium rankingu jest – niezmiennie od 10 lat – przychód.
Kategoriami dodatkowymi są:
– zysk netto
– zatrudnienie w woj. podlaskim
– przyrost zatrudnienia
– największy udział eksportu w przychodach
Od pięciu lat przyznajemy też tytuły:
– Firma Roku (każdej spółce znajdującej się w Złotej Setce liczymy sześć woj. wskaźników ekonomicznych; wygrywa przedsiębiorstwo, które w poszczególnych zestawieniach było na najwyższych miejscach – więcej o zasadach piszemy na str. 31.)
– Menedżer Roku – kandydatury do tego tytułu zgłaszają stowarzyszenia biznesowe, instytucje okołobiznesowe oraz przedstawiciele organizatorów i partnerów głównych. W tym roku – po raz pierwszy w historii rankingu – tytuł Menedżera Roku został przyznany przez członków zarządu 500 największych podlaskich firm, którzy głosowali na 10 kandydatów, wybranych przez kapitułę konkursu.  Również po raz pierwszy w historii rankingu postanowiliśmy nagrodzić firmy, które najbardziej awansowały na naszej liście – takie przedsiębiorstwo otrzyma tytuł Awans Roku.
Natomiast tytułem Debiut roku nagrodziliśmy przedsiębiorstwo, która w Podlaskiej Złotej Setce jest po raz pierwszy, zajęło wśród debiutantów najwyższe miejsce i jest młodym przedsiębiorstwem.
Wszystkie wyniki zatwierdza kapituła rankingu.
Tworzyli ją: n Wojciech Jarmołowicz, Kurier Poranny; n Mirosław Leśniewski, Izba Przemysłowo-Handlowa w Białymstoku; n Anatoliusz Kopczuk, Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku; n Teresa Sołowińska, Buchalteria i Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, n Andrzej Parafiniuk, Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego; n Lech Pilecki, Podlaski Klub Biznesu, n Grzegorz Rzemek, ING Bank Śląski,


  • Danuta Kaszyńska, Podlaskie Stowarzyszenie Właścicielek Firm, n Adam Walicki, Resursa Podlaska

  • Wojciech Winogrodzki, Podlaski Związek Pracodawców, n Krzysztof Żukowski, BCC Loża Białostocka

  • Marek Siergiej - Promotech, Menedżer Roku