Czternastu prezesów podlaskich firm znalazło się na liście 500 Menedżerów 2012 „Pulsu Biznesu”.

Gazeta stworzyła ją po raz pierwszy i są tu zarówno szefowie wielkich firm giełdowych, jak i małych spółek. Najpierw z KRS wytypowano tych, którzy pełnią funkcje prezesów nieprzerwanie od 2010 r. Potem na  podstawie danych finansowych wybrano te firmy, które wykazały wzrost sprzedaży i zysku, terminowo składają sprawozdania finansowe, nie mają w historii  negatywnych zdarzeń prawnych (wnioski o upadłość czy likwidację). Następnie przyznawane były punkty za dynamikę wzrostu sprzedaży i zysku.

Listę menedżerów z woj. podlaskiego otwiera na 74. miejscu Jarosław Antychowicz z Infinity Group (Białystok).
Kolejni prezesi to: 78. Artur  Waszkiewicz, Elektromontaż Wschód (Białystok), 163. Ignacy Karczewski, Karcz (Białystok), 210. Bartłomiej Sławomir Niewiński BV Kontakty  Międzynarodowe (Białystok), 234. Jacek Marek Kucharewicz, Metal Fach (Sokółka), 282. Aleksander Ludwik Ryś, Białostockie Kopalnie Surowców Mineralnych (Białystok), 296. Robert Andrzej Micał Polbud (Bielsk Podlaski), 303. Marcin Aleksander Szymczuk, Naftan (Orla), 342. Bronisław  Woźnialis, Reso Europa Service (Suwałki), 348. Krzysztof Sokołowski, Kalter (Białystok), 400. Maciej Piotr Mazur, Firma Biegłych Rewidentów Mazur i Partnerzy (Białystok), 418. Sergiusz Pacewicz, Pakplus (Bielsk Podlaski), 485. Mirosław Popławski, Electrum (Białystok).

Dodatkowo w kategorii specjalnej „Firmy o przychodach do 1 mln zł”, na stu wyróżnionych znalazło się pięciu menedżerów z woj. podlaskiego.
Są to: na miejscu 18. Rafał Chmielewski, ProjektPro (Białystok), 28. Adam Ptasiński  BR Konsorcjum (Białystok), 32. Jerzy Zujko, Stadler Elementy Budowlane (Suchowola), 49. Jan Milewski, Partner (Białystok), 82. Jerzy Szmurło, Szmurło Consulting (Białystok). 

 

400. Maciej Piotr Mazur, Firma Biegłych Rewidentów Mazur i Partnerzy (Białystok): 

                              Szczerze mówiąc jestem bardzo zaskoczony swoją obecnością w tym prestiżowym zestawieniu. Myślę, że jest wielu innych menedżerów, którzy tylko ze względu na sposób oceny przyjęty w tym rankingu się w nim nie znaleźli. W rankingu oceniana była między innymi dynamika wzrostu przychodów oraz dynamika wzrostu zysku kierowanych przez menedżerów przedsiębiorstw. Biorąc pod uwagę te kryteria, to rzeczywiście nie mamy się czego wstydzić. 80-proc. przyrost przychodów i prawie 70-proc. wzrost zysku są w mojej ocenie zadawalającymi wskaźnikami. Tym bardziej, że osiągana przez nas rentowność jest również na dobrym poziomie. Cieszy fakt, ze klienci doceniają jakość naszych usług. Jest to głównie zasługa ciężkiej pracy całego naszego zespołu. Trochę nam pomogło to, że są to tak naprawdę pierwsze trzy lata działalności nowej firmy i w tym okresie łatwiej jest uzyskiwać dynamiczne przyrosty ocenianych w rankingu parametrów. Mam jednak nadzieją, że mimo spowolnienia w gospodarce, jakość świadczonych przez nas usług oraz nasza pracowitość, pozwolą nam nadal pozyskiwać nowych klientów i zwiększać rozmiar naszej działalności.