Podczas Wystawy Światowej EXPO 2020 w Dubaju będzie wspólna prezentacja woj. podlaskiego oraz resortu klimatu i środowiska

OPRAC.: wal
Wspólna prezentacja Województwa Podlaskiego oraz resortu klimatu i środowiska pod hasłem Xylopolis będzie częścią Wystawy Światowej EXPO 2020 w Dubaju. Region zaprezentuje ją w trakcie Tygodnia Podlaskiego, 15-24 października 2021 r. Szczegóły przedsięwzięcia zostały przedstawione podczas konferencji prasowej (27.05), która zainaugurowała kampanię promocyjną projektu Fot. Mateusz Duchnowski/ Wrota Podlasia
Xylopolis, czyli opowieść o mariażu pierwotnej natury z nowoczesną technologią. To wizja puszczy krzemowej, czystej gospodarki, która na zasadach symbiozy z przyrodą tworzy ekosystem dwóch spójnych organizmów wzajemnie wspierających się i dbających o siebie. I wspólna prezentacja na EXPO 2021 w Dubaju województwa podlaskiego i ministerstwa klimatu w Pawilonie Polskim w ramach wystawy czasowej, w dniach 15-24 października 2021 r. Celem przedsięwzięcia jest promocja kultury, nauki, gospodarki i walorów turystycznych regionu.

Będzie to historia, głęboko i prawdziwie osadzona w rzeczywistości podlaskiego regionu, w którym lasy są jednym z najcenniejszych bogactw przyrodniczych, a drewno – surowcem, który od zawsze miał ogromny wpływ na życie mieszkańców i odgrywał ważną rolę w rozwoju gospodarczym i społecznym. Wystawa połączy wiedzę o podlaskiej naturze z przykładami potencjału, kreatywności i osiągnięć mieszkańców w obszarze badań, nowych technologii, rozwojowych branż gospodarki czy sztuki.

- Wszystko, co robimy w projekcie Xylopolis przedstawia najlepsze strony województwa podlaskiego. Powinniśmy pokazywać światu swój potencjał. Jest bardzo dużo rzeczy, których nie ma na świecie, a są tylko u nas. Korzystajmy z naszej wyjątkowości - powiedział marszałek Artur Kosicki podczas konferencji zapowiadającej kampanię promocyjną wystawy.

Wystawa przyczyni się też do kreowania wizerunku Polski jako kraju łączącego elementy ochrony środowiska z pozostałymi filarami zrównoważonego rozwoju, tj. rozwojem ekonomicznym i społecznym oraz dziedzictwem kulturowym. Pomoże też w wypromowaniu polskich osiągnięć w dziedzinie ochrony środowiska, takich jak ochrona różnorodności biologicznej czy eko-innowacje.  

- Projekt Xylopolis jest piękną wizytówką Polski, a województwo podlaskie jest województwem wyjątkowym, będącym gospodarzem wielu parków narodowych - przypomniał Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.

Rektor Politechniki Białostockiej prof. Marta Kosior–Kazberuk powiedziała, że pomysł, by połączyć w prezentacji dziedzictwo kulturowe, unikalne walory Podlaskiego oraz rozwój zrównoważony z poszanowaniem natury stworzył unikatowy projekt wystawy.

- A zaczęło się wszystko od pierwotnej idei, za która stał Wojciech Jarmołowicz, prezes naszej Fundacji Unitalent. Z połączenia pomocy w kreowaniu przyszłości młodych ludzi z działaniami ekologicznymi, które są dla nich bardzo ważne - wyjawił Jan Mikołuszko, przewodniczący Rady Fundacji Grupy Unibep Unitalent. - Ziarno było nasze, ale padło na dobrą glebę, którą było kierownictwo urzędu marszałkowskiego. I świetnie się rozwinęło. A potem w dbanie o nie zaangażowało się tak wielu fantastycznych partnerów

Przypomniał też, że Bielsk Podlaski, gdzie znajduje się siedziba Unibepu, jest polską stolicą, a być może i europejską, budownictwa drewnianego.

- Działajmy lokalnie, a efekty globalne w postaci prezentacji na #EXPO2021 i skutków tego projektu będą dla wszystkich korzystne - dodał prof. Robert Ciborowski, rektor Uniwersytetu w Białymstoku.

Koncepcję wystawy Xylopolis stworzyli studenci Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Inspirację stanowiła wiedza pracowników Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej. Identyfikację wizualną stworzyła dr Urszula Gireń.

Wystawie towarzyszyć będą występy artystyczne znanej grupy Fair Play Crew ze specjalnym programem „Komedia zasilana naturą” oraz pokaz elektromobilnych rowerów przyszłości przygotowany przez Adama Zdanowicza, twórcę największej w Polsce pracowni rowerów customowych.

W ramach kampanii promocyjnej przygotowana została m.in. strona internetowa Xylopolis, która ma być nie tylko źródłem informacji o wystawie i postępach prac nad nią, ale także narzędziem edukacji ekologicznej. Przedsięwzięcie realizowane jest w partnerstwie z Instytutem Ochrony Środowiska, Politechniką Białostocką, Uniwersytetem w Białymstoku oraz Fundacją Grupy Unibep Unitalent.

Z kolei odwiedzający Pawilon Polski w Tygodniu Podlaskim podczas wystawy EXPO będą mieli okazję wziąć udział w rodzinnych warsztatach prowadzonych przez studentów Politechniki Białostockiej oraz Uniwersytetu w Białymstoku. Dzięki podlaskim uczelniom region zaprezentuje przykłady nowoczesnych rozwiązań technologicznych, takich jak łaziki marsjańskie, które zamiast eksploatacji odległych planet mogą w przyszłości służyć zachowaniu pierwotnej natury. Zwiedzający będą też mogli nauczyć się budowania z naturalnych i powszechnie dostępnych materiałów domków dla owadów, co przyczyni się do upowszechniania postaw proekologicznych.

Czytaj też: Budżet województwa podlaskiego na 2021 rok. Zobacz, na co sejmik zamierza przeznaczyć pieniądze

W czerwcu zapłaciliśmy w sklepach mniej niż w maju

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie