Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pobieraczek: Czy płacić na wezwanie. UOKiK zajął się sprawą.

Sylwia Taha [email protected] tel. 85 748 96 57
Pobieraczek ciągle w kontrowersyjny sposób zachęca do pobierania plików
Pobieraczek ciągle w kontrowersyjny sposób zachęca do pobierania plików
Internauci rejestrują się w serwisie pobieraczek.pl skuszeni wizją bezpłatnej możliwości pobierania plików. Okazuje się, że za darmowe testowanie trzeba zapłacić 100 złotych.

Pamiętaj

Pamiętaj

Radzi Agata Lewkowska z biura miejskiego rzecznika konsumentów: Przepisy prawa pozwalają zawierać ważne umowy zarówno przez internet, jak i przez telefon Nasza zgoda wyrażona za ich pośrednictwem powinna być przemyślana. Warto uczulać dzieci, by nie podawały w internecie swoich danych. W internecie czyha na nas coraz więcej pułapek, dlatego powinniśmy zachować ostrożność i uważnie czytać regulaminy, zanim je zaakceptujemy.

Miało być 10 dni za darmo, a trzeba zapłacić 100 złotych. Czuję się oszukany - narzeka pan Wojciech.

Zarejestrował się w internetowym serwisie pobieraczek.pl. Pozwala on użytkownikom sieci na ściąganie różnych danych, programów, plików muzycznych czy filmów wideo. Problem w tym, że akceptując treść regulaminu tego serwisu jednym kliknięciem zawieramy umowę aż na rok. Właściciele serwisu wysyłają e-mailem przedsądowe wezwania do zapłaty około 100 zł za usługę Pobieraczek5.

Na pobieraczku.pl rejestruje się dużo dzieci.

- Syn z płaczem wyznał, że podał dane męża i nie udało mu się ściągnąć żadnego pliku. A teraz chcą od nas pieniędzy. Dziecko nie śpi po nocach, a my nie wiemy co robić - denerwuje się pani Anna, mama 11-letniego Pawła.

- Od początku roku ze skargą na pobieraczka zgłosiło się do nas kilkadziesiąt osób - mówi Agata Lewkowska z biura miejskiego rzecznika konsumentów w Białymstoku. - Choć serwis nie jest nowy, dotąd nie mieliśmy tylu skarg w tak krótkim czasie.

Pobieraczek - UOKiK nałożył karę

Działalnością pobieraczka.pl zainteresował się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który nałożył karę finansową na właściciela, spółkę Eller Service. Strona nie została jednak zamknięta i nadal działa.

Jeśli chce się skorzystać z tego serwisu trzeba wiedzieć, że każda osoba, która się rejestruje i akceptuje regulamin, zawiera przez internet umowę cywilnoprawną. Przez 10 dni może testować stronę za darmo.

- Jeśli nie chcemy płacić, musimy w ciągu tych 10 dni wysyłać do administratora oświadczenie o rezygnacji - mówi Agata Lewkowska. - Osoba, która zarejestrowała się na stronie i nie poinformowała spółki o rezygnacji, po upływie tego terminu dostaje wezwanie do zapłaty abonamentu za cały rok.

Jak powiedziała nam Lewkowska, dotąd nie zdarzyło się jednak, aby jakiś internauta został przez właścicieli pobieraczka pozwany do sądu za brak opłat.

Warto wiedzieć, że dzieci do 13. roku życia nie mają zdolności do czynności prawnych. Jeśli dziecko zarejestruje się w serwisie, rodzice powinni powiadomić firmę, że umowa jest nieważna.

Natomiast internauci pomiędzy 13. a 18. rokiem życia mają ograniczoną zdolność do zawierania czynności prawnych. Zawarta przez nich umowa z pobieraczkiem.pl jest ważna, jeśli akceptują ją rodzice bądź opiekunowie prawni. Jeśli jej nie akceptują powinni powiadomić o tym firmę.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny