Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po co w nocy czerwone światła na skrzyżowaniach? Niech światła migają na żółto. Jest taki pomysł

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Bezpieczeństwo ważniejsze niż komfort kierowców. Tak odpowiadają władze miasta. Policja również jest sceptyczna. Czy jednak jest sens stać nocą na pustych skrzyżowaniach?

W Białymstoku na licznych skrzyżowaniach, gdzie ruch jest wręcz znikomy, światła palą się nieustannie przez całą dobę, co w mojej ocenie oraz innych kierujących jest nieuzasadnione – napisał radny PiS Henryk Dębowski w interpelacji do władz miasta.

Proponuje, by nocą na skrzyżowaniach pulsowało światło żółte. Podkreśla, że oczywiście nie dotyczyłoby to skrzyżowań strategicznych. Takich jak al. Piłsudskiego - ul. Sienkiewicza, gdzie takie rozwiązanie mogłoby prowadzić do wypadków. – Są natomiast skrzyżowania tzw. osiedlowe, gdzie (...) przy pustych ulicach kierowcy są w stanie zastosować się do znaków drogowych, a w przypadku ich braku odwołać się do kodeksu ruchu drogowego – czytamy w interpelacji.

Pomarańczowe na sygnalizatorze. Dodać gazu czy hamować.

Radny ma na myśli chociażby skrzyżowanie Kijowska-Sosnowskiego czy Sosnowskiego-Krakowska. – Sygnalizacje świetlne mają na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa. Odbywa się to kosztem m.in. przepustowości skrzyżowań czy wygody kierowców – odpisał na interpelację sekretarz miasta Marek Karpieszuk.

Według niego, światła „żółte-migające” mogą wpłynąć negatywnie na poziom bezpieczeństwa. – Komfort kierujących nie może być przedkładany nad bezpieczeństwo uczestników ruchu – stwierdził sekretarz.

System zarządzania ruchem doprowadza do łez

Niemniej miasto wystąpiło do komendanta miejskiego policji z prośbą o opinię. – Dziś na części skrzyżowań żółte światła w nocy pulsują, a na części nie. To właściciel drogi, czyli miasto, ma najlepszy obraz sytuacji. Myślę, że powinno zostać tak jak jest – mówi.

Dodaje, że choć białostoccy kierowcy jeżdżą bardzo dobrze, to światła niejako zdejmują obowiązek orientowania się, czy wjeżdżając na skrzyżowanie znajdujemy się akurat na drodze z pierwszeństwem czy na drodze podporządkowanej. – Kierowca przyzwyczajony do patrzenia na światła, nieraz nie zwraca uwagi na znaki. Oczywiście, że jest to jego obowiązkiem, bo zawsze może zdarzyć się awaria sygnalizacji, ale nieraz kierowca może się zagapić. I wjeżdżając na skrzyżowanie z migającym żółtym może wpaść w konsternację. Bo będzie miał z tyłu głowy, że „myśli za mnie infrastruktura drogowa”.

Skrzyżownie przy Auchan Produkcyjna: Migające światła

Taksówkarz Wiesław Kietko komentuje, że „żółte migające” to dobry pomysł. – Choć nie na wszystkich skrzyżowaniach. Na pewno nie w centrum. Jeszcze by się „pozabijali” – śmieje się. – Kierowcy nawet i za dnia mają problem ze światłami. Kilka razy widziałem jak problematycznym miejscem skrzyżowanie ul. Kopernika z Łomżyńską. Część kierowców skręcających w tę ostatnią nie zauważa, że stoi tam sygnalizacja i kiedy zapala się zielone dla tych co jadą prosto w stronę wiaduktu Fieldorfa Nila, skręca. Choć przy Łomżyńskiej pali się czerwone.

Policyjna kamera miała oko na piratów drogowych. 50 kierowców zapłaciło po 500 złotych za przejechanie na czerwonym świetle (wideo)

Inny taksówkarz Marek Mężyński mówi, że gdy nie ma ruchu, bez sensu jest stać na światłach.Przysłuchująca się rozmowie pani Małgorzata podkreśla jednak, że taka zmiana zaburzyłaby porządek. – Mamy pewne przyzwyczajenia. Jeśli będziemy nocą przejeżdżać na żółtym, to może u części z nas wyrobi się taki nawyk i będziemy tak robić również za dnia – mówi.

Pirat drogowy w Białymstoku. Materiał podlaskiej policji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny