Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pociąg do Białowieży pojedzie na Dni Techniki Kolejowej

Krystyna Kościewicz
Na razie pociąg do Białowieży jeździ tylko podczas Dni Techniki Kolejowej
Na razie pociąg do Białowieży jeździ tylko podczas Dni Techniki Kolejowej Krystyna Kościewicz
Pociąg trasę Hajnówka - Białowieża -Hajnówka pokona z prędkością do 20 km/h. Autobus szynowy ma 140 miejsc siedzących - mówi Andrzej Jacek Kierman, naczelnik działu eksploatacji PKP PLK Zakładu Linii Kolejowych w Białymstoku, rzecznik prasowy głównego organizatora Dni Techniki Kolejowej.

Dni Techniki Kolejowej

Dni Techniki Kolejowej

18 czerwca o godz. 11 ze stacji Hajnówka odjedzie pociąg do Białowieży. Od godz. 13, przy Restauracji Carskiej, czyli na terenie byłej Białowieży Towarowej, rozpocznie się piknik. O godz. 15 autobus szynowy wróci do Hajnówki.
Przejazd trasą Hajnówka - Białowieża Towarowa - Hajnówka odbędzie się z okazji dorocznych Dni Techniki Kolejowej.

Dlaczego Dni Techniki Kolejowej odbywają się akurat na trasie z Hajnówki do Białowieży?

Andrzej Jacek Kierman: Odpowiedź jest prozaicznie prosta. Bo Białowieża jest piękna, niepowtarzalna. Bo chcemy promować to, co warte zobaczenia, a jednocześnie przypominamy, że istniała linia kolejowa, którą można wykorzystywać, jeżeli nie komercyjnie to turystycznie. Jednym z motorów tej akcji jest Starostwo Powiatowe w Hajnówce, które w ten sposób pokazuje chęć rewitalizacji tej linii.

Czy inne małe miejscowości naszego województwa też proszą PLK o taką atrakcję?

- O tę konkretną atrakcję, czyli Dni Techniki Kolejowej - nie, ale jesteśmy w małych miejscowościach z naszą kampanią społeczną "Bezpieczny przejazd - Zatrzymaj się i żyj!". Nasi pracownicy prowadzą prelekcje w szkołach podstawowych i gimnazjach, jak bezpiecznie przekraczać przejazdy kolejowo-drogowe, omawiają sygnalizację znajdującą się na przejazdach, utrwalają u młodych ludzi prawidłowe zachowania. To nasza inwestycja w przyszłość. Gdy ci młodzi ludzie zaczną być użytkownikami dróg, będą do tego, właśnie przez nas, przygotowani. Prelekcja zawsze kończy się rozdaniem gadżetów naszej akcji. Organizujemy też spektakle teatralne dla dzieci w małych miejscowościach z przedstawieniem "Aban - i bezpieczny przejazd".

Jaki jest koszt organizacji przejazdu na trasie Hajnówka - Białowieża - Hajnówka?

- Organizatorzy, tj. PKP PLK Zakład Linii Kolejowych w Białymstoku, Przewozy Regionalne, Starostwo Powiatowe w Hajnówce ponoszą koszty każdy w swoim zakresie. Koszty mojego zakładu są minimalne, z uwagi na to, że i tak musimy utrzymywać w dobrym stanie zarządzany przez siebie odcinek linii 52, na którym odbędzie się przejazd.

Jaki pociąg pojedzie, z jaką prędkością, ilu pomieści pasażerów?

- Pociąg trasę Hajnówka - Białowieża -Hajnówka pokona z prędkością do 20 km/h. Autobus szynowy SA133, którym pojadą pasażerowie, w tym dniu i na tej trasie, ma 140 miejsc siedzących.

Ile kilometrów liczy torowisko Hajnówka - Białowieża?

- Długość torowiska z Hajnówki do Białowieży wynosi 20,514 km.

Tak było

Tak było

W 1894 roku do Hajnówki doprowadzono kolej.

W 1897 roku linia została przedłużona do Białowieży. Przejazdy pociągów na tej trasie zlikwidowano w 1994 roku.

W maju 2001 roku Starostwo Powiatowe w Hajnówce zafundowało mieszkańcom przejazd autobusem szynowym z Hajnówki do Białowieży Towarowej i z powrotem. Od 4 lat, raz do roku, miłośnicy kolei jadą tą trasą pociągiem. Przejazd przez Puszczę Białowieską jest jednym z punktów Dni Techniki Kolejowej.

Kto i na jakim odcinku jest właścicielem torowiska?

- Linia 52 (od km 25,552 do 29,374), czyli Hajnówka - Nieznany Bór, jest zarządzana przez PKP PLK Zakład Linii Kolejowych w Białymstoku. Od 29,374 km do 48,066 km jest zarządzana przez Starostwo Powiatowe w Hajnówce.

Czy trasa Hajnówka - Białowieża jest fragmentem linii 52?

- Linia 52 kiedyś, to linia Lewki - Białowieża. Dzisiaj, to Lewki - Nieznany Bór. Na odcinku Lewki - Hajnówka linia została zgłoszona do likwidacji. Czyli czynna jest na odcinku z Hajnówki do Nieznanego Boru.

Kto przygotowuje torowisko do przejazdu pociągu?

- Zarządcy infrastruktury, każdy na terenie przez siebie zarządzanym.

Czy stan techniczny trasy pozwala na jej ewentualną reaktywację? Podobno starosta hajnowski ma takie plany.

- Mogę odpowiadać za infrastrukturę zarządzaną przez mój zakład, a ona jest sprawna na całej swojej długości. Starostwo Powiatowe w Hajnówce również stara się utrzymywać w sprawności zarządzany przez siebie odcinek torów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny