Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaska Złota Setka 2012: Lista 100 największych firm w regionie

Wojciech Jarmołowicz
Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw ma już 10 lat
Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw ma już 10 lat
Podlaska Złota Setka przedsiębiorstw rozstrzygnięta. Zobacz listę 100 największych firm z województwa podlaskiego. Specjalny dodatek do "Kuriera Porannego" wraz ze wszystkimi zestawieniami już w poniedziałek.
Wojciech Jarmołowicz – dziennikarz, wydawca, główny organizator rankingu Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw – od pierwszej jego edycji.
Wojciech Jarmołowicz – dziennikarz, wydawca, główny organizator rankingu Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw – od pierwszej jego edycji.

Wojciech Jarmołowicz - dziennikarz, wydawca, główny organizator rankingu Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw - od pierwszej jego edycji.

Podlaskie mleczarnie z roku na rok rosną w siłę. Handel dostał lekkiej zadyszki. Za to coraz lepiej sobie radzą firmy produkcyjne, które stawiają na innowacje.

Tak w skrócie można podsumować tegoroczny ranking Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw. To już 10. edycja zestawienia największych regionalnych firm.

Zobacz też: Podlaska Złota Setka po raz 10 (zdjęcia, wideo)

Od pierwszego rankingu niewiele się zmienia na czele rankingu - przodują znane od lat firmy: Mlekpol, Mlekovita, Barter, Unibep, grajewski Pfleiderer, czy narewski Pronar. Cóż, to efekt skali - bardzo trudno nawet dużym podlaskim firmom od razu osiągnąć przychody liczone w setkach milionów złotych.
Ale im idziemy w dół listy, tym jest ciekawiej. Po raz pierwszy na liście pojawił się Swedspan Polska, czyli słynna już inwestycja IKEI w Koszkach. Można być niemal pewnym, że za rok pozycja tej firmy znacznie wzrośnie, kto wie, może doczekamy się ostrej rywalizacji z czołowymi podlaskimi spółdzielniami mleczarskimi.

Zobacz listę 100 największych firm w regionie. Oto Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw 2012:
Podlaska Złota Setka - lista 100 największych firm, cz. 1
Podlaska Złota Setka - lista 100 największych firm, cz. 2
Podlaska Złota Setka - lista 100 największych firm, cz. 3
Podlaska Złota Setka - lista 100 największych firm, cz. 4

Cieszą bardzo dobre wyniki firm produkcyjnych, szukających rynków zbytu także poza granicami naszego kraju. AC S.A., Malow, SaMASZ, Nibe-Biawar, ChM to przykłady, jak myśl inżynierska może przynieść wymierne, bo w postaci dużych zysków, korzyści właścicielom.

Panuje opinia, że spółdzielczość to nienowoczesna, archaiczna i mało efektywna forma prowadzenia działalności gospodarczej. Podlascy spółdzielcy udowadniają, że jest to nieprawda - większość z nich ma lepsze wyniki niż rok temu.

To co cieszy, to fakt, że by być na liście Złotej Setki trzeba mieć przychód miesięczny na poziomie ponad 3,5 mln złotych. a to oznacza, że z roku na rok nasze zestawienie jest coraz bardziej wiarygodne i rzetelne.
Oczywiście, nie wszystkie znane duże firmy zostały zaprezentowane w naszym dzisiejszym zestawieniu. Nie ma ich dlatego, bo albo nie zechciały pochwalić się nam swoimi wynikami finansowymi, albo w sądzie gospodarczym nie były dostępne akta tych spółek. Wydaje się jednak, że cały świat biznesowy idzie w transparentność i przejrzystość prowadzenia działalności gospodarczej, więc im szybciej podlascy przedsiębiorcy to zrozumieją, tym lepszy i bezpieczniejszy będą prowadzić biznes.

Co roku lista budzi emocje - przedsiębiorcy porównują swoje wyniki, analizują konkurencję, oceniają, które branże święcą sukcesy, a które przeżywają trudności. Budzi emocje także z jeszcze innego powodu - na tej liście znajduje się gospodarcza ekstraklasa naszego regionu, to są znakomici klienci, pracodawcy, najbardziej znaczące marki.

Chciałbym podkreślić, że przed prezentacją Wam, drodzy Czytelnicy listy 100 największych firm, analizujemy dane finansowe kilkuset podlaskich przedsiębiorstw, a prace nad rankingiem zaczynamy praktycznie już późną wiosną.

Co ważne, w naszym zestawieniu są sami wygrani, to oni dzięki wielkiej determinacji, ciężkiej pracy, innowacyjnym pomysłom i umiejętnościom sprzedaży zapracowali na to, by znaleźć się wśród największych podlaskich firm.

10. edycja rankingu zmusza też do refleksji nad tym, co minęło. Na naszych oczach diametralnie zmieniał się podlaski biznes - kiedyś oparty bardziej na emocjach, dziś bardziej analityczny, przemyślany, dojrzalszy. Także nasz ranking jest inny niż 10 lat temu - wszystko przez to, że zawsze starał się być zawsze blisko naszych firm i naszych menedżerów.

Dziękuję wszystkim, którzy przez 10 lat wspierali mnie przy pracy nad rankingiem. Składam podziękowania ekspertom, którzy dzielili się ze mną swoją wiedzą i pomysłami.

Szczególne podziękowania należą się kapitule rankingu - a są tam m.in. przedstawiciele podlaskich stowarzyszeń biznesowych i instytucji okołobiznesowych - za twórczy wkład w każdą edycję rankingu.

Tak wybieraliśmy firmę roku

Wybór firmy roku został dokonany na podstawie ściśle określonych kryteriów ekonomiczno-finansowych, służących do pomiaru efektywności rozwoju działalności firmy, jej wzrostu ekonomicznego, płynności finansowej, nakładów na inwestycje. Porównywaliśmy efekty roku 2012 do 2011 w poszczególnych obszarach działalności firmy. Są to (wyrażone w procentach: w1 - dynamika przychodów (przychody roku 2012/przychody roku 2011), w2 - dynamika zysku (zysk netto roku 2012/zysk netto roku 2011); w3 - stopa zwrotu kapitału własnego (zysk netto/kapitał własny), w4 - rentowność przychodów (zysk netto/przychody), w5 - bieżąca płynność finansowa (aktywa obrotowe/zobowiązania krótkoterminowe), w6 - dynamika wzrostu majątku trwałego (aktywa trwałe w roku 2012/aktywa trwałe w roku 2011).

Zastosowanie do pomiaru i oceny efektywności działalności firmy łącznie tych wszystkich parametrów i wskaźników daje wyraźny obraz jej rozwoju, sytuacji finansowej, zdolności kreowania wartości dodanej firmy, jej bezpieczeństwa zarówno wewnętrznego, jak i dla otoczenia. Najwyżej notowana firma - Firma Roku - uzyskała sumaryczną najniższą liczbę punktów oznaczających jej lokalizację na liście wyników, uszeregowanej w zakresie każdego wskaźnika od 1 do 100.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny