IMPREZY
  BIAŁYSTOK

  Tak się bawi Białystok!

  Rozwiń
  IMPREZY
  Zwiń

  Tak się bawi Białystok!

  Białostoczanie wiedzą jak się bawić. Oto ostatnie gorące imprezy

  Podlaska Oktawa Kultur 2016. Turopolje, Vargovčan i Ukraińcy...

  Podlaska Oktawa Kultur 2016. Turopolje, Vargovčan i Ukraińcy na finał (zdjęcia)

  (dor)

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Podlaska Oktawa Kultur 2016. Koncert finałowy
  1/29
  przejdź do galerii

  Podlaska Oktawa Kultur 2016. Koncert finałowy ©Jerzy Doroszkiewicz

  Kilkanaście zespołów wybrała rada artystyczna Podlaskiej Oktawy Kultur, by raz jeszcze ucieszyły oczy i uszy wiernych widzów tego folklorystycznego festiwalu w centrum Białegostoku.
  Wokół odnowione kamienice, dziesiątki knajpek i kawiarni, gwar rozmów i zapachy potraw, a w sercu miasta scena. Na niej pozornie czas się zatrzymał, bo z głośników i gardeł płyną nuty o kilkusetletnim rodowodzie, a jednak nie jest to żywa skamielina. Wręcz przeciwnie. Często ubrani w kolorowe stroje tańczą i śpiewają młodzi ludzie, jakby poczuwając się do obowiązku przechować kulturę swoich przodków, a jednocześnie odczuwając nieskrywaną radość z dzielenia się tą pamięcią z widzami. Tak właśnie od niemal dekady prezentuje się białostoczanom Podlaska Oktawa Kultur.

  W tym roku na finał, oprócz rewelacyjnego zespołu z Adygei, cieszyli ucho Włosi z Quartiere Villanova z stolicy Sardynii, czy zespół folklorystyczny Turopolje oficjalnie założony w 1975 roku. Liczy ponad 400 osób, w wieku od 4 lat w górę. Jego głównym celem jest ochrona i popularyzacja pieśni i tańców z regionów Turopolje, Posavina, Pokuplje i Vukomerič, ale jego repertuar jest szerszy i obejmuje całą Chorwację.

  Bliscy polskim góralom i ich tradycji są artyści z grupy Vargovčan ze Słowacji. Na początku liczyła on tylko 15 osób, ale rok w rok liczba ta rosła i teraz grupa składa się z ponad 250 ludzi w wieku 6-36 lat. Prezentuje tańce i pieśni słowackie, głównie z regionów Szaryszu, Spiszu, Zemplina i Zakarpacia.

  Wielki Akademicki Słobożański Zespół Pieśni i Tańca istnieje dopiero pięć lat, ale świetne przygotowanie muzyczne i choreograficzne przybliża ich wykonania bardziej do baletu niż wiejskich muzykantów i tancerzy. Zaśpiewana z kilkoma instrumentami pieśń "Rozprahajte chlopci kony!" odbiła się żywym echem wśród widowni. Śpiewali i starzy i bardzo młodzi wolontariusze.

  Już teraz wiele osób rezerwuje sobie czas w ostatnim tygodniu lipca 2017 roku, by podziwiać koncerty Podlaskiej Oktawy Kultur. Oby pogoda dopisała.

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Białystok w latach 60-tych i teraz. Zobacz, jak bardzo zmieniło się nasze miasto

  Białystok w latach 60-tych i teraz. Zobacz, jak bardzo zmieniło się nasze miasto

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka