Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw 2014. Antoni Stolarski - zbudował od podstaw silną markę

Barbara Kociakowska, Maryla Pawlak- Żalikowska
Antoni Stolarski - właściciel i prezes firmy SaMASZ - został Menedżerem Roku 2014. Tytuł jest tym cenniejszy, że przyznali go sami przedsiębiorcy.

Firma SaMASZ jest na rynku już 31 lat, ale Antoni Stolarski nie ukrywa, że miniony rok był najlepszy w dziejach przedsiębiorstwa: udało się zdobyć wiele nowych rynków zbytu. - Amerykański, białoruski - wylicza prezes. - Utrwaliliśmy też swoją pozycję w Korei Południowej i Japonii.
I dodaje, że zapowiada się też współpraca z Wenezuelą, Peru i Chile.

Jaką receptę na sukces ma Menedżer Roku 2014? Wyraża ją kilkoma określaniami: szkolenia, zdolna młodzież i zdolni inżynierowie.

- Mam szczęście pracować z wieloma zdolnymi inżynierami oraz dyrektorami: handlowym, marketingu, produkcji

- tłumaczy Antoni Stolarski. - Którzy w dodatku ciągle podnoszą swoje kwalifikacje.

W minionym roku ponad 80 pracowników SaMASZu  - przedstawicieli kadry kierowniczej - zostało przeszkolonych z zakresu HR. Prezes dodaje, że są to ludzie młodzi - w wieku 35-37 lat, kreatywni.

- Moi dyrektorzy przekonali mnie, by w SaMASZ-u wdrożyć manufakturing - opowiada właściciel firmy. - Podpisaliśmy umowę z firmą Lean Vision.

Manufakturing to japońska filozofia zarządzania przemysłem - pomaga uporządkować zarządzanie (powstała w Toyocie, skąd rozeszła się na świat). Składa się z wielu modułów -pierwszym jest standaryzacja stanowiska pracy. Ma być na nim porządek, są określone standardy sprzątania.

Firma też inwestowała - głównie w maszyny. Kontynuowała także proces projektowy nowej fabryki w Zabłudowie. Ma już pozwolenie na budowę. - Jeśli w tym roku wynik finansowy będzie zadowalający, to w przyszłym roku ruszymy z budową - mówi Antoni Stolarski. - Będziemy chcieli przeprowadzić się tam za dwa lata.

Przedsiębiorca szacuje, że inwestycja wyniesie 60 mln zł. Sam projekt kosztował milion zł. W nowej fabryce SaMASZ będzie mógł zwiększyć moce produkcyjne i osiągnąć efekt skali.

Właściciel firmy ocenia, że dziś SaMASZ to silna marka.

- Wdrażamy na rynek kilkadziesiąt nowych wyrobów miesięcznie i są na nie odbiorcy - tłumaczy. - Ktoś, kto nie ma marki, ma problem ze sprzedażą. My jesteśmy znani w Europie i nie tylko. To nam ułatwia działanie. W Polsce dyktujemy ceny w swojej branży.

Podkreśla, że marka jest istotną sprawą. Jej budowa także w przyszłości pozwoli wykorzystać efekt skali, która ciągle jeszcze nie jest w SaMASZu tak duża, jak chciałby właściciel firmy. Wtedy można byłoby obniżać ceny  i nie ucierpiałaby na tym rentowność. - Nam do efektu skali potrzebna jest nowa fabryka - powtarza Stolarski. - Jeśli uda się ją wybudować zgodnie z planem za pięć lat zatrudnienie w firmie powinno wzrosnąć  o prawie 50 proc, a może nawet więcej.

Tak było właśnie w  latach 2010-2015, kiedy firma podwoiła produkcję i zatrudnienie.

W minionym roku SaMASZ produkował ponad 200 modeli maszyn. Osiągnął przychód 110,7 mln zł i zysk 3,3 mln zł.

***********************

Niezwykle trudny był wybór tego jednego spośród dziesiątki liderów nominowanych do tytułu Menedżera Roku 2014. Trafiły do niej silne osobowości, przedstawiciele wielu branż.
W rezultacie głosowania na miejscu lidera znalazł się Antoni Stolarski, prezes firmy SaMASZ i jeden z dwóch - obok Jacka Kucharewicza - przedstawicieli bardzo silnej w regionie branży maszynowej, produkującej dla rolnictwa. Kiedy przyjrzymy się prezentowanemu na tych stronach zespołowi ludzi reprezentujących czołowe firmy regionu, widać, jakie branże są lub wyrastają na lokomotywy województwa. I cieszy ich zróżnicowanie. Bo oto mamy w tym gronie przedstawicieli zarówno przetwórstwa rolno-spożywczego, tak mocnych jak OSM Piątnica czy międzynarodowy potentat Suempol, jak i przedsiębiorstwa wytyczające europejskie ścieżki w tak innowacyjnych branżach jak systemy autogaz (AC S.A.) czy elektronika przemysłowa (Plum).  Jest wśród nominowanych przedstawiciel dziedziny, która w ciągu  ostatnich lat totalnie zmieniła swoje oblicze - Malow, z pozycją lidera europejskiego w produkcji mebli metalowych. Pokazuje, jak nowoczesne rozwiązania stawiają firmę w gronie najlepszych na kontynencie, mimo jej pozornie peryferyjnego - w Suwałkach - położenia. Kinga to z kolei dowód na budowanie marki m.in. dzięki nietuzinkowemu wzornictwu, a Infinity Group jest naszą wizytówką w branży IT. Czyli możemy mieć sukces w wielu przestrzeniach. Gdyby jeszcze zwiększyć wsparcie dla przedsiębiorczości tak intensywnie jak to robi Robert Żyliński w swojej “działce”...

Jak przebiegło głosowanie

Jak zwykle od pięciu lat: najpierw przedstawiciele organizacji okołobiznesowych i przedsiębiorców, partnerów Złotej Setki i organizatorów  zgłosili swoich kandydatów do tytułu Menedżera Roku.
Potem z tego grona - w tym roku było to 21 osób - Kapituła swoimi głosami wybrała 10 liderów firm.
Ich nazwiska znalazły się na kartach do głosowania, które rozesłaliśmy do 500 przedstawicieli przedsiębiorstw zlokalizowanych w województwie podlaskim. Każdy z nich mógł oddać jeden głos na wybraną przez siebie osobę i odesłać kartę do redakcji czy to w firmie skanu, czy tradycyjną drogą pocztową.
Kapituła na swoim posiedzeniu  zaakceptowała wybór dokonany większością głosów.
Gratulujemy wszystkim wspaniałym nominowanym. Ale w tym rankingu miejsce na podium jest tylko jedno.

j

JAROSŁAW ANTYCHOWICZ, INFINITY GROUP
W szybkim czasie firma zdobyła pozycję lidera wśród polskich agencji interaktywnych z powodzeniem działając na globalnym rynku. Zajęła m.in. pierwsze miejsce w Polsce konkursie „Sitecore Experience Awards” za realizację dla bielskiej firmy Danwood. Daje pracę dziesiątkom młodych ludzi w nowoczesnej branży i od dwóch lat bardzo aktywnie współpracuje z Politechniką Białostocką pod kątem kształcenia kadr dla rynku ICT.

d

KINGA LESISZ, KINGA
Stworzyła markę bieliźniarską rozpoznawalną w skali kraju przez 20 lat jej historii pokazując, że to także jest branża, w której liczy się innowacyjność zastosowanych technologii. Wyprowadziła polskie produkty i polskie wzornictwo na zagraniczne, w tym paryskie wybiegi z powodzeniem konkurując na wymagającym rynku dla wymagających klientek.

h

ZBIGNIEW KALINOWSKI, OSM PIĄTNICA
Kierowana przez niego spółdzielnia mleczarska w 2014 r. zwiększyła sprzedaż wszystkich kluczowych produktów, a jej przychody, mimo ograniczeń eksportowych, wzrosły o 5 proc. - do poziomu 890 mln zł. Przeprowadzona została pierwsza w historii ogólnopolska kampania reklamowa (do tej pory Piątnica rozwijała się bez reklam!). Kontynuowana była rozbudowa i wcześniej rozpoczęta modernizacja zakładów. Łączne wydatki inwestycyjne wyniosły ponad 55 mln zł.

f

JACEK KUCHAREWICZ, METAL-FACH
Największe rynki zagraniczne, na których działa ta firma produkująca maszyny rolnicze, to kraje bałtyckie, a także Rosja, Kazachstan, Ukraina i Białoruś. W ubiegłym roku świętowała 25-lecie istnienia, co było okazją do przypomnienia, że zaczynała jako producent pieców do spalania biomasy. Dziś jest to bardzo nowoczesne przedsiębiorstwo, jeden z liderów branży, wyposażone w nowoczesne linie technologiczne i nowatorskie rozwiązania dla klienta, jak np. finansowanie fabryczne.

g

HENRYK OWSIEJEW, MALOW, LITPOL
W pierwszej Z FIRM jest obecnie przewodniczącym RN, w drugiej prezesem. Malow jest europejskim liderem produkcji bardzo nowoczesnych mebli metalowych - to ok. 300 tys. sztuk w 6 tysiącach wzorów. Dzięki zapoczątkowanej w ubiegłych latach inwestycji, w tym roku otworzył w Suwałkach, w strefie specjalnej, czwarty już zakład, dzięki któremu firma zwiększyła moce produkcyjne o 50 proc. i zatrudnienie. Inne fabryki Malowa ulokowane są w Świnoujściu i Charkowie na Ukrainie.

h

Katarzyna Rutkowska, AC S.A.
Firma umacnia swoją pozycję lidera w Polsce i liczącego się na świecie producenta nowoczesnych systemów autogaz LPG/CNG marki STAG. Jako pierwsze przedsiębiorstwo w Polsce AC - eksportująca do 40 krajów świata - otworzyła swoją spółkę-córkę w Peru. Jako jedyne polskie przedsiębiorstwo ma homologację na instalacje autogaz w wozach policyjnych kilku stanów USA. Od ubiegłego roku ma w ofercie STAG Diesel - rozwiązanie umożliwiające obniżenie kosztów eksploatacji flot samochodowych na olej napędowy.

b

MONIKA SIECIŃSKA-JAWOROWSKA, SUEMPOL
to jedna z największych na świecie firm przetwórstwa łososia. Rodzinne przedsiębiorstwo (założone przez Urszulę i Edwarda Siecińskich) eksportujące 80 proc. swojej produkcji. Poza łososiem firma przetwarza także pstrąga i halibuta. Grupa Suempol zatrudnia ponad 1 200 osób. Oprócz fabryki w Bielsku Podlaskim posiada także fabryki w Niemczech i we Francji.  W ubiegłym roku firma zdobyła liczne tytuły, w tym m.in. Filaru Polskiej Gospodarki i Lidera Polskiego Eksportu.

b

MACIEJ SZUMSKI, PLUM
Jako jeden z niewielu polskich producentów elektroniki przemysłowej ma Zintegrowany System Zarządzania, Jakością, Bezpieczeństwem Pracy i Ochroną Środowiska. 2014 rok prezes zakończył doktoratem na temat związany z innowacyjnymi rozwiązaniami w wentylacji przeciwpożarowej. A podczas Quality International 2014 firma odebrała Złote Godło za system ASB, zapewniający najwyższy poziom ochrony przed zadymieniem dróg ewakuacji w budynkach wielokondygnacyjnych.

n

ROBERT ŻYLIŃSKI, SSSE
Gdy w 2011 r. obejmował fotel prezesa, suwalska strefa była 1,8 mln zł pod kreską. Po dwóch latach wynik finansowy SSSE wyniósł już 504 tys. zł. A na koniec 2014 r. zysk spółki wynosił już 1,3 mln zł. Podobnego skoku doczekała się sprzedaż gruntów objętych preferencjami. Szuka nowych inwestycji, aby stale rozwijać gminy, w których funkcjonuje strefa ekonomiczna. Na koniec pierwszego półrocza 2015 r. na terenach SSSE zatrudnionych było 7 567 osób, w tym 7 134 to nowe miejsca pracy.

setka

 

 

W czerwcu zapłaciliśmy w sklepach mniej niż w maju

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
ADAM MM
Pani REDAKTOR , ale pani to juz pisała rok, dwa ,trzy ,4 .........10 lat temu. Jedynie Adampol znikł a reszta jest TAKA SAM . 

Może idac ta drogą zrobicie juz gale za rok 2016 , 2017 i 2018.

Uważam że organizatorzy nie wiedza lub nie widza wiele innych firm które SĄ dzialaja eksportuja i zatrudniaja pracowników.

Są takie i DLACZEGO ich tu nie widac. 

Owszem Samasz , Plum, firmy p Szumskiego czy zakłady mleczarskie ale co  z tymi innymi ? 

Kiedy je odkryjecie ? A kiedy nagrodzicie ?

To nie sa firmy mieszczace sie w garazu czy w szopie , to sa firmy zatrudniajace 200-400 osób gdzie nawet 99% produkcji trafia na eksport.

Szkoda że nie potraficie ich znaleść !
l
lestafoto
To już chyba bedzie ostatnia setka tych przedsiębiorców albowiem roszady kadrowe w poszczególnych firmach nie pozwolą im się na utrzymaniu. Za 1500,00 złotych nawet ci z Syrji i Libii czy też Iraku nie będą pracować korytko będzie puste a nawet trzeba będzie oddać "kesz" cichym udziałowcom.
e
emploee
jak patrze na tych pseudo przedsiębiorców wyzyskiwaczy podliaskich to nie dobrze mi sie robi
m
maryla
Napiszę to samo, co pod relacją z gali :) ten ranking - tak jak inne krajowe - pokazuje największe firmy, a to nie zmienia się zbyt szybko i nie ma w tym winy redakcji. Jest kilka innych wskaźników, ktore pozwalają nam pokazać inne firmy - awans, debiut, wzrosty zatrudnienia, plik wskaźników ekonomicznych, ktore wydobywają z grona Setki Firmę Roku (był Telmex, AC , w tym roku Telka).

Moge obuiecać, że przepracujemy kolejne pomysły, zeby pokazac firmy pod jeszcze innym katem. Ale służą też temu inne rankngi - Superfirmy, Innowacje. I oczywiście wrócimy do ligii eksporterow, ale tu dużo zależy od aktywności samych firm, bo danych na ten temat nie ma w KRS - czerpiemy je z ankiet, a wiele naszych firm nie chce ujawniać swoich danych na ten temat i... musimy to uszanować.

Ale bardzo dziękuję za wszelkie uwagi - pozdrawiam.Maryla Pawlak-Żalikowska

[email protected] :)
Dodaj ogłoszenie