Podlaska firma z projektami innowacyjnymi na krajową skalę

Artykuł sponsorowany Województwo Podlaskie
Jedyny w Polsce napęd elektryczny z instalacją gazową nowej generacji został opracowany w zmodernizowanym i doposażonym centrum badawczo-rozwojowym firmy ALEX Sp. z o.o. z Białegostoku. To zakres projektu dofinansowanego z unijnej dotacji przyznanej przez urząd marszałkowski.

W ramach przedsięwzięcia wyremontowane zostały pomieszczenia w budynku przedsiębiorstwa. Zakupiono sprzęt niezbędny do projektowania oraz tworzenia modeli 3D – komputery oraz specjalistyczne oprogramowanie, skaner, a także drukarki 3D.

– Wcześniej mieliśmy jedno lub dwa stanowiska badawcze, robiliśmy mniej prototypów. Teraz w zespole badawczo-rozwojowym pracuje ok. dziesięciu osób. Możemy pracować nad kilkoma rozwiązaniami jednocześnie. Efektywność niesamowicie wzrosła – podkreślił Piotr Szewczyk z firmy ALEX Sp. z o.o.

Powstało laboratorium – pomieszczenie do testowania wytworzonych prototypów. Są one montowane w aucie testowym oraz sprawdzane w specjalnych maszynach. Na poszczególnych urządzeniach wtryski i sterowniki mogą być kontrolowane pod względem: rodzaju sterowania, stabilności pracy oraz wpływu parametrów i jakości gazu. Jedno z badawczych stanowisk jest wyjątkowe. Można na nim przetestować wtryski w zakresie aż 28 parametrów.

– To rozwiązanie pozwoliło nam zdobyć wiedzę unikalną – zaznaczył Piotr Szewczyk.

Dzięki dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPOWP) firma została wyposażona także w centrum frezarskie i tokarskie, zakupiono laser oraz giętarkę. W ramach projektu dostosowano do użytku trzy samochody z napędem hybrydowym elektryczno-gazowym. To pierwsze tego typu auta w kraju.

– Dzięki realizacji tego projektu firma zdobyła doświadczenie w różnych dziedzinach. Wynikiem tego są nowe elementy, które opracowaliśmy i są wdrażane do produkcji – mówił Tadeusz Ożarowski, prezes firmy ALEX Sp. z o.o.

Całkowity koszt projektu to ponad 11 mln zł. Dofinansowanie z Funduszy Europejskich to ok. 5,5 mln zł.

Piotr Szewczyk dodał, że podczas pracy nad projektem pojawiły się nowe pomysły dotyczące instalacji gazowej. Teraz realizowany jest kolejny projekt dotyczący nowej generacji reduktorów i wtryskiwaczy. Aktualnie prowadzone są prace laboratoryjne.

Tytuł projektu: Opracowanie hybrydowej instalacji służącej do gazowo – elektrycznego zasilania pojazdów samochodowych
Beneficjent: ALEX SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
Wartość projektu: 11 675 334,83 zł
Dofinansowanie z UE: 5 567 722,90 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie