Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw. Inwestor Roku - Pronar Narew

(peż)
Gigant z Narwi zajął pierwsze miejsce w konkursie zorganizowanym przez PwC, partnera tegorocznej Złotej Setki. 2. miejsce zdobyła Grupa Mlekovita, a 3. SM Mlekpol. Organizatorzy przyznali także Nagrodę Specjalną - firmie Malow za zakład Malow4.

Zbudowane w Narwi Centrum Badawczo-Rozwojowe nie tylko wspiera podlaską myśl technologiczną, ale jest też obiektem unikatowym na skalę Europy.

1. Pronar Narew

Budowa i rozbudowa hal produkcyjnych w Narewce, Hajnówce i Siemiatyczach, stworzenie centrum badawczego czy wreszcie budowa lądowisk helikopterowego i samolotowego to filary zakrojonych na szeroką skalę działań inwestycyjnych potentata z Narwi. To one dały mu pierwsze miejsce w konkursie o tytuł Inwestora Roku województwa podlaskiego.

Sergiusz Martyniuk, prezes Pronaru, na każdym kroku podkreśla, że nie ma rozwoju bez innowacji. W firmie, która ciągle mierzy się z konkurencją gigantów branży na całym świecie, Centrum Badawczo-Rozwojowe jest więc ogniwem niezbędnym. Ale nie tylko Pronarowi: świadczy ono także kompleksowe usługi z obszaru badań naukowo- technicznych innym przedsiębiorstwom, również zagranicznym. Są to zarówno analizy właściwości chemicznych i fizycznych materiałów oraz ich wpływu na właściwości elektryczne, mechaniczne, termiczne czy magnetyczne urządzeń, jak i badania zgodności parametrów materiałów, produktów z normami, dyrektywami czy wymaganiami homologacyjnymi.

Natomiast lotnisko pozwala firmie na szybką komunikację z partnerami, uniezależnioną od infrastruktury drogowej regionu.

2. Grupa Mlekovita Wysokie Mazowieckie

Głównym celem biznesowym Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita jest status firmy globalnej. Z tego względu firma inwestuje zarówno w infrastrukturę techniczną i technologiczną, jak i bazę produktową. Rocznie jest to ok. 80-100 mln zł włożone w rozwój całej grupy kapitałowej. Firma stara się, by poziom wydatków na inwestycje był adekwatny do sytuacji na rynku.

Największy zakład Grupy Mlekovita znajduje się w Wysokiem Mazowieckiem, a więc i największe inwestycje podejmowane są właśnie w województwie podlaskim. W ciągu minionych trzech lat należała do nich m in. budowa największej na świecie (jak informuje przedsiębiorstwo), wartej 50 mln zł, fabryki konfekcjonowania serów żółtych. Umożliwiło to zwiększenie produkcji tego artykułu w Wysokiem Mazowieckiem do 240 ton na dobę.

I także w Wysokiem Mazowieckiem trwa realizacja największej w historii firmy inwestycji - budowa Fabryki Proszków Mlecznych. To dzięki niej Mlekovita ma być największym producentem proszków mlecznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Wartość przedsięwzięcia wynosi 300 mln zł. Wiecha na obiekcie stawianym przez Unibep z Bielska Podlaskiego już jest.

3. Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol

Sokółka, Grajewo, Kolno, Zambrów - przez trzy lata od 2013 do 2016 drugi gigant branży mleczarskiej z województwa podlaskiego inwestował w kilka swoich zakładów. Były to różne kwoty: od 4 do 75 milionów. Dzięki nim rosła zarówno wydajność modernizowanych linii produkcyjnych, jak też rozszerzała się oferta produktowa. Przykładowo potężną inwestycją była - uruchomiona w 2015 roku w Zakładzie Produkcji Mleczarskiej w Kolnie - zautomatyzowana linia do produkcji serów dojrzewających (o wydajności około 45 ton sera na dobę). Na potrzeby nowej linii konieczna była dobudowa nowej hali do zakładu, modernizacja maszynowni chłodniczej, przebudowa linii energetycznych, zastąpienie kotłów węglowych gazowymi oraz budowa stacji gazowej LNG. Linia produkuje sery typu salami, havartii. Zainstalowana też tam została nowa linia do produkcji (25 ton na dobę) sera typu pizza-mozzarella. Wybór lokalizacji tych inwestycji podyktowany był wcześniejszymi doświadczeniami zakładu w Kolnie w produkcji serów najwyższej jakości i bardzo dobrą bazą surowcową w pobliżu tego zakładu.

A dzięki kolejnym kilkunastu milionom zł podwoiła się wydajność zakładu w Zambrowie, gdzie powstają twarogi w kostkach i klinkach SM Mlekpol.

Inwestor Roku - Nagroda Specjalna - Malow - to już 4. zakład

Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw. Inwestor Roku - Pronar Narew

Nagrodę specjalną w konkursie Inwestor Roku zdobył suwalski Malow za zakład nr 4 z nowoczesną linią do produkcji mebli metalowych. To efekt wspólnego projektu z Norwegami.
Malow to europejska czołówka branży. Rocznie produkuje ok. 300 tys. sztuk produktów, w sześciu tysiącach wzorów. Są to meble metalowe: biurowe, socjalne, szkolne, warsztatowe, medyczne, regały przesuwne (z mechanicznym i elektrycznym napędem), sejfy i szafy wzmocnione. Nowością w ofercie są meble metalowe do wykorzystania przy urządzaniu mieszkań w stylu loft i industrialnym.

Główna fabryka i jednocześnie siedziba firmy znajduje się w Suwałkach, na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Drugi zakład produkcyjny Malow Skand ulokowany jest w Świnoujściu. Grupa posiada także firmę handlową i produkcyjną LITPOL-Ukraina w Charkowie.

Malow 4 znajduje się obok głównej fabryki. Powstaje nakładem 65 mln zł (wliczając w to budynki, sprzęt i technologię). Jego potężne hale w pełni zapełnią się nowoczesnymi liniami technologicznymi na przełomie 2016 i 2017 roku. Produkcja przeznaczona jest na rynek skandynawski - to meble oraz nowości firmy m.in. szafy z instalacją elektryczną. Pracę docelowo może tu znaleźć ponad sto osób.

A na sąsiadującej z Malow 1 działce wkrótce ruszy budowa Malow 5.

Czytaj też: Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw. Eksporter Roku - Grupa Mlekovita

*********************
Eksporter i Inwestor Roku - zasady konkursów

Eksporter Roku:

 • Kryteria jakościowe:
 • Forma działalności eksportowej
 • Marka produktu
 • Promocja regionu

Kryteria ilościowe:

 • Wielkość eksportu
 • Dynamika eksportu
 • Udział eksportu w sprzedaży
 • Kierunki eksportu

Inwestor Roku

 • Kryteria ilościowe:
 • Wielkość inwestycji
 • Stosunek inwestycji do sprzedaży
 • Dynamika zatrudnienia oraz nowe miejsca pracy stworzone dzięki inwestycji
 • Inne, np. dynamika eksportu

Kryteria jakościowe:

 • Rodzaj inwestycji
 • Działalność badawczo-rozwojowa, innowacyjność
 • Efekty inwestycji
 • Promocja regionu

Organizatorem obu konkursów jest partner tegorocznej edycji Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw Kuriera Porannego, firma doradcza PwC.
Nagrody w obu kategoriach Inwestor i Eksporter zostały przyznane w oparciu o zgłoszenia nadesłane przez podlaskie firmy - ankiety konkursowe dostępne były na stronach biznesowych Kuriera Porannego oraz PwC.
W konkursach zastosowane zostały zarówno kryteria ilościowe, jak i jakościowe.
Nagrody przyznane zostały firmom, które wykazały się nie tylko największą kwotą przychodów uzyskanych z działalności eksportowej czy największymi nakładami inwestycyjnymi.
Pod uwagę przez organizatorów brana była także konsekwencja realizowanej strategii ekspansji, wysoki udział eksportu w całkowitej sprzedaży, dywersyfikacja geograficzna rynków eksportowych, wysoka dynamika przychodów i zatrudnienia, ciągłość inwestycji przez rozbudowę lub modernizację fabryk, tworzenie centrów badawczo-rozwojowych.
Innymi słowy - nagrodzone zostały firmy, które swoją działalnością w znaczący sposób wpływają na rozwój gospodarczy regionu i jego promocję w Polsce i na świecie.

Przyznając pierwsze trzy miejsca i nagrody specjalne organizatorzy zwrócili szczególną uwagę na takie elementy, jak:

w kategorii Eksporter:

 1. Grupa Mlekovita - duży wolumen eksportu, bardzo szeroki zasięg geograficzny, bardzo bogata paleta produktowa, budowa Fabryki Proszków Mlecznych, która doskonale przygotuje firmę do eksportu w odległe zakątki świata;
 2. Promotech - znacząco mniejsza skala eksportu, ale bardzo duży jego udział w całkowitej sprzedaży, dotarcie na ponad 50 rynków zagranicznych również poprzez spółki zależne i j.v.;
 3. Danwood - znacząca skala eksportu i jego udział w sprzedaży, działalność zagraniczna realizowana m.in. przez przedstawicieli handlowych i oddziały zagraniczne.

w kategorii Inwestor:

 1. Pronar Narew - przeprowadził w ciągu ostatnich trzech lat znaczące inwestycje, w tym budowę centrum badawczo-rozwojowego, rozbudowę infrastruktury produkcyjnej i budowę lądowiska samolotowego i helikopterowego; umożliwianie wykorzystania centrum B+R i lądowiska przez inne firmy czy instytucje publiczne wpłynęło na rozwój całego regionu;
 2. Grupa Mlekovita - ustawicznie inwestuje w rozwój bazy technologicznej i wprowadza bardzo dużą ilość nowych produktów;
 3. SM Mlekpol -nieustannie inwestuje w rozbudowę i modernizację hal i linii produkcyjnych, uruchamia nowe metody krojenia czy pakowania swoich produktów.

Nagrody specjalne trafiły do:

 1. GK Unibep SA w szczególnym uznaniu dla eksportu usług i nadanie nowej jakości współpracy polskich firm za granicą przez powołanie klastra eksporterów branży budowlanej
 2. firmy Malow za inwestycję będącą punktem wyjścia do budowania pozycji lidera branży w Europie.
Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw. Inwestor Roku - Pronar Narew

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie