Podlascy terytorialsi złożyli przysięgę w Kolnie (zdjęcia)

  Podlascy terytorialsi złożyli przysięgę w Kolnie (zdjęcia)

  (adek)

  Kurier Poranny

  Kurier Poranny

  Podlascy terytorialsi złożyli przysięgę w Kolnie
  1/9
  przejdź do galerii

  Podlascy terytorialsi złożyli przysięgę w Kolnie ©1PBOT

  W Kolnie odbyła się pierwsza w tym roku przysięga wojskowa żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Następne szkolenie nowych ochotników rusza już 16 lutego.
  Zobacz galerięPrzysięga zgromadziła rodziny żołnierzy, mieszkańców miasta, a także liczną reprezentację pocztów towarzyszących oraz pododdział kawalerii ze Stowarzyszenia im. 10 Pułku Ułanów Litewskich, natomiast dodatkowe zabezpieczenie medyczne zapewniła Kolneńska Grupa Pierwszej Pomocy. Nadało to wydarzeniu bardzo patriotyczny i lokalny charakter.

  Dowódca brygady płk Sławomir Kocanowski podkreślił w swoim przemówieniu, że uroczystość miała podwójnie symboliczny wymiar: „ (…) dla Was, Drodzy Ochotnicy, (…) oznacza ona przystąpienie do wojskowej rodziny, a (…) dla Kolna, (…) jest pierwszą taką uroczystością w prawie sześciusetletniej historii tego miasta”.

  Do uczestników przysięgi list napisał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak: „Stajecie się częścią społeczności żołnierskiej w roku, w którym obchodzimy dwudziestą rocznicę wstąpienia Polski do NATO. Wasza formacja - Wojska Obrony Terytorialnej – uzupełnia budowaną od tamtego czasu strukturę naszego bezpieczeństwa o niezwykle istotny wymiar lokalny”.

  List skierował także Biskup Polowy Wojska Polskiego bp Józef Guzdek, który podkreślił znaczenie motta Terytorialsów:

  „Niech dewiza Waszej formacji <>, dodaje Wam sił do wzorowego wypełniania powierzonych zadań”.

  Uroczystość zakończyła szkolenie podstawowe, które rozpoczęło się 19 stycznia. Wraz z nowo zaprzysiężonymi Terytorialsami w szeregi 1PBOT wstąpili także żołnierze rezerwy, którzy ukończyli szkolenie wyrównawcze. Już za niespełna dwa tygodnie, 16 lutego, bramy koszar przekroczą kolejni ochotnicy.

  Powiat kolneński leży w rejonie odpowiedzialności 13 batalionu lekkiej piechoty z Łomży. Pod koniec lutego w Łomży odbędą się warsztaty PARASOL, których celem jest zapoznanie administracji publicznej oraz służb mundurowych z potencjałem WOT w zakresie zarządzenia kryzysowego.

  Rekrutacja - zarówno do terytorialnej (TSW), jak i zawodowej służby wojskowej w 1PBOT - trwa na bieżąco. Kandydaci mogą zgłaszać się do Wojskowych Komend Uzupełnień lub (w przypadku TSW) złożyć wniosek o powołanie przez Internet. W tym celu wystarczy wejść na stronę https://epuap.gov.pl/wps/portal/strefa-klienta i w katalogu spraw wybrać opcję „Bezpieczeństwo narodowe”, dalej „Spełnianie powszechnego obowiązku obrony” oraz „Powołanie do terytorialnej służby wojskowej”. Dokumentu nie trzeba też podpisywać ręcznie, ponieważ można skorzystać z tzw. profilu zaufanego.

  Zobacz też:
  1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej pokazała swój sprzęt. Mają wozy terenowe, quada, a nawet narty [WIDEO, ZDJĘCIA]
  Wypadki drogowe - pierwsza pomoc

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Najgroźniejsze wypadki z ciągnikami. Nawet Cimoszewicz zderzył się z traktorem

  Najgroźniejsze wypadki z ciągnikami. Nawet Cimoszewicz zderzył się z traktorem

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hotel Traugutta 3. Kolejne cztery gwiazdki rozbłysły w Białymstoku. Niezwykły design nawiązuje do historii

  Hotel Traugutta 3. Kolejne cztery gwiazdki rozbłysły w Białymstoku. Niezwykły design nawiązuje do historii