Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podatki. Na czym polega i kiedy może być stosowana tzw. „ulga na złe długi”

(opr. peż)
Edward Kosakowski: Zasadniczym warunkiem dokonania korekty VAT należnego jest uzyskanie potwierdzenia odbioru przez dłużnika zawiadomienia o zamiarze skorygowania tego podatku.
Edward Kosakowski: Zasadniczym warunkiem dokonania korekty VAT należnego jest uzyskanie potwierdzenia odbioru przez dłużnika zawiadomienia o zamiarze skorygowania tego podatku.
Ulga na złe długi polega na umożliwieniu podatnikom VAT odzyskanie wcześniej zapłaconego podatku należnego od należności (obejmującej kwotę VAT), które stały się nieściągalne, a więc niezapłacone przez nabywcę - wyjaśnia Edward Kosakowski, biegły rewident, doradca podatkowy, prezes Kancelarii Księgowo-Audytorskiej Buchalteria w Białymstoku.

Ustawa o VAT umożliwia zatem skorygowanie podatku należnego z tytułu dokonanej dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, które nie zostały przez odbiorcę uregulowane w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności, określonego w umowie lub na fakturze.

Ulgę na złe długi stosuje się, gdy spełnione są następujące warunki:

  • dostawa towaru lub świadczenie usług została dokonana na rzecz podatnika, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji,
  • wierzytelności zostały uprzednio wykazane w deklaracji jako obrót opodatkowany i podatek należny,
  • wierzyciel i dłużnik na dzień dokonania korekty, są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni,
  • wierzytelności nie zostały zbyte,
  • od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona,
  • wierzyciel zawiadomił dłużnika o zamiarze skorygowania podatku należnego, a dłużnik w ciągu 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia nie uregulował należności w jakiejkolwiek formie.

Korekta VAT należnego następuje w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym upłynął 14 dniowy termin liczony od dnia otrzymania zawiadomienia przez dłużnika do uregulowania należności. Ale nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym wierzyciel uzyskał potwierdzenie odbioru przez dłużnika przedmiotowego zawiadomienia.

Zasadniczym więc warunkiem dokonania korekty VAT należnego jest uzyskanie potwierdzenia odbioru przez dłużnika zawiadomienia o zamiarze skorygowania podatku należnego.

O dokonanej korekcie podatnik jest obowiązany zawiadomić:

  • właściwy dla podatnika US wraz z podaniem kwot korekty podatku należnego; zawiadomienie składa się wraz deklaracją podatkową, w której dokonuje się korekty podatku należnego,
  • dłużnika  - (w ciągu 7 dni od dnia dokonania korekty - a kopię zawiadomienia przesłać do właściwego dla siebie US.

Natomiast dłużnik, który pomimo otrzymania zawiadomienia o zamiarze korekty nie uregulował należności w terminie 14 od dnia jego otrzymania, ma obowiązek pomniejszenia podatku naliczonego podlegającego odliczeniu. Albo też do odpowiedniego powiększenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku wynikającą z nieuregulowanych faktur (poprzez korektę deklaracji za okres, w którym dokonał odliczenia).

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny