Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaska Oktawa Kultur - festiwal z rozmachem

Małgorzata Bazyluk [email protected] tel. 085 748 95 18
Na scenie możemy podziwiać zespoły dorosłych i dzieci. Wszystkie prezentacje gromadzą tłumy widzów. Występy odbywają się codziennie, od godz. 18, na Rynku Kościuszki.
Na scenie możemy podziwiać zespoły dorosłych i dzieci. Wszystkie prezentacje gromadzą tłumy widzów. Występy odbywają się codziennie, od godz. 18, na Rynku Kościuszki.
Rozmach festiwalu jest wielki - uważa Elena Rutkowska. - Możemy tu nie tylko pokazać swoją twórczość, ale też wiele się nauczyć. Elena wraz ze swoim zespołem Cygańskie Czary wystąpiła w piątek podczas festiwalu. Zakończenie imprezy - we wtorek.

Tegoroczna Oktawa Kultur to ponad 800 wykonawców z całego świata i 20 miejscowości, w których odbywają się koncerty - mówi Katarzyna Turosieńska-Durlik, wicedyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury, organizator imprezy. - Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy może dojechać do Białegostoku. Dlatego koncerty odbywają się w całym województwie.

Cały świat do nas

To druga edycja festiwalu. Jego celem jest zaprezentowanie wszystkich mniejszości narodowych zamieszkujących Podlasie. Do Białegostoku przyjechało 35 zespołów. M.in. Tatarzy z Baszkirii, Żydzi z Izraela.

- Nie mogliśmy przepuścić takiej okazji - uważa Daniela Iovanowa z macedońskiego zespołu Buczim. - Jeździmy na wiele festiwali, ale ten jest wyjątkowy.

Czym zatem Oktawa różni się od innych festiwali?

- Białystok przepięknie przedstawił mozaikę kulturową. Nie tylko pokazujemy tu siebie, ale też poznajemy inne kultury, uczymy się i wzajemnie uzupełniamy - tłumaczy Elena Rutkowska, która po raz pierwszy wystąpiła w Białymstoku. Na co dzień można ją oglądać m.in. w Teatrze Buffo. - I... zaczarowała mnie fantastyczna publiczność!

To takie perełki

- Pomysł zorganizowania Oktawy urodził się w głowie dyrektora Andrzeja Dyrdała już dawno. W tamtym roku udało się go zrealizować - mówi Katarzyna Turosieńska-Durlik.

I to z rozmachem. Pierwsza edycja imprezy otrzymała miano Podlaskiej Marki Roku. Podczas tegorocznej wystąpi dwa razy więcej wykonawców. Wszystkie koncerty odbywają się na powietrzu i są bezpłatne. W ramach Oktawy można też obejrzeć wystawę rzeźby Dionizego Purty pt. "Rzeźbione historie".

- Do Białegostoku przyjechały same perełki kultury - uważa Katarzyna Turosieńska-Durlik.

Dla każdego coś dobrego

- Mam nadzieję, że o festiwalu niedługo będzie głośno nie tylko w całej Polsce, ale i Europie - mówi Elena Rutkowska. - A jest o czym mówić!

Organizatorzy zadbali, aby dostosować repertuar do widzów. Wczoraj na scenie zaprezentowały się folkowe zespoły, dobrze znane białostockiej młodzieży. Jednym z nich jest białoruski Pałac, stały gość festiwalu Basowiszcza.

- Przyjechałem właśnie na ten występ - zdradza Andrzej Łobasiuk, którego spotkaliśmy podczas koncertu.

Najmłodsi wzięli udział w występach młodych talentów w Spodkach.
Zakończenie Oktawy już jutro. Na scenie wystąpi siedem zespołów, przewidziany jest też pokaz fajerwerków. Początek oczywiście o godz. 18 na Rynku Kościuszki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny