Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaska S19. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ustaliła wstępny harmonogram przetargów na projekt i budowę ekspresówki

Marta Gawina
Ponad 125 kilometrów - na taki fragment podlaskiej S19 Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zamierza szukać wykonawców jeszcze w tym roku. Na pierwszy ogień mają pójść odcinki wokół Białegostoku. Cała trasa ma być gotowa za pięć lat.

Trasa S19 znalazła się w oficjalnym planie przetargowym GDDKiA na ten rok. Chodzi o budowę 200 kilometrów w wschodzie Polski, w tym ponad 125 w województwie podlaskim.

- W pierwszym półroczu planujemy ogłosić przetargi na odcinki S19 wokół Białegostoku: najpierw Dobrzyniewo – Białystok Zachód i Krynice – Dobrzyniewo, a potem tzw. południową Obwodnice Białegostoku aż do Plosek z podziałem na trzy pododcinki realizacyjne. Wszystko razem to 49,5 drogi ekspresowej - zapowiada Rafał Malinowski rzecznik białostockiego oddziału GDDKiA.

Południowa obwodnica Białegostoku będzie rozpoczynać się w okolicach Choroszczy i biec na południe w stronę Bielska Podlaskiego. Wiadomo już jak odcinkowo będzie realizowana ta trasa: węzeł Białystok Zachód - węzeł Białystok Księżyno (16,65 km), węzeł Białystok Księżyno - węzeł Białystok Południe z odcinkiem dk65: Kudrycze - Grabówka (21,63 km) oraz węzeł Białystok Południe - Ploski (12,73 km).

- W drugim półroczu planujemy ogłoszenie przetargów na fragment Ploski – Chlebczyn tutaj z podziałem na sześć odcinków realizacyjnych - zapowiada Rafał Malinowski.

W sumie to ponad 76 kilometrów. Ten odcinek został podzielony na: Ploski - Haćki (8,89 km), Haćki - węzeł Bielsk Podlaski Zachód, z odcinkiem dk66 (14,96 km), węzeł Bielsk Podlaski Zachód - węzeł Boćki (12,19 km), węzeł Boćki - Osmola (11,94 km), Osmola - Leszczka (13,61 km), Leszczka - Chlebczyn (15,38 km).

Także w tym roku Generalna Dyrekcja chce szukać wykonawców na odcinki: Kuźnica - Sokółka (17 km), Krynice (istn. dk65) - węzeł Dobrzyniewo (4,44 km).

- Na początek 2022 planujemy przetarg na odcinki Sokółka – Czarna Białostocka, Czarna – Białystok Północ. (Sochonie) i Białystok Północ – Dobrzyniewo. To około 45 km - dodaje Rafał Malinowski.

Według planów GDDKiA - cała S19 w naszym regionie ma być gotowa za pięć lat.

Ciągle otwarte pozostaje pytanie, czy plany uda się zrealizować.

Droga S19. Jest wreszcie decyzja środowiskowa na budowę odcinka z Choroszczy do Plosek. To pierwszy fragment S19 na Podlasiu

GDDKiA ciągle czeka na decyzję środowiskową dla odcinka Ploski - Chlebczyn. - Jest szansa, że zostanie wydana w tym tygodniu - mówi Beata Bezubik, szefowa Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku.

Wiadomo, że sprawa nie jest prosta, bo nie brakuje też przeciwników inwestycji. Największe protesty budzi budowa fragmentu dk66 w ramach obwodnicy Bielska Podlaskiego.

Trwa głosowanie...

Czy podlaski odcinek S19 powstanie w terminie?

Kolejny fragment S19 Choroszcz - Ploski ma już decyzję środowiskową, ale tutaj też pojawiły się protesty. W tej chwili sprawę bada Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Decyzji w sprawie dziewiętnastki jeszcze nie podjął.

Dzieje się w Białymstoku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny