Od soboty 16 listopada żołnierze uczestniczą w szkoleniach rotacyjnych, zintegrowanym oraz podstawowym.
Żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej w gminach Goniądz i Supraśl szkolili się z zakresu reagowania kryzysowego. Współdziałali z Ochotniczą Strażą Pożarną, policją oraz przedstawicielami Urzędu Miasta Goniądz. W przyszłości podobne szkolenia będą realizowane w innych lokalizacjach.
Ćwiczenia zostały zrealizowane w ramach szkolenia rotacyjnego 1 kompanii z 11 batalionu lekkiej piechoty. Żołnierze tego pododdziału realizują już trzeci etap szkolenia, a jednym z jego priorytetów jest przygotowanie Terytorialsów do realizacji zadań z zakresu reagowania kryzysowego we współdziałaniu ze służbami oraz organami administracji publicznej.
W sobotę, 9 listopada żołnierze, wspólnie ze strażakami Ochotniczej Straży Pożarnej w Goniądzu, układali fragment wału przeciwpowodziowego wzdłuż Kanału Rudzkiego.
- Chciałbym, żebyście przyjeżdżali tu celem przeprowadzania ćwiczeń, a nie w sytuacji realnego zagrożenia. Gdyby takie zagrożenie tutaj naprawdę się pojawiło, to z całą pewnością posiłkowałbym się Państwa wiedzą oraz umiejętnościami. Cieszę się, że jest Was tutaj tylu, że poświęcacie swój czas, aby swoim wyszkoleniem służyć ludziom. Czujcie się u nas zawsze dobrze. Dziękuję Wam - mówił, witając żołnierzy burmistrz Goniądza Grzegorz Andrzej Dudkiewicz.
Następnie, w okolicach miejscowości Downary, żołnierze prowadzili symulację poszukiwań zaginionej osoby. Do tej pory żołnierze 1 Podlaskiej Brygady OT dwukrotnie byli angażowani w akcje poszukiwawcze (w grudniu 2018 roku i maju 2019 roku).
W niedzielę 10 listopada Terytorialsi, we współpracy z policją, ćwiczyli izolowanie obszaru, w którym - zgodnie ze scenariuszem ćwiczenia - odnaleziony został niewybuch.
Naszym celem jest prowadzenie szkolenia w terenie, w którym może wystąpić potencjalne zagrożenie - wyjaśnia dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Sławomir Kocanowski. Takie współdziałanie jest też najlepszą metodą budowania relacji z osobami odpowiedzialnymi za zarządzanie kryzysowe na poziomie lokalnym - dodał płk Kocanowski.
Wkrótce pododdziały z batalionów w Suwałkach, Łomży i Hajnówce rozpoczną podobne ćwiczenia.
Elementy systemu zarządzania kryzysowego WOT stanowią integralną część systemu zarządzania kryzysowego resortu obrony narodowej. Celem WOT jest uzupełnianie, a nie dublowanie możliwości cywilnych służb.

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?