MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podlaska ITD zatrzymała litewskiego tira na Andersa w Białymstoku. Przewoził materiały niebezpieczne (zdjęcia)

(adek)
Nawozy należące do grupy materiałów niebezpiecznych przewoził litewski kierowca bez wymaganego szkolenia i uprawnień do transportu tego typu ładunków. Ciężarówka skontrolowana przez patrol podlaskiej ITD także nie była przystosowana do przewozu ADR.
Nawozy należące do grupy materiałów niebezpiecznych przewoził litewski kierowca bez wymaganego szkolenia i uprawnień do transportu tego typu ładunków. Ciężarówka skontrolowana przez patrol podlaskiej ITD także nie była przystosowana do przewozu ADR. ITD
Nawozy należące do grupy materiałów niebezpiecznych przewoził litewski kierowca bez wymaganego szkolenia i uprawnień do transportu tego typu ładunków. Ciężarówka skontrolowana przez patrol podlaskiej ITD także nie była przystosowana do przewozu ADR.

Zespół pojazdów przewożący nawóz na bazie azotanu amonu (UN2067) został zatrzymany do kontroli drogowej w poniedziałek, 11 marca na ulicy Andersa w Białymstoku.

W trakcie pobierania dokumentów od kierowcy okazało się, że szofer nie posiada odpowiedniego przeszkolenia do przewozu towarów niebezpiecznych. Nie miał instrukcji postępowania, a w dokumencie przewozowym brakowało szeregu wymaganych informacji.

Dodatkowo ciężarówka nie została oznakowana pomarańczowymi tablicami, które są wymagane przy tego typu transporcie. Kierowca nie został również wyposażony w gaśnice i w sprzęt tzw. ochrony indywidualnej.

To jednak nie wszystkie nieprawidłowości stwierdzone przez załogę patrolu ITD. Sporo od norm odbiegało zabezpieczenie przewożonego ładunku. Kierowca użył za mało pasów mocujących i nie zastosował żadnych innych urządzeń umożliwiających równomierne rozłożenie siły naciągu.

Inspektorzy mieli też zastrzeżenia do stanu technicznego ciągnika siodłowego i naczepy, co było powodem zatrzymania dowodów rejestracyjnych pojazdów.

Kierowcę został ukarany 500-złotowym mandatem. 6 tysięcy 800 złotych kary grozi właścicielowi firmy transportowej, wobec której toczy się postępowanie administracyjne za stwierdzone naruszenia. Ciężarówka trafiła na parking strzeżony.

Zobacz też:

Oto nieoznakowane radiowozy policji i ITD poruszające się w województwie podlaskim

Nieoznakowane radiowozy policji i ITD - lista, numery rejest...

Dwa razy więcej fotoradarów na polskich drogach. Zobacz wideo!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny