Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podatki 2009: Ekspert radzi

(es) Kurier Poranny
Krystyna: W 2009 roku dostałam w spadku mieszkanie, które w tym samym roku sprzedałam. Uzyskanego przychodu z tej transakcji nie zamierzam przeznaczyć na cele mieszkaniowe. W jaki sposób powinnam rozliczyć otrzymany przychód i na jakim druku? – Opodatkowanie przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych uzależnione będzie od czasu, kiedy nieruchomość została nabyta - mówiła dziś na telefonicznym dyżurze w Kurierze Porannym Alicja Siedlecka, kierownik oddziału podatku dochodowego i podatków majątkowych osób fizycznych w Izbie Skarbowej.

W pani przypadku nabycie mieszkania nastąpiło w 2009 roku, zatem zastosowanie będą miały przepisy ustawy z 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązujące w 2009 roku.

W 2009 roku przepisy tej ustawy nie przewidywały zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkania nabytego w spadku. Opodatkowaniu będzie podlegał dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego, a kosztami uzyskania tego przychodu. Zgodnie z przepisem art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Stosownie do art. 22 ust. 6 d tej ustawy, kosztami uzyskania przychodu są udokumentowane nakłady zwiększające wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwota zapłaconego podatku od spadków i darowizn przypadającego od sprzedanej nieruchomości. Dochód ustalony w taki sposób należy opodatkować stawką podatku w wysokości 19 proc.

W terminie do 30 kwietnia 2010 roku dochód ze sprzedaży mieszkania uzyskany w 2009 roku należy wykazać w zeznaniu podatkowym PIT-39.

Roman: Jestem osobą niepełnosprawną, mam II grupę inwalidzką z ogólnego stanu zdrowia. Czy mogę od dochodu za 2009 rok odliczyć wydatki poniesione na zakup leków?

– W ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć wydatki poniesione w roku podatkowym na zakup leków. Odliczenie, to wysokość stanowiąca różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu, a kwotą 100 zł. Oczywiście takiego wyliczenia należy dokonać dla każdego miesiąca, w którym kupowane były leki.

Po zsumowaniu nadwyżek z poszczególnych miesięcy otrzymujemy kwotę do odliczenia w zeznaniu podatkowym. Do dokonania takiego odliczenia, oprócz posiadania grupy inwalidzkiej, konieczne jest, aby lekarz specjalista stwierdził, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki stale lub czasowo. Dowodem potwierdzającym konieczność stosowania leków jest zaświadczenie lekarskie ale tylko od lekarza specjalisty. Natomiast dowodem potwierdzającym wydatek jest faktura wydana przez aptekę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny