Na liście 100 największych firm województwa podlaskiego blisko połowa ma siedziby w Białymstoku. Coraz więcej dużych przedsiębiorstw jest też w Suwałkach i Bielsku Podlaskim.

To już ósma edycja Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw, rankingu Kuriera Porannego. I jest to edycja, która przyniosła znaczące zmiany w zestawieniu największych podlaskich firm.

Trzeba podkreślić, że pierwsze dziesięć przedsiębiorstw o największych przychodach to w większości firmy o całkowicie polskim rodowodzie i całkowicie polskim, można nawet powiedzieć lokalnym, kapitale.

Jeśli przyjrzeć się rozwojowi naszych sztandarowych spółdzielni mleczarskich – Mlekovicie, Mlekpolowi czy Piątnicy i jeszcze kilku spółdzielniom – to można dojść do wniosku, że Podlasie jest „mlekiem słynące”.

I dobrze, bo to oznacza, że mamy znakomitych liderów tych firm, którzy są w tej branży najbardziej wpływowymi ludźmi w Polsce, ale także dowodzi, że potrafimy wykorzystać swoje szanse na rozwój. Przecież nie od dziś wiadomo, że nasze województwo nigdy nie było i zapewne nigdy nie będzie regionem uprzemysłowionym.

Zobacz także. Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw: mamy dla Was pierwszy materiał z dzisiejszego seminarium (wideo)

Kolejny wniosek, jaki nasuwa się na myśl po przeczytaniu zestawienia 100 największych firm, to że mamy coraz więcej przedsiębiorstw innowacyjnych, stawiających na nowe technologie, zmieniających sposób zarządzania. To znani i cenieni w Polsce i na świecie producenci traktorów, maszyn rolniczych, automatyki, elektroniki czy budownictwa na wysokim poziomie. Cieszy też to, że w występujących na liście firmach coraz częściej tworzą się „ekipy alpinistów” – jak mówi Jacek Santorski – które są w stanie rozwiązywać najbardziej skomplikowane problemy techniczne, logistyczne i produkcyjne. To świadczy o mądrości właścicieli czy zarządców przedsiębiorstw: w tych ciężkich czasach nadszedł czas na współpracę a nie folwark dobrego pana lub pani.

Zobacz także. Złota Setka i Ambasador Biznesu. Poznaj laureatów!

I na koniec krótko o rankingu: lista 100 największych przedsiębiorstw powstała na podstawie informacji od firm, danych z Krajowego Rejestru Sądowego (pozyskanych od Infoveriti sp. z o.o. w Warszawie) oraz innych ogólnodostępnych zestawień.

Firmą roku zostało przedsiębiorstwo, które uzyskało statystycznie najlepsze wskaźniki dotyczące wyników sprzedaży oraz efektywności wykorzystania swojego majątku. Natomiast menedżera roku wybrała, z grona zgłoszonych przez podlaskie stowarzyszenia biznesowe, kapituła rankingu. Do zobaczenia za rok.

Wojciech Jarmołowicz – dyrektor Agencji Prasa Podlaska, główny organizator rankingu Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw – od pierwszej jego edycji.