Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw "Kuriera Porannego", czyli kto zostanie filarem regionalnej gospodarki? (zdjęcia)

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Wojciech Wojtkielewicz
Prawie dwa miesiące upłyną zanim poznamy największe i najbardziej dynamicznie rozwijające się podlaskie firmy. Dowiemy się też, kto zostanie Menadżerem Roku. Na zgłoszenia do XVII Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw "Kuriera Porannego" czekamy do 12 listopada 2020 roku.

- Kolejne rankingi „Złotej Setki Przedsiębiorstw” budzą nieustannie emocje. Wspinanie się ku górze na tej liście ma znaczenie głównie wizerunkowe, ale nie jest dziełem przypadku. Poszerzanie skali swojej działalności jest niewątpliwie procesem długofalowym - ciężką wieloletnią pracą nad rozwiązywaniem bieżących problemów i poszukiwaniem nowych szans a jednocześnie dowodem skuteczności w radzeniu sobie z powstającymi wyzwaniami. Znalezienie się na tej liście jest więc swego rodzaju nobilitacją: eksponuje i dowartościowuje kompetencje menedżerskie i wykonawcze oraz podkreśla siłę obecności przedsiębiorstwa na gospodarczej mapie województwa - komentował wyniki XVI Podlaskiej Złotej doc. dr Anatoliusz Kopczuk, ekonomista i prorektor Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania, ekspert i członek Kapituły rankingu od jego pierwszej edycji.

Przypominamy, że głównym wskazaniem Złotej Setki są przychody, jakie osiągają firmy duże, średnie i małe. Jaki będzie efekt tych nowości i kto trafi na listę stu największych podlaskich firm? Tego wszystkiego dowiemy się 11 grudnia - podczas XVII gali Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw „Kuriera Porannego”.

Nagrody, jakie wręczymy

* Tradycyjnie - statuetkami i dyplomami - uhonorujemy po trzy firmy o największych przychodach - w trzech grupach przedsiębiorstw: zatrudniających do 49 osób, od 50 do 249 oraz powyżej 250 osób.

* Awans Roku - nagroda dla przedsiębiorstwa, które wykona największy skok, w górę listy, w stosunku do ubiegłego roku.

* Debiut Roku - to laur dla firmy, która po raz pierwszy wejdzie do Złotej Setki i spośród innych debiutantów zajmie najwyższe miejsce w Rankingu.

* Firma Roku - to nagroda dla przedsiębiorstwa, które po zsumowaniu następujących wskaźników uzyska najniższy wynik: dynamika przychodów, dynamika zysku, stopa zwrotu kapitału własnego, rentowności przychodów, bieżąca płynność finansowa, dynamika wzrostu majątku trwałego.

Jedyna indywidualna

Nagrodą odrębną i jedyną indywidualną, jaka można otrzymać jest Menadżer Roku, czyli ten, kto najlepiej zarządza. Lider. Przyznamy ją już po raz dziesiąty. Jaki powinien być dobry menadżer? Teoretycznie, odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta. To ktoś, kto przestrzega zasad, jakie tworzy sam lub razem z otoczeniem. Motywuje innych i zachowuje samodyscyplinę, a wszyscy czują, że to, co robi, robi z pasją i oddaniem.

- Moim celem zawsze jest realizacja założonych planów więc zdecydowanie bardziej odpowiada mi zarządzanie zaplanowane niż ryzykowne. Jednak ryzyko jest dla mnie akceptowalne pod warunkiem , że jest naprawdę dobrze skalkulowane - mówił prezes Danwood SA Jarosław Jurak, Menadżer Roku XVI Złotej Setki, zapytany o sposób zarządzania firmą i dodał: - To oczywiste, że są różni menadżerowie i różne style zarządzania, ale najważniejszy jest efekt końcowy ich działań. Na pewno menadżer musi mieć pomysły. Musi umieć organizować pracę zespołów i pracowników w taki sposób, żeby te cele osiągać, bo dzięki temu firma odnosi sukcesy.

Czytaj również: XVI edycja Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw: Debiut Roku: Telka - firma, która nie przestaje inwestować

Top menadżera wybiorą szefowie największych podlaskich firm. Do czołowych organizacji okołobiznesowych regionu wysyłaliśmy bowiem prośby o wytypowanie pięciu kandydatek/kandydatów - liderów w swoich firmach (pierwsze kandydatury już mamy). Z grona, jakie w ten sposób powstanie, do walki o tytuł nominujemy pięć osób, które otrzymały najwięcej głosów. I dopiero z tej piątki - kilkuset przedsiębiorców z regionu wybierze (znowu większością głosów) Menadżera Roku. Gdyby okazało się, że identyczne poparcie zdobyło kilka osób - głos decydujący ma Kapituła Rankingu.

O metodzie i czekamy na zgłoszenia

Do danych finansowych podlaskich firm docieramy, przede wszystkim, dzięki firmie Bisnode - wywiadowni gospodarczej, znanej z profesjonalizmu i znajomości polskiego rynku. Współpraca ta zaprocentowała m.in. znacznym rozszerzeniem bazy danych Złotej Setki. Dane te pozyskiwane są głównie z raportów składanych przez przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Drugim podmiotem, z którym współpracujemy przy tworzeniu rankingu Złotej Setki jest PwC - globalna firma specjalizująca się w najwyższej jakości doradztwie biznesowym, technologicznym, podatkowo-prawnym i audytach.

UWAGA. Innym źródłem informacji są same firmy. To bardzo ważne, ponieważ z różnych względów (formalno-prawnych, organizacyjnych) dane z KRS nie zawsze są dostępne (zwłaszcza w terminie potrzebnym do skonstruowanie listy). Dlatego zachęcamy do bezpośrednich zgłoszeń same firmy. Prosimy o przesyłanie na adres mailowy autora tego tekstu - [email protected]l - skanu Bilansu oraz Rachunku Zysków i Strat ze Sprawozdania Finansowego oraz informacji o zatrudnieniu ogółem i na terenie województwa podlaskiego za 2019 rok.

Przypominamy - na zgłoszenia do Złotej Setki czekamy do 12 listopada 2020 roku!

Kolejne informacje związane z przygotowaniem XVI edycji "Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw" będziemy prezentowali co tydzień "Kurierze Porannym", na portalu poranny.pl/strefa-biznesu/zlota-setka oraz na Facebooku.

W razie potrzeby zapraszamy do kontaktu:
Andrzej Matys: kom. +48 505 111 498 lub tel. 85/74 89 663 lub mail: [email protected]

Kalendarium XVII Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw 2019:

  • od 2 października do 12 listopada - zbieramy dane do Złotej Setki
  • 26 października - publikujemy listę kandydatów nominowanych do tytułu Menadżer Roku 2019
  • od 28 października do 13 listopada - podlascy przedsiębiorcy głosują (pocztą lub mailowo - przysyłając skany kart do głosowania) i wybierają - Menedżera Roku
  • 12 listopada - koniec zbierania rankingowych danych z przedsiębiorstw
  • 19 listopada - posiedzenie Kapituły rankingu: akceptacja wyników i rozstrzygnięcie konkursu Menadżer Roku
  • 11 grudnia - gala finałowa XVII Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw "Kuriera Porannego"
Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw

WAŻNE: Regulamin rankingu Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw 2019

Złota Setka 2019 Prezesi różnych firm o lokalnym rynku i naszym plebiscycie 2.12.2019

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny