MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podatek od zbiórek charytatywnych oraz wyższe ulgi na darowizny odrzucone przez Senat. Co dalej z ustawą deregulacyjną?

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
7 marca Sejm zadecyduje o przyszłości ustawy deregulacyjnej
7 marca Sejm zadecyduje o przyszłości ustawy deregulacyjnej Grzegorz Jakubowski / Polska Press
Senat odrzucił w całości tzw. ustawę deregulacyjną, wprowadzającą kilka nowości w podatku od spadków i darowizn. Największe kontrowersje budziły zapisy, umożliwiające opodatkowanie zbiórek publicznych dla osób potrzebujących. Teraz projekt powróci do Sejmu, który w tej sytuacji może odrzucić przepisy w całości lub przyjąć bez poprawek.

Spis treści

Kilka dni temu senakie komisje zaproponowały poprawkę, która całkowicie wykreśla zmiany proponowane w ustawie deregulacyjnej. W środę izba wyższa przychyliła się do tej rekomendacji, akceptując wniosek o odrzuceniu przepisów.

W takiej sytuacji ustawa ponownie trafi do Sejmu, który zadecyduje o jej przyszłości. Posłowie mogą odrzucić propozycję senacką większością głosów lub wyrzucić przepisy do kosza. Decyzję w tej sprawie poznamy na najbliższym posiedzeniu, które odbędzie się 7 marca.

Podatek od zbiórek i darowizn 2023 – na czym polega?

Pod koniec stycznia 2023 roku posłowie przyjęli nowelizację tzw. ustawy deregulacyjnej, która zakładała między innymi zwiększenie kwot wolnych od podatku przy spadkach lub darowiznach. Jedna z zaproponowanych poprawek wzbudziła spore kontrowersje, narażając dużą grupę osób na wysokie opłaty.

Obecnie w trakcie zbiórki trzeba odprowadzać podatek, ale tylko od pojedynczych wpłat, wyższych niż 5308 złotych. W nowych przepisach znalazł się jednak zapis, z którego wynikało, że opodatkowanie będzie zależne również od zbiorczej sumy przekazanych datków, której próg ustalono na 54 180 złotych.

W przypadku przekroczenia powyższego progu obowiązywać miał podatek:

  • 12 proc. – do kwoty 11 128 złotych,
  • 16 proc. – od 11 128 do 22 256 złotych,
  • 20 proc. – powyżej 22 256 złotych.

Jak ostrzegali eksperci, zatwierdzone przez Sejm zmiany dotknęłyby cały sektor crowdfundingowy, czyli organizatorów zbiórek na leczenie, operacje, rehabilitacje czy odbudowę domu po pożarze. Nowy podatek sprawiłby, że część osób potrzebujących nie otrzymałaby pomocy na czas.

Premier przeciwny nowym przepisom

Pod koniec stycznia premier Mateusz Morawiecki poinformował, że nie pozwoli, by nowe przepisy „w jakikolwiek sposób wpłynęły na kwestię zbierania środków na cele charytatywne i tego typu inicjatywy”.

– Wydałem już dyspozycję Ministerstwu Finansów, żeby niezwłocznie uściślili te kwestie. Organizacje pomocowe mogą być spokojne, że te rozwiązania w żaden sposób nie wpłyną na ich bardzo ważną aktywność – przekazał premier.

Szef rządu zaznaczył, że żadnego nowego opodatkowania zrzutek nie będzie. Przepisy zostaną utrzymane w obowiązującej dotychczas wersji.

– Wracamy do takiego stanu, jaki był wcześniej. Trzeba powiedzieć uczciwie, że nadgorliwość niektórych urzędników, ale też być może dobra wola, chcieli coś uszczelnić, zmienić, doprowadziła do tego zamieszania, którego już nie ma – dodał Matusz Morawiecki.

Co ciekawe, nowe przepisy, które miały wejść w życie, w mniejszym stopniu dotknęłyby zbiórek między innymi na projekty medialne, gdyż te najczęściej realizowane są przez spółki fundacje, a także osoby zajmujące się prowadzeniem działalności gospodarczej. Do największych takich projektów można zaliczyć Radio Nowy Świat, a także Radio 357, które dzięki serwisowi Patronite uzbierały kolejno 22,3 mln złotych oraz 19,9 mln złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Podatek od zbiórek charytatywnych oraz wyższe ulgi na darowizny odrzucone przez Senat. Co dalej z ustawą deregulacyjną? - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny