Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podlaska Ukraińska Konferencja Naukowa poświęcona była kwestiom języka, ale także sytuacji mniejszości ukraińskiej [ZDJĘCIA]

Andrzej Zdanowicz
II Podlaska Ukraińska Konferencja Naukowa
II Podlaska Ukraińska Konferencja Naukowa azda
Podlaski Instytut Naukowy zorganizował II Podlaską Ukraińską Konferencję Naukową. Podczas niej podjęto wiele ciekawych tematów związanych z relacjami polsko -ukraińskmi, czy białorusko -ukraińskimi.

Jednym z ciekawszych i budzących emocje tematów referatów był ten wygłoszony przez Andrzeja Nikitorowicza, a poświęcony konfliktom narodowo-etnicznym w społeczności pogranicza na przykładzie mieszkańców województwa podlaskiego.

Referat jest o tyle ciekawy, że na naszym wschodnim pograniczu kraju jest coraz więcej tarć na tle narodowym, etnicznym, czy tez religijnym, a przynajmniej tzw. punktów zapalnych, które mogą negatywnie wpłynąć na relacje miedzy poszczególnymi grupami. Dotyczą one mniejszości ukraińskiej, białoruskiej, czy też prawosławnej. Tezą referatu było, iż w sytuacji, kiedy członkowie grup mniejszościowych stają się bardziej świadomi swej przynależności i odrębności, budzi to naturalny opór grupy stanowiącej większość. Ku pokrzepieniu serc autor , dodał, że nie wyobraża sobie, by animozje i tarcia między poszczególnymi grupami narodowymi, etnicznymi, czy religijnymi przeistoczyły się w otwarty konflikt. Referat ten jednak wywołał żywa dyskusję.

W innych referatach przewijały się kwestie tożsamości kulturowej, czyli tego na jakiej podstawie można definiować kogoś jako przedstawiciela społeczności polskiej, ukraińskiej, białoruskiej. A przy okazji omawiano kwestie pochodzenie lokalnej gwary oraz lokalnych nazw. Zahaczono także temat języka liturgicznego w cerkwiach oraz języka używanego przez wiernych Cerkwi zamieszkujących nasze tereny.

Co ciekawe w badaniach nad tożsamością, analizowano dyskusje na forach internetowych i ankiety internetowe. Jak podkreślali naukowcy to waśnie wirtualna rzeczywistość stała się miejscem debat i wymiany poglądów na temat przynależności i tożsamości narodowej. A także podłożem do ich kreowania i rozwijania. Przykładem są strony promujące lokalną gwarę i tworzące jej gramatykę. Tworzące, bo o ile języki narodowe jak ukraiński, białoruski, polski czy rosyjski mają opracowaną gramatykę od wieków i wielokrotnie szczegółowo ją opisywano, to lokalna mowa zazwyczaj była tylko mową mówioną, która nie podlegała żadnym zasadom . Ba często różnice wymowy poszczególnych słów widoczne były nawet w sąsiednich wsiach.

Swój referat wygłosił także doktor Grzegorz Kuprianowicz, który nawiązywał do najnowszej publikacji poświęconej historii Kleszczel i okolic. Kuprianowicz, który jest szefem Towarzystwa Ukraińskiego w Polsce, podkreślił, iż Podlaski Instytut Naukowy ciągle się rozwija. II Podlaska Ukraińska Konferencja Naukowa z pewnością nie była ostatnia. Planowana jest także publikacja referatów wygłoszonych podczas konferencji. A przyszłe konferencje być może nie ograniczą się jedynie do Biblioteki Miejskiej w Bielsku.

Czytaj też:Mniejszosć ukraińska w Polsce jest u siebie. Z nikąd nie przyjechała

Jeden z uczestników konferencji zaproponował, by na kolejne konferencje zaprosić także przedstawicieli innych środowisk m.in. polskiego czy białoruskiego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskpodlaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto