Podlascy Terytorialsi z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyli przysięgę (zdjęcia)

Adrian Kuźmiuk
Adrian Kuźmiuk
Podlascy Terytorialsi z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyli przysięgę
Podlascy Terytorialsi z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyli przysięgę 1PBOT
Udostępnij:
Kolejni mieszkańcy województwa wypowiedzieli słowa roty przysięgi wojskowej stając się jednocześnie żołnierzami 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. To przedostatnia w 2020 roku przysięga wojskowa podlaskich Terytorialsów.

Przysięgę wojskową na sztandar 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło 76 kandydatów. Nowi żołnierze ukończyli, trwające od 14 października, szkolenie podstawowe. Średnia wieku ochotników wyniosła 25 lat: Terytorials najmłodszy
wiekiem ma 18 lat, a najstarszy zaledwie 41 lat. Aż 30% nowo zaprzysiężonych żołnierzy to kobiety - ten odsetek jest ponad dwukrotnie większy niż podczas poprzedniego szkolenia podstawowego.

Przeczytaj też: Wojska Obrony Terytorialnej. Wręczono Srebrny Medal Wojska Polskiego dla brytyjskiego oficera (zdjęcia)

Na placu apelowym, składającym przysięgę wojskową Terytorialsom, towarzyszyło prawie 20 żołnierzy rezerwy, którzy zakończyli szkolenie wyrównawcze i również poszerzyli szeregi brygady.

Dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Sławomir Kocanowski, zwracając się do żołnierzy, powiedział: "Od ośmiu miesięcy walczymy z pandemią koronawirusa prowadząc działania kryzysowe na niespotykaną dotąd skalę. Nadzieje społeczeństwa pokładane w naszą pomoc są ogromne. Nie możemy zawieźć tych, którzy czekają na nasze wsparcie. Wypowiedzenie słów roty przysięgi wojskowej trwa kilkanaście sekund, ale zobowiązanie które na siebie przyjmujecie będzie trwać całe życie. Dlatego życzę Wam, abyście zawsze byli pomocnym ramieniem i tarczą naszych społeczności". Płk Kocanowski skierował też słowa do rodzin i bliskich: "Specjalne słowa podziękowania oraz wyrazy uznania kieruję do rodzin i bliskich nowych żołnierzy. Patriotyzm, który przekazaliście w swoich domach zaowocował i będzie przynosić korzyści dla naszej Ojczyzny. Możecie być dumni, że wychowaliście takich ludzi. Jeszcze raz Wam serdecznie dziękuję".

Dowódca brygady nawiązał też do nieobecności kombatantów Armii Krajowej: "(...) Wasze bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze. Jestem przekonany, że swoimi myślami towarzyszycie nowym żołnierzom". Podczas uroczystości symbolem
dziedzictwa tradycji był poczet towarzyszący ze sztandarem Obwodu Białystok Światowego Związku Żołnierzy AK wystawiony przez Terytorialsów.

W lipcu żołnierze "Light Dragoons" odwiedzili Białystok, aby wziąć udział w warsztatach z dziedziny łączności, bezzałogowych statków powietrznych oraz przeciwdziałania atakom z użyciem improwizowanych ładunków wybuchowych.

Podlascy terytorialsi szkolili się z brytyjskimi żołnierzami...

List do uczestników przysięgi skierował także gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej: "Dziś zobowiązaliście się iść drogą przodków, polskich patriotów, którym zawdzięczamy naszą wolność i narodową tożsamość. Moi wspaniali żołnierze, witam Was w naszej żołnierskiej społeczności. Za Wami szesnaście dni szkolenia, pierwszej prawdziwej próby charakteru. Pamiętajcie, że to początek drogi i w praktyce otwarcie trzyletniego okresu szkolenia (…)".

Zmiana charakteru działań WOT ze szkoleniowych na przeciwkryzysowe tym razem nie wstrzymała naboru do formacji. Wstrzymane zostały szkolenia rotacyjne i poligonowe, ale nadal prowadzone są szkolenia podstawowe oraz wyrównawcze, które są przepustką do WOT.

To szkolenie podstawowe było jednocześnie okazją do pierwszych podsumowań pracy żołnierzy OT z Mobilnego Zespołu Rekrutacyjnego (MZR). Tworzą go Terytorialsi, którzy wspierają nabór do 1 Podlaskiej Brygady OT. To właśnie oni mogą najlepiej
przekazać informacje o WOT i realiach służby – osobiście bowiem tego doświadczyli. Podczas tego szkolenia, wśród kandydatów z Białegostoku oraz powiatów: białostockiego, monieckiego i sokólskiego odsetek ochotników zrekrutowanych przez MZR wyniósł prawie 30%.

Ostatnie w tym roku szkolenie ochotników do Terytorialnej Służby Wojskowej odbędzie się w terminie 20 listopada - 5 grudnia (ochotnicy bez złożonej przysięgi wojskowej) oraz 28 listopada - 5 grudnia (żołnierze rezerwy). Kandydaci powinni skontaktować się z Terytorialsami z Mobilnego Zespołu Rekrutacyjnego (szczegóły na tronie https://www.wojsko-polskie.pl/1bot/krok-po-kroku/) lub zgłaszać się do najbliższej Wojskowej Komendy Uzupełnień (w Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Łomży lub Suwałkach).

W 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służbę pełni ponad 2 000 żołnierzy.

Kosztowna kwarantanna pracowników

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
abadon

A będą też ćwiczyli czołganie się w białym prześcieradle w stronę najbliższego cmentarza?”.

Dodaj ogłoszenie