MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podlaska KAS podsumowała swoje działania w 2022 roku. Zapłaciliśmy więcej podatków

Opr. Andrzej Matys
Wzrost wpływów podatkowych do budżetu państwa to najważniejszy wniosek płynący z podsumowania 2022 roku przez podlaską KAS. Zauważyć też trzeba dużą skuteczność kontroli celno-skarbowych oraz podatkowych, a także konsekwentne zwalczanie przestępczości ekonomicznej i transgranicznej. Ważny jest też wysoki poziom zadowolenia podatników z obsługi w urzędach skarbowych.

Główne zadania podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej to zapewnienie wpływów budżetowych, zwalczanie i zapobieganie przestępczości ekonomicznej i transgranicznej oraz profesjonalna obsługa podatników i ich wsparcie w wypełnianiu obowiązków podatkowych. Szczegółowe informacje prezentujemy na wykresach w galerii.

Rosnące wpływy podatkowe

Zeszłoroczne wpływy budżetowe z PIT, CIT i VAT w Podlaskiem wzrosły o 340 mln zł i wyniosły 4,76 mld zł. Wszystkie wpływy budżetowe obsługiwane przez podlaską KAS wyniosły 5,48 mld zł. Składają się na to wpływy z:

 • PIT,
 • CIT,
 • VAT,
 • akcyzy,
 • cła,
 • podatku VAT w imporcie i VAT w nabyciu wewnątrzwspólnotowym.

Czytaj również:

- Pomimo ograniczeń w ruchu wywołanych sytuacją międzynarodową w 2022 roku na przejściach granicznych w województwie podlaskim odprawiliśmy 342 tys. samochodów osobowych, ponad 172 tys. samochodów ciężarowych oraz 156 tys. wagonów kolejowych. Jeśli zaś chodzi o podróżnych to w kierunku wyjazdowym odprawiliśmy blisko 659 tys. osób. Kolejne 583 tys. podróżnych zostało odprawionych przy wjeździe do Polski - wyjaśnia rzecznik podlaskiej KAS Radosław Hancewicz.

Zwalczanie przestępczości ekonomicznej i transgranicznej

W 2022 roku wzrosłą liczba kontroli celno-skarbowych i podatkowych. Tych pierwszych było 184, a drugich 524. Po ich przeprowadzeniu do budżetu wpłynęło 102,8 mln zł wpłat pokontrolnych, a ich skuteczność przekroczyła 88 proc.

Wśród największych ujawnień podlaskiej KAS było wykrycie firmy, która oszukiwała na podatku VAT. W wyniku kontroli mazowiecka spółka działająca w branży budowlanej wpłaciła zaległy podatek wraz z odsetkami – łącznie ponad 23 mln zł. - Wspólnie z białostocką delegaturą CBA rozbiliśmy zorganizowaną grupę przestępczą, która wprowadziła do obrotu 2800 fikcyjnych faktur VAT na łączną kwotę 70 mln zł. Zatrzymano osiem osób. Podejrzani wystawiali i posługiwali się "pustymi" fakturami. Wykorzystywali je do zaniżania należności podatkowych - informuje rzecznik podlaskie KAS.

Ponadto, służby podatkowe wykryły kolejną spółkę, która nie płaciła VAT wykorzystując tzw. puste faktury. Po kontroli zablokowano na jej rachunkach ponad 711 tys. zł.

Poza tym KAS kontrolowała też kasy fiskalnych. W zeszłym roku fiskus wystawił 6217 mandatów karnych na blisko 7,6 mln zł. Większość związana była z kontrolami u sprzedających, którzy nie ewidencjonowali obrotów na kasach fiskalnych.

- W 2022 roku podlaska KAS zabezpieczyła 53,8 mln szt. papierosów bez polskich znaków akcyzy, oraz – 11,3 tony nielegalnego tytoniu. Z takiej ilości można wyprodukować około 14,2 mln sztuk papierosów - wylicza Radosław Hancewicz.

Czytaj również:

 • Wśród największych ujawnień była akcja podlaskiej i wielkopolskiej KAS podczas, której zlikwidowano w gm. Wolsztyn magazyn z nielegalnym tytoniem. Mundurowi zabezpieczyli ponad 17 ton tytoniu. Straty skarbu państwa, którym zapobiegła w tym przypadku KAS to ponad 19 mln zł.
 • Kolejne 725 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy przechwycili funkcjonariusze KAS z Suwałk. Ciężarówka z kontrabandą zabezpieczona została na prywatnej posesji w pow. Sejneńskim, a wartość rynkowa zatrzymanych papierosów wyniosła ponad 10,5 mln zł.

- Ponadto, w 2022 roku zatrzymaliśmy 70 nielegalnych automatów do gier hazardowych. To dwa razy więcej niż rok wcześniej. Właścicielom nielegalnych urządzeń oraz osobom urządzającym tego typu gry grożą surowe kary - dodaje rzecznik Hancewicz.

Profesjonalna obsługa i wsparcie podatników

Trzecim głównym zadaniem KAS jest profesjonalna obsługa podatników i ich wsparcie w wypełnianiu obowiązków podatkowych. Oprócz wprowadzania nowych usług podlaska KAS ciągle bada jakość obsługi klienta w urzędach skarbowych.

Czytaj również:

- Badania opierają się na faktycznych doświadczeniach podatników, którzy odwiedzili urzędy. Podatnik, który umówił się na wizytę w urzędzie i był w nim ze swoją sprawą otrzymuje od nas link do ankiety i może nam powiedzieć jaki był poziom jego satysfakcji i jak ocenia urzędników, z którymi miał kontakt. Podatnik nie bazuje więc na opiniach zasłyszanych od kogoś czy nie opiera się na stereotypach dotyczących działania urzędów, ale odnosi się do własnych doświadczeń - zapewnia rzecznik podlaskiej KAS.

W województwie podlaskim wyniki tych badań są jednymi z najlepszych w kraju i wynoszą:

 • poziom satysfakcji – 88 proc.
 • poziom rekomendacji – 89 proc.
 • poziom braku wysiłku – 81 proc.
 • poziom pozytywnych emocji – 92 proc.
 • skuteczność pierwszego kontaktu – 86 proc.

Czytaj również:

Rzecznik przypomina też, że od ponad dwóch lat podatnicy korzystają z usługi "Umów wizytę w urzędzie skarbowym". Opracowała ją Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku, by zwiększyć komfort i bezpieczeństwo podatników. Usługa jest dostępna 24 godz. na dobę, siedem dni w tygodniu i pozwala zaplanować spotkanie w konkretnym dniu, o konkretnej godzinie.

Od jej uruchomienia w całym kraju zarezerwowano już blisko 10 mln wizyt. W Podlaskiem było ich 450 tys., a najczęściej podatnicy najczęściej odwiedzali urzędy skarbowe, aby:

 • załatwić sprawy związane z podatkami majątkowymi (29 proc.),
 • uzyskać potrzebne zaświadczenie (28 proc.) ,
 • w sprawie deklaracji i zeznań podatkowych, głównie deklaracji PIT (11 proc.).

- Ważnym aspektem naszej pracy jest również jakość orzecznictwa. W XVIII Rankingu Dziennika Gazety Prawnej prowadzonego pod patronatem Ministerstwa Finansów, IAS w Białymstoku już dziewiąty rok z rzędu wygrała Ranking Izb i Urzędów Skarbowych i byłą najlepsza w kategoriach: efektywność i skuteczność. Skuteczność jest to prawidłowość wydawanych decyzji podatkowych, a efektywność oznacza szybkość działania i podejmowania decyzji- podsumowuje rzecznik podlaskiej KAS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny