Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pobieżne kontrole rodziny dzieciobójczyni z Hipolitowa. Wojewoda opublikował raport

Katarzyna Patalan-Brzostowska/Archiwum
Dzieciobójczyni z Hipolitowa jest już w białostockim areszcie
Dzieciobójczyni z Hipolitowa jest już w białostockim areszcie Katarzyna Patalan-Brzostowska/Archiwum
Brak należytej staranności przy załatwianiu spraw i niewystarczający nadzór bezpośredniego przełożonego to główne tezy po kontroli wojewody w ośrodku, który nadzorował rodzinę dzieciobójczyni z Hipolitowa.

Inspektorzy Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego przeprowadzili kontrolę doraźną w Ośrodku Pomocy Społecznej w Stawiskach. Jej przedmiotem był zakres pracy socjalnej prowadzonej z rodziną ze wsi Hipolitowo, w okresie od 1997 roku do początku listopada tego roku.

Inspektorzy dokonali ustaleń na podstawie dokumentów znajdujących się w posiadaniu Ośrodka, czyli wydanych decyzji, wywiadów środowiskowych, notatek służbowych, ewidencji wyjść służbowych, a także wyjaśnień kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej w Stawiskach oraz starszego pracownika socjalnego.

Ustalenia kontroli wskazują na brak należytej staranności przy załatwianiu spraw, niewłaściwe stosowanie obowiązujących przepisów prawa, wynikające z błędnej ich interpretacji, bądź ich nieznajomości, w szczególności ustawy o pomocy społecznej, utrudniony dostęp do aktualnych źródeł prawa oraz niewystarczający nadzór bezpośredniego przełożonego nad załatwianiem spraw przez podległych pracowników

Szczegółowe wyniki kontroli Ośrodka Pomocy Społecznej w Stawiskach

Ustalono, że:

-Biorąc pod uwagę całość dokumentacji, zapisy dokonywane w wywiadzie środowiskowym przez starszego pracownika można stwierdzić, że działania podejmowane przez Ośrodek miały na celu realizowanie zadania, zgodnie z definicją pracy socjalnej. Stwierdzono, jednak że odzwierciedlenie podejmowanych działań w dokumentacji prowadzonej przez starszego pracownika socjalnego, w szczególności, w części dotyczącej opisu pracy socjalnej, następowało w znikomym stopniu. W części wywiadów, jak też i notatek służbowych brak jest wniosków z dokonanych ustaleń dotyczących dalszej pracy z rodziną, stwierdzano w nich jedynie stan faktyczny jaki zastawał pracownik socjalny w domu rodziny.

-Brakuje udokumentowania współpracy ze szkołą, policją, kuratorem społecznym. Informacje o prowadzeniu takiej współpracy wynikają jedynie z ustnych wyjaśnień.

-W dokumentacji są rozbieżności w ewidencji wyjść służbowych ( prowadzona jest od 2010 roku) do rodziny oraz notatek służbowych. Są wyjścia, z których nie ma sporządzonych żadnych notatek służbowych i odwrotnie. Są notatki z wizyt, które nie figurują w ewidencji.

- Pomocy udzielano z urzędu, jak również na wniosek strony. W okresie od dnia 22 października 1997r. do dnia kontroli Ośrodek wielokrotnie udzielał pomocy w formie pieniężnej i niepieniężnej. Postępowania w sprawach świadczeń przeprowadzane były zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, poza kilkoma przypadkami. W czterech przypadkach stwierdzono trudną sytuację materialną rodziny i brak możliwości zabezpieczenia podstawowych potrzeb - pomimo to nie przyznano pomocy w formie zasiłku okresowego.

- Pracownicy socjalni oraz kierownik Ośrodka uczestniczyli w ostatnich latach, w szkoleniach dotyczących przemocy w rodzinie, pieczy zastępczej, ekonomii społecznej, prac komisji rozwiązywania problemów alkoholowych oraz spotkaniach i konferencjach organizowanych przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kolnie - nie uczestniczyli jednak w szkoleniach metodycznych z zakresu świadczenia pracy socjalnej.

- Zadania z zakresu ustawy o pomocy społecznej realizuje 4 pracowników socjalnych (3,5 etatu). Gminę Stawiski zamieszkuje 6579 mieszkańców (według stanu na 05.11.2012r.). Stan zatrudnienia pracowników socjalnych w Ośrodku spełnia normy określone ustawą o pomocy społecznej. Zgodnie z tymi normami Ośrodek pomocy społecznej zatrudnia pracowników socjalnych proporcjonalnie do liczby ludności gminy w stosunku jeden pracownik socjalny na dwa tysiące mieszkańców, nie mniej jednak niż trzech pracowników. Aktualnie w gminie pomocą społeczną objętych jest około 360 rodzin.

- Kierownik jednostki i pracownicy socjalni, posiadają wymagane kwalifikacje niezbędne do wykonywania pracy na zajmowanych stanowiskach.

-Pracownicy Ośrodka korzystają z elektronicznej wersji Systemu Informacji Prawnej LEX, która nie jest na bieżąco aktualizowana. W razie potrzeby niezbędne informacje, dotyczące wszelkich zmian przepisów prawa, ustaw, rozporządzeń itp., pozyskiwane są na stanowisku pracy Wydziału Zarządzania Zasobami Ludzkimi Urzędu Miejskiego w Stawiskach.

Co zrobi wojewoda

- Wojewoda nie ma żadnych uprawnień do ingerowania w politykę kadrową ośrodka - informuje rzeczniczka Macieja Żywno, Joanna Gaweł. - Leży to wyłącznie w gestii władz gminy Stawiski, które otrzymały już protokół pokontrolny, a jeszcze w tym tygodniu otrzymają zalecenia pokontrolne. Ten protokół, jak też wystąpienie pokontrolne zostaną przekazane do Rzecznika Praw Dziecka, do Ministra Pracy i Polityki Społecznej, będą też do dyspozycji prowadzącej dochodzenie Prokuratury.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny