Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlascy samorządowcy o zmianach w ordynacji wyborczej

(adek) na podst. wrotapodlasia.pl
Podlascy samorządowcy o zmianach w ordynacji wyborczej
Podlascy samorządowcy o zmianach w ordynacji wyborczej bialystok.pl
Dwukadencyjność – to zmniejszanie roli samorządu i odsuwanie od polityki ludzi, którzy najlepiej znają problemy lokalnych społeczności. W środę w Białymstoku już po raz kolejny spotkali się samorządowcy: marszałek województwa, prezydenci, burmistrzowie i wójtowie na Podlaskim Forum Samorządowym. Główny temat spotkania to zmiany w ordynacji wyborczej, jakie chcą wprowadzić posłowie rządzącej partii.

– Wciąż podtrzymujemy nasze ustalenia dotyczące postulatu o przestrzeganiu konstytucji, o słuchaniu głosu społeczeństwa – powiedział Mirosław Lech, wójt gminy Korycin. – Jesteśmy zatroskani o Polskę, o rozwój naszych małych ojczyzn i nie możemy się zgodzić na wprowadzenie dwukadencyjności. To podcina nogi, przeczy rozwojowi, eliminuje z pracy tych, którzy mają doświadczenie, którzy chcą się rozwijać. I to jest nielogiczne.

– Samorząd województwa także wyraża obawy odnośnie proponowanych zmian w ordynacji wyborczej. Przede wszystkim te zmiany powinny być szeroko skonsultowane z samorządowcami, mieszkańcami. Tymczasem widzimy, że może to być wprowadzone w trybie szybkiej ścieżki – podkreślał marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński. – […] niepokoją nas plany zmiany okręgów wyborczych, o czym mają decydować powołani komisarze wyborczy. Także likwidacja Jednomandatowych Okręgów Wyborczych nie jest dobrym rozwiązaniem.

Z kolei Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, zwrócił uwagę na dyskusyjne i niezrozumiałe zapisy.

– W projekcie nie jest zniesiona dwukadencyjność wsteczna. Niezrozumiały jest też zapis, że radny może kandydować w każdej gminie na terenie województwa. Ponadto, proponowany nowy sposób liczenia głosów wydłuża czas ogłoszenia wyników i zwiększy dwukrotnie koszt wyborów z powodu obowiązku pracy dwóch komisji – powiedział Tadeusz Truskolaski.

W czasie spotkania samorządowcy zabrali głos jeszcze w dwóch innych sprawach.

– Pierwsze dotyczy wprowadzenia opodatkowania dotacji unijnych dla nowych inwestycji z Odnawialnych Źródeł Energii przeprowadzanych przez samorządy na rzecz mieszkańców (chodzi o energię konsumencką, instalacje solarne), co spowoduje wzrost kosztów o 23 procent i zniechęca mieszkańców – podnosił Mirosław Lech. – Kolejna rzecz to apelujemy, aby procedury kontrolne przy wykorzystaniu środków unijnych były rozsądne, aby instytucje kontrolne realizowały prawo, ale bez „przesadyzmu” bo jest to działanie ze szkodą dla rozwoju samorządu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny