Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw 2013. Przedsiębiorczy człowiek nigdy się nie poddaje

Redakcja
Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw 2013. Przedsiębiorczy człowiek nigdy się nie poddaje
Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw 2013. Przedsiębiorczy człowiek nigdy się nie poddaje
Kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarki ma własny potencjał regionu, a zwłaszcza aktywność jego mieszkańców – pisze dr Anatoliusz Kopczuk z Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku, od początku członek kapituły rankingu „Kuriera Porannego”.

Tradycyjnie już z zainteresowaniem oglądamy kolejną Złotą Setkę przedsiębiorstw województwa podlaskiego. W ścisłej czołówce – prawie bez zmian, dalej – sporo różnych przetasowań. Z punktu widzenia regionu – ważne jest, że te 100 największych firm w regionie w 2013 r, w stosunku do roku poprzedniego, łącznie zwiększyło swoją sprzedaż o ponad 5%, osiągnęło zysk netto większy o blisko 19%, zwiększyło swoje aktywa trwałe o 6,7%. Możemy więc mówić o kolejnym roku pozytywnych zmian w gospodarce regionu.

Ale przy tej okazji warto pokusić się o parę refleksji. Oto mówimy o regionie, który stale wykazywany jest na ostatnich miejscach atrakcyjności inwestycyjnej w Polsce. Zauważamy również, że mieszkańcy innych regionów w Polsce dość często mają skojarzenia Podlasia z ubóstwem, prymitywnym rolnictwem, zacofaniem, słabym kapitałem społecznym. Niewątpliwie utrudnia to skuteczną promocję regionu i nie pozostaje to bez wpływu na zainteresowanie nim inwestorów zewnętrznych.

Ogłoszona lista 100 największych przedsiębiorstw województwa nie potwierdza tych opinii i ocen. Kto jest na tej liście? To, że mamy silną grupę firm mleczarskich można wiązać z cechami regionu i dobrą bazą surowcową. Podobnie można uzasadniać pozycję innych firm z obszaru przetwórstwa rolno-spożywczego. Samymi tylko cechami województwa nie da się jednak wyjaśnić obecnej wielkości, poziomu technicznego i zasięgu działania tych firm, a zwłaszcza zdystansowania przez nie konkurentów z innych regionów.

Ale poza nimi mamy firmy, dla których o takie zrozumienie jest jeszcze trudniej. Co bowiem przemawia za powstaniem i prężnym rozwojem w naszym regionie różnego rodzaju produktów z łososia? Jakie szczególne cechy Bielska Podlaskiego spowodowały, że poza Suempolem powstały w nim silne firmy budowlane (Unibep, Danwood)? Jakie atuty małej Narwi przesądziły o powstaniu tak dużego Pronaru? Skąd na liście regionalnej 100 wzięły się firmy stosujące zaawansowane technologie i oferujące atrakcyjne na wielu rynkach produkty, jak np. KAN, AC, Metal-Fach, Bianor, SaMASZ, Malow, ChM.
Dlaczego te i wiele innych świetnych firm powstało właśnie tutaj? Wbrew wszelkim rankingom atrakcyjności inwestycyjnej, wskazującym nasz region jako marny dla tych celów. Zgodnie z tymi rankingami postępuje kapitał zagraniczny – interesujący się Podlasiem znacznie mniej, niż innym regionami Polski. Głośny ostatnio przypadek IKEI – jednostkowy – tej oceny nie zmienia. Kapitału zagranicznego w Złotej Setce jest wciąż niewiele.

Chcesz poznać pełną Podlaską Złotą Setkę Przedsiębiorstw Kuriera Porannego - jest TUTAJ

Dla zdecydowanej większości firm Złotej Setki można wskazać konkretne osoby, które stoją za ich powstaniem i dalszymi sukcesami. Ci ludzie nie kierowali się rankingami atrakcyjności inwestycyjnej województwa. Stworzyli firmy właśnie tu, bo są z tym regionem związani, tu mają swoje rodziny i tu jest ich centrum biznesu. Można więc przyjąć, że siłą sprawczą tych sukcesów są sami mieszkańcy regionu. Oznacza to, że wprawdzie można zabiegać o pomoc zewnętrzną, ale kluczowe znaczenie ma własny potencjał regionu, a zwłaszcza aktywność jego mieszkańców.

Zapewne bliższe przyjrzenie się poszczególnym firmom umocniłoby w przekonaniu, że najważniejsi są ludzie – z ich wiedzą, zaradnością, odwagą, chęcią do działania. To właśnie oni przesądzili o powstaniu firm z szansami na sukces – nawet, gdy wielu obserwatorów z trudem znajduje argumenty za ich powstaniem.

Przetwórstwo łososia setki kilometrów od morza? Produkcja ciągników w miejscu bez dostatecznej infrastruktury technicznej i bez zaplecza kadrowego? Zaawansowane technicznie produkty i wysokie technologie – bez tradycji i zaplecza badawczo-rozwojowego?

Osobom przedsiębiorczym napotykane przeszkody w ich działaniu nie są barierą, lecz wyzwaniem. Pozytywne nastawienie i aktywność w poszukiwaniu rozwiązań przekładają się na konstruktywne działania – także w sytuacji, gdy inni tracą wiarę i rezygnują. Warto wskazywać te pozytywne przykłady, upowszechniać dobre praktyki, bo to jest klucz do dynamiki gospodarczej regionu. O wszystkich działaniach w tym zakresie zawsze ostatecznie przesądza człowiek. Ta konkluzja ma szczególną wagę w zestawieniu nie tylko z negatywnym zewnętrznym postrzeganiem regionu, ale także z spotykanymi również podobnymi ocenami przez jego mieszkańców.

Aktywność i kreatywność ludzi jest konsekwencją przede wszystkim ich stanu umysłu, a nie czynników materialnych. Ważne jest więc wykorzystywanie wszystkich możliwości budowania w świadomości mieszkańców obrazu regionu, w którym są sukcesy, dobre wzorce i ludzie, od których można się uczyć skuteczności w działaniu. Ranking „Złota Setka” doskonale do tej roli się nadaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny