Podlascy terytorialsi podsumowują 2018 rok (zdjęcia)

(adek)
Podsumowanie 2018 roku w 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej DWOT
„Ten rok będziemy wspominać jako okres intensywnych szkoleń i dalszego rozwoju brygady. Był to też czas praktycznego sprawdzianu naszej gotowości do wsparcia służb mundurowych i ratowniczych” - mówi dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Sławomir Kocanowski.

Rozbudowa struktur

Drugi rok funkcjonowania 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej (1PBOT) to czas dynamicznego rozwoju jej struktur. W efekcie ośmiu przysiąg wojskowych, które odbyły się w 2018 roku, brygada przekroczyła liczbę 2 000 żołnierzy.

- Pod względem liczebności Wojska Obrony Terytorialnej są drugim rodzajem Sił Zbrojnych, w którym pełni służbę ponad 17 000 żołnierzy - mówi Łukasz Wilczewski oficer prasowy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław”. - Można zatem stwierdzić, że co ósmy Terytorials pochodzi z województwa podlaskiego.

1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej pokazała swój sprzęt. Mają wozy terenowe, quada, a nawet narty [WIDEO, ZDJĘCIA]

Ponadto w październiku w Bielsku Podlaskim otwarta została siedziba dowództwa 14 batalionu lekkiej piechoty oraz punkty rekrutacyjne w Wysokiem Mazowieckiem i Grajewie.

Intensywny rok

W mijającym roku aż 45 tygodni wypełnionych było co najmniej jedną formą szkolenia.
W kulminacyjnym okresie, na terenie całego województwa, ćwiczyło nawet prawie
900 żołnierzy. Dzięki tej stałej obecności w lipcu Terytorialsi błyskawicznie zareagowali na wezwanie do wsparcia służb w zabezpieczeniu miejsca odnalezienia niewybuchu w Łomży.

„Terytorialność to dla mnie po prostu bliskość. Jest duży związek między tą bliskością, a szybkością reagowania” – dodaje szer. OT Marek Derlukiewicz z 11 batalionu lekkiej piechoty w Białymstoku, w cywilu kierownik działu sprzedaży i łańcucha dostaw oraz ojciec trójki dzieci.

Podlascy Terytorialsi na plaży Dojlidy w Białymstoku uczyli się ratownictwa wodnego (zdjęcia)

W połowie roku kompania lekkiej piechoty 11 blp w Białymstoku – jako jedna z pierwszych w WOT - rozpoczęła szkolenie specjalistyczne. Nim to się stało, Terytorialsi przeszli 14-dniowe szkolenie zintegrowane połączone z egzaminami po pierwszym roku służby. Od czwartego kwartału szkolenie specjalistyczne prowadzone jest we wszystkich batalionach 1PBOT.

W listopadzie podlascy Terytorialsi brali udział w największym w 2018 r. ćwiczeniu w Siłach Zbrojnych - ANAKONDA-18. Scenariusz ćwiczenia pozwolił na sprawdzenie współdziałania żołnierzy WOT z administracją cywilną, strażą graniczną, policją oraz innymi służbami.

W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości współpraca ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej nabrała dodatkowego, symbolicznego wymiaru. Kombatanci brali aktywny udział w życiu brygady. Żołnierze AK byli gośćmi honorowymi przysiąg wojskowych oraz spotkań okolicznościowych, w trakcie których przekazywali młodemu pokoleniu pamięć o swojej służbie i niegasnącej nadziei na odzyskanie wolności.

Ludzie najważniejszym zasobem

Podlascy Terytorialsi to głównie ludzie młodzi i w średnim wieku. Prawie 95% żołnierzy OT jest w przedziale wieku od 18 do 45 lat.

O tym, że WOT umożliwiają zbalansowanie życia zawodowego i służby dowodzą dane o zatrudnieniu żołnierzy OT. Około 70% Terytorialsów to osoby pracujące. Pozostali żołnierze głównie studiują lub uczą się.

„Fenomen służby w WOT polega na tym, że nie jest to trudne do pogodzenia. Jeden weekend w miesiącu myślę, że każdy jest w stanie wygospodarować, a i dwa tygodnie szkolenia poligonowego w roku też nie powinno być jakimś wyzwaniem” - dodaje szer. Derlukiewicz.

Dzięki temu WOT integrują mieszkańców województwa podlaskiego o różnym doświadczeniu, pasjach, zainteresowaniach i zawodach. Na szkoleniach współpracują ze sobą, tworząc jeden zespół, menadżer z pracownikiem, nauczyciel z uczniem, a nawet pracownicy na co dzień konkurujących ze sobą firm. „Najfajniejsze jest to, że sobie nawzajem pomagamy i wspieramy. Nie ma niezdrowej rywalizacji” - mówi szer. Derlukiewicz.

Prawie 80% ochotników ma wyższe i średnie wykształcenie, a 40% żołnierzy OT ukończyło szkołę lub uczelnię o profilu technicznym.

Wśród podlaskich Terytorialsów jest już 12% kobiet i ta wartość stale rośnie. „Dla mnie wstąpienie do WOT stanowi wyraz patriotyzmu oraz najważniejszego zobowiązania wobec Ojczyzny. Dodatkową motywacją jest właśnie terytorialność, czyli ochrona i obrona rodziny, przyjaciół, sąsiadów, ludzi których znam oraz miejscowości, z którą jestem związana” – tłumaczy szer. Barbara Kaczmarczyk z 13 batalionu lekkiej piechoty, nauczycielka WF.

W 2018 roku nie brakowało sukcesów sportowych. Największym osiągnięciem podlaskich Terytorialsów jest zdobycie wicemistrzostwa Wojska Polskiego w sztafecie pływackiej 4 x 50 m stylem dowolnym. Ponadto żołnierze 1PBOT zdobyli mistrzostwo WOT w biegach przełajowych, siatkówce i pływaniu.

Niektóre osiągnięcia Terytorialsów wykraczają poza ramy zawodów wojskowych.

W 12 batalionie lekkiej piechoty w Suwałkach służbę pełni Mistrz Polski Karate Kyokushin szer. Adam Kawka: „Jestem studentem wychowania fizycznego oraz instruktorem i zawodnikiem karate kyokushin. Czasem ciężko jest połączyć życie prywatne ze służbą, ponieważ mam dużo wyjazdów na obozy kadry Polski lub zawody, ale daję radę”.

1PBOT w systemie zarządzania kryzysowego

Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej siły i środki 1PBOT zostały włączone do systemu zarządzania kryzysowego. Celem WOT jest uzupełnianie, a nie dublowanie, możliwości służb cywilnych.

„Dla mnie terytorialność to przyjęcie w jakiś sposób odpowiedzialności za nasz region. Poprzez służbę mogę dołożyć cegiełkę do podnoszenia obronności naszej ojczyzny” - tłumaczy kpr. OT Jacek Antoniuk z 14 batalionu lekkiej piechoty w Bielsku Podlaskim, na co dzień pracownik firmy zajmującej się budownictwem modułowym.

1PBOT utrzymuje w całodobowej gotowości Zespół Oceny Wsparcia, którego głównym zadaniem jest ocena sytuacji w przypadku wystąpienia zagrożenia, nawiązanie współpracy z administracją cywilną i wojskową oraz oszacowanie potrzeby użycia sił i środków z zasobów Sił Zbrojnych RP. Kolejnym elementem systemu jest Zespół Wsparcia Odbudowy odpowiadający za przywracanie normalnego funkcjonowania na terenach objętych skutkami kryzysu.

We współpracy z Dowództwem WOT i urzędem wojewódzkim 1PBOT zainaugurowała projekt PARASOL na terenie województwa podlaskiego. Celem projektu jest przygotowanie administracji cywilnej, służb i inspekcji do współdziałania z Wojskami Obrony Terytorialnej w zakresie wsparcia lokalnych społeczności w sytuacjach kryzysowych. W pierwszych warsztatach udział wzięli przedstawiciele samorządów oraz podległych im służb i instytucji odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe na terenie powiatów: białostockiego, monieckiego i sokólskiego.

Zawsze gotowi, zawsze blisko

Kilka tygodniu temu nastąpiła pierwsza alarmowa aktywacja sił 1PBOT. Prawie 70 Terytorialsów pozostawiło codzienne zajęcia, aby wesprzeć służby w akcji poszukiwawczej prowadzonej w okolicach Czeremchy. Wśród uczestników akcji byli m.in. żołnierze, którzy zaledwie dwa dni wcześniej złożyli przysięgę wojskową.

Jednym z kluczowych projektów WOT jest „Krwioobieg Terytorialsa”. Dzięki zaangażowaniu żołnierzy 1PBOT w 2018 r. oddanych zostało 270 litrów krwi. Ponad dwudziestu żołnierzy uhonorowano państwowymi odznaczeniami dla zasłużonych krwiodawców.

„Wspólnie z żołnierzami z naszego batalionu wspomagamy również Szlachetną Paczkę oraz zorganizowaliśmy zbiórkę karmy dla zwierząt ze schroniska w Hajnówce” - dodaje kpr. Antoniuk.

Podlascy żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej ukończyli szkolenie WOPR (zdjęcia)

Plany na 2019 rok

Średnio trzy tygodnie w każdym miesiącu będą wypełnione co najmniej jedną formą szkolenia. W połowie roku pierwsze pododdziały rozpoczną trzeci, ostatni etap, czyli szkolenie zgrywające.

Żołnierze będą nadal rozwijać kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Projekt PARASOL zostanie zrealizowany w rejonach odpowiedzialności batalionów z Suwałk, Łomży oraz Bielska Podlaskiego.

W 2019 roku wdrożony będzie też nowy sprzęt, w tym taki który jest pomocny w prowadzeniu akcji poszukiwawczych (np. drony FlyEye).

"Nadchodzący rok także będzie wymagający. Czeka nas mnóstwo wyzwań, ale patrząc na entuzjazm moich żołnierzy jestem przekonany, że osiągniemy cele postawione przez przełożonych" - podsumowuje dowódca brygady płk Sławomir Kocanowski.

Terytorialsi z Suwałk i z Hajnówki opuścili Orzysz - wojskow...

Pokaz sprzętu Wojsk Obrony Terytorialnej w Białystok

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 27

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

g
gościówa
W dniu 30.12.2018 o 08:06, Gość napisał:

Ruskije spod Belska i Hajnołki pajduć do Sowietów (swaich) i buduć ciebia sochraniać kak w 1945 hadu.To POniał wsio?

 

Sochraniać - co za słowo??? Chyba chciałeś coś po swojomu napisać, ale ci nie wyszło - ha ha ha!!! 

G
Gość
W dniu 03.01.2019 o 01:45, Gość napisał:

Moskwy nie zdobyli. Jeszcze ze dwa sezony bez sukcesów i czas będzie zgasić światło. Za 5 lat mało kto będzie pamiętał o "terytorialsach"

Może zapisz się to będą i "sukcesy"...
Hahaha
G
Gość

Moskwy nie zdobyli.
Jeszcze ze dwa sezony bez sukcesów i czas będzie zgasić światło. Za 5 lat mało kto będzie pamiętał o "terytorialsach"

G
Gość
W dniu 30.12.2018 o 10:11, Gość napisał:

Tak zwana polska II -wywiad II Oddziału Sztabu Generalnego jeszcze w maju 1939 w lasach Janowskich i Wadowickich szkolił żydowskich terrorystów gdy w tym czasie minister RP urządzał z Niemcami bale,polowania  i popijawy. Jechały wtedy składy broni i amunicji /zamiast na wyposażenie polskiej armii/ do Palestyny.Gdy wybuchła wojna osławiona "polska II -ka" zamiast zniszczyć kartoteki polskiej agentury zostawiła je w "darze" dla Niemców.Dzisiaj zamiast kupować nowe czołgi i sprzęt PISrael "remontuje" złom a potem cichcem wysyła na upa inę do walki z powstańcami na Donbasie.Tak PISrael wspiera syjonistyczną juntę w Kijowie.

Jestes toksyczny, bo nażarleś się guanego anty..

G
Gość
W dniu 29.12.2018 o 23:27, PSL Ocalenie napisał:

My znamy takich obrońców ojczyzny co nad ranem w 46/47/48 przychodzili do rolnictwa . Najpierw prosili , potem żądali a na końcu jak już człowiek nie mioł (Niemcy na kontyngent zabrali ) to palili gospodarki . A jak się ktoś poszedł na posterunek milicji pożalic że go obrabowali to od konfidentów zwyzwali i zastrzeleły i gospodarke spalely . Ni mom zdrowia do rachunkow . Wiecie ile 50 chłopa musi żreć przez tydzień /chleba /jajek / mięsa/kartofli . A 500 chlopa przez miesiąc. A widzieliście jaka zaniedbana jest wieś . Gdzie te krowy co dom , Swinie prosiaki co dom , gdzie kury indyki i gęsi . Kto teraz ma zboże i ziemniaki , ogródek warzywny . Domy wille , stodoły na warsztaty . Jak zrobią wojnę z Ruskimi .......Wymrą ludzie z głodu . A reszta ucieknie za ocean . A mafia terrortorialsów będzie paliła i grabila ................nos

Ruskije spod Belska i Hajnołki pajduć do Sowietów (swaich) i buduć ciebia sochraniać kak w 1945 hadu.
To POniał wsio?
O
OLa
W dniu 29.12.2018 o 19:56, Gość napisał:

Oni zawsze sobie radzą,szczują,prowokują a potem po podpaleniu Polski wieją jak  wiali we wrześniu 1939r. z walizami,a 70-100 ton złota zaginęło bezpowrotnie.Zapewne jak zwykle posłużyło do budowy syjonistycznego Izraela.

Popieram w 100 procentrach

P
PSL Ocalenie

My znamy takich obrońców ojczyzny co nad ranem w 46/47/48 przychodzili do rolnictwa . Najpierw prosili , potem żądali a na końcu jak już człowiek nie mioł (Niemcy na kontyngent zabrali ) to palili gospodarki . A jak się ktoś poszedł na posterunek milicji pożalic że go obrabowali  to od konfidentów zwyzwali i zastrzeleły i gospodarke spalely . Ni mom zdrowia do rachunkow . Wiecie ile 50 chłopa musi żreć przez tydzień /chleba /jajek / mięsa/kartofli . A 500 chlopa przez miesiąc. A widzieliście jaka zaniedbana jest wieś . Gdzie te krowy co dom , Swinie prosiaki co dom , gdzie kury indyki i gęsi . Kto teraz ma zboże i ziemniaki , ogródek warzywny . Domy wille , stodoły na warsztaty . Jak zrobią wojnę z Ruskimi .......Wymrą ludzie z głodu . A reszta ucieknie za ocean . A  mafia terrortorialsów będzie paliła i grabila ................nos

 

G
Gość
W dniu 29.12.2018 o 20:35, richo napisał:

Durny jesteś jak przysłowiowy but , a może wolisz byc nazywany bucem.

A coś bardziej merytorycznie...?
r
richo
W dniu 29.12.2018 o 19:56, Gość napisał:

Oni zawsze sobie radzą,szczują,prowokują a potem po podpaleniu Polski wieją jak  wiali we wrześniu 1939r. z walizami,a 70-100 ton złota zaginęło bezpowrotnie.Zapewne jak zwykle posłużyło do budowy syjonistycznego Izraela.

Durny jesteś jak przysłowiowy but , a może wolisz byc nazywany bucem.

G
Gość
W dniu 29.12.2018 o 16:52, Gość napisał:

Domyślam się, że masz zamiar "bronić" Wolaków, Polacy na szczęście poradzą sobie bez macierewiczówek o ciebie.

"Poradzisz" sobie jak np. Sikorski, Balcerowicz czy Gronkiewicz, bo masz podwójne obywatelstwo i spieprzysz  jak to zwykle "elyty" robią?

G
Gość

To jeszcze pochwalcie się i napiszcie ile dzików przegoniliście na Białoruską stronę ,pewnie też są prowadzone  statystyki a który "bohater" przegoni najwięcej  dostaje order z ziemniaka.

d
drzazga
W dniu 28.12.2018 o 21:38, gość napisał:

Bo Rosjanie nie chcą, mają swoje, wiesz jak ich zmusić żeby brali od nas?

bardzo prosto - skonczyc z durna rusofobia i przestac udawac ze jestesmy pepkiem swiata i to tyle!

 

Jestem, bo płacę podatki na takich obiboków wykorzystywanych do celów politycznych przez skur.... polityków. Jestem, bo zatrudniam i płacę wszystkie potrzebne składki za zatrudnionych. Jestem, bo moja firma produkuje coś co potrafię sprzedać za granicą. Jestem, bo uczciwie zapier.... od świtu do nocy. Jestem, bo jestem uczciwy w stosunku do współobywateli.
A ty czemu chu... uważasz się za Polaka?
Bo jeb.... tu czerstwe kawałki o terytorialsach, a może z powodu obrzucania innych błotem mających inne niż ty poglądy, a może od poddawania w wątpliwość czyjejś polskości?
Powiedz co ty robisz wymiernego dla Polski po za btedzeniem na forum?

5+

d
drzazga
W dniu 28.12.2018 o 21:38, gość napisał:

Bo Rosjanie nie chcą, mają swoje, wiesz jak ich zmusić żeby brali od nas?

bardzo prosto - skonczyc z durna rusofobia i przestac udawac ze jestesmy pepkiem swiata i to tyle!

G
Gość
W dniu 29.12.2018 o 16:42, Gość napisał:

Ja zapier... alam w twojej zasr... mej firmie a ty śmieciu patrzysz tylko jak mnie wyru... ać z każdej strony.A po tygodniu harowy na ciebie i resztę po... banych przydupasów idę jeszcze na 2 dni do wojska gdzie po 12 godzin na słońcu, deszczu czy mrozie służę mojemu krajowi...I uwierz mi, że nie jest lekko.I nie obrażaj psi k... sie zaangażowanych w służbę ludzi, bo bęcwały twojego pokroju i myślenia już porezygnowały z OT.PS. Użyłem twojej agresywnej i wulgarne retoryki, bo jesteś tępym chamem. I tak zapewne zachowujesz się w stosunku do swoich pracowników.

Domyślam się, że masz zamiar "bronić" Wolaków, Polacy na szczęście poradzą sobie bez macierewiczówek o ciebie.

G
Gość
W dniu 29.12.2018 o 13:52, Gość napisał:

Jestem, bo płacę podatki na takich obiboków wykorzystywanych do celów politycznych przez skur.... polityków. Jestem, bo zatrudniam i płacę wszystkie potrzebne składki za zatrudnionych. Jestem, bo moja firma produkuje coś co potrafię sprzedać za granicą. Jestem, bo uczciwie zapier.... od świtu do nocy. Jestem, bo jestem uczciwy w stosunku do współobywateli.A ty czemu chu... uważasz się za Polaka?Bo jeb.... tu czerstwe kawałki o terytorialsach, a może z powodu obrzucania innych błotem mających inne niż ty poglądy, a może od poddawania w wątpliwość czyjejś polskości?Powiedz co ty robisz wymiernego dla Polski po za btedzeniem na forum?

Ja zapier... alam w twojej zasr... mej firmie a ty śmieciu patrzysz tylko jak mnie wyru... ać z każdej strony.
A po tygodniu harowy na ciebie i resztę po... banych przydupasów idę jeszcze na 2 dni do wojska gdzie po 12 godzin na słońcu, deszczu czy mrozie służę mojemu krajowi...
I uwierz mi, że nie jest lekko.
I nie obrażaj psi k... sie zaangażowanych w służbę ludzi, bo bęcwały twojego pokroju i myślenia już porezygnowały z OT.
PS. Użyłem twojej agresywnej i wulgarne retoryki, bo jesteś tępym chamem. I tak zapewne zachowujesz się w stosunku do swoich pracowników.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3